Orman ve ağaç

            31.03.2004

İnsanlığın beşikten mezara vazgeçemediği varlıktır ağaç. Ağaçlarınh geniş bir alanda kümelendiği yerlere koruluk veya orman dendiğini herkes bilir.

Orman olan yerlerde bereket vardır, hayat vardır. Orman olan yerlerde toprak erozyon hışmına uğramaz. Orman olan yerde bitki türü zenginliği vardır. Havası temiz, su kaynakları soğuk ve sağlıklıdır.

İnsanoğlu ormanı hazır bulmuştur. Toprak ana üzerine düşen tohumu büyütüp ağaca döndürür. Ne var ki, insanlar, dibinde bir damla alınterinin bulunmadığı ağaçları eline aldığı balta ile başını kökten uçurmaktan geri durmamıştır. Hayatın acı gerçeğini birgün gelecek elbette öğreneceğiz. Ancak o zaman da elimizdeki fidanı gömeceğimiz toprak parçasını belki de bulamayacağız.

İşte o zaman vatan topraklarının çölleştiğinin farkına varacağız ama, iş işten çoktan geçmiş olacak.

İşte o zaman bir tutam ota hasret kalacağız. İşte o zaman çevre ve çevre güzelliğinden bahsedemeyeceğiz.

Çevrenin güzelliği, gölü, göleti, pınarlar ve ormanlarıyla oluşur. Çevrenin güzelliği üzerinde kuzuları oynaşan çayırı, çimeni, merasıyla tamamlanır.

Bütün bu güzelliklerin oluşumu için çocuklarımıza ağaç dikme sevgisini vermemiz gerekir. İşte o zaman da ülkenin geleceğini yaşanır hale getiririz. Okullarımızda ağaç sevgisi, yalnızca okuma parçalarıyla değil, onları açık arazide doğa ile iç içe olacak koşulları yaratmalıyız.

Geçenlerde Anıtpark’ın uygun bir köşesinde TEMA Vakfı ve Çevre Gönüllüleri biraraya gelerek Sn. Valimiz tarafından günün anlamında ifadesini bulmak üzere bir çam fidanı dikildi. Ağaç dikmekle işlerin bitmediğini, piknik alanlarının korunması ve su kaynaklarımızın temiz tutulmasının da çok önemli olduğunu bir kez daha vurgulayan Valimiz, ağaçlandırma alanlarının bir haritasının çıkarılmasına işaret etti.

Dikilen ağacı da bize emanet etti. İnşallah korumasını biliriz.

Bu yazı toplam 647 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.