Organik tarım -2-

            01.06.2005

Herşeyde olduğu gibi, organik tarım da uygulama ve gelişmesini tesadüflere bırakmadan belli esaslara bağlandığını Sn. Celal Er’in anlatımından anlıyoruz.

Avrupa Birliği’nde bu konuyu birtakım kurallara bağlayan yönetmelik yapılmış. Biz de 1994 yılında Tarım Bakanlığı tarafından ilk olarak organik tarım yönetmeliği çıkardı. Organik tarım; sentetik, kimyasal tarım ilaçları, hormonlar ve sentetik minarelli gübrelerin kullanımını yasaklıyor.

İzmir’de Ekolojik Tarım Derneği kuruldu. Organikle, ekolojik tarım hemen hemen aynı olan bir tarım şeklidir. Dünyanın geniş organik alanlarına sahip olan ülkeleri Avusturalya-Arjantin-İtalya. Avrupa ülkelerinde 175000 işletme organik üretimle uğraşıyor. Organik işletme sayısı 13044 - Organik tarım üretim alanı 103190 hektar. Organik ürün sayısı 174’tür.

Türkiye’de organik üretim alanları Ege-Güney Doğu - Doğu Anadolu-Karadeniz’dir. Organik tarımda esas ürünlerimiz kabuklu ve kurutulmuş besinlerdir. Yaş sebze değildir. Ürünlerimizin %99.9’u Avrupa ülkelerine ihraç ediliyor. Organik tarım ürününde başarı; toprak-bitki-hayvan-insan ve pazarla mümkündür. Bizde yapılan organik tarım sebze ağırlıklıdır. Türkiye’de organik tarımda hayvancılığa ada önem verilmelidir.

Organik tarımda toprak verimliliği ve bitkilerin bes-lenmesi önemlidir. Bu konuda çeşitli hayvan, bitki atıkları ve kentsel atıklardan yararlanmak gerekir.

Hastalık, zararlı ve yabancı ot gözetimi ve bölgesel özellikler çok iyi bilinmelidir. Ayçiçeğinden sonra şeker pancarı ekimi iyi değildir. Şeker pancarından sonra, şeker pancarı ekimi iyi değildir. Şeker pancarından sonra uygun olan ekim arpadır. Çiftçinin bu konuda bilinçlenmesi gerekir. Tarımsal girdilerin yapıldığı yörelerde organik tarım yapmak zordur. Çiftçi tohum-tohumculuk-damızlık gibi üç materyali mutlaka organik olarak yetiştirmelidir.

1994 yılında çıkan yönetmelik yasaya dönüştürülüyor. Organik tarım sözleşmeli bir tarımdır. Bunun birinci sorumlusu Tarım Bakanlığı’dır. Son yıllarda hayvansal üretimlerde köklü değişimler olmuştur. Organik hayvan üretiminde çiftlik ve üretim planlaması-hayvan seçimi-geçis süreci-barınak önemlidir. Tavukçulukta gezinme alanları olmalı. 1m2 alanda 10 tavuk olmaz. Büyükbaş hayvanların bağlanmaması gerek. Organik tarımda üretici gibi düşünmekle birlikte, tüketiciyi de dikkate almalıyız. Büyük kentlerde sertifikası veya hiçbir belgesi olmayan ürünler, organik diye çok yüksek fiyatlarla satılmakta. Sertifikası olmayan ürün kesinlikle organik değildir.

Organik tarım yeni tarım şeklidir. Ucuz ve kolay temin edilebilmesi için, üreticinin desteklenmesi gerekir. Yoğun ilaç girdisi olmayan yerlerde yapılmalıdır. 2-3 yıllık bir geçiş süreci gerekir. Avrupa’ya sattıklarımızda çok dikkat ediyoruz ama iç tüketimde aynı hassasiyeti göstermiyoruz.

Genetiği bozulmuş olan bir materyalin dünyanın hiçbir yerinde kullanılmıyor ifadesi bu işi yapanlar arasında tartışma yarattı. Bitkilerde, genlerle oynamanın üretimi artırmak için olduğu ifade edilerek, itirazlar oldu. O zaman genlerle ilgili bilim dalına ihtiyaç olmadığı vurgulandı. Kim haklı sorusu kafalarda takılı kaldı. Ve konferans bitti. Sn. Celal Er ve Ali Bayrak’a teşekkürler.

Bu yazı toplam 739 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.