ORMANLARIN KORUNMASI VE BİYOÇEŞİTLİLİK İÇİN TARTIŞMA YILI: 2021

 

Hayatımızın her  yönü  korona virüsten  etkilendi.   Kriz hayli yıkıcı olmaktadır. Ancak salgın nedeniyle – iklim değişikliği,  ormansızlaşma ve biyolojik çeşitlilik sorunları- ile mücadele edememek trajediyi daha da artırmaktadır.

Tasmanya Ünversitesindeni N.Chassagne (2020)tarafından paylaşılan, iklim  bilimci Karherine  Hayhoe’nin söylediği sözleri dikkate değer buluyorum:

“Gerçekten önemli olan hepimiz için aynıdır. Arkadaşlarımızın, ailemizin, sevdiklerimizin, toplumlarımızın, şehirlerimizin ve ülkemizin sağlığı ve güvenliği. Korona virüsün tehdit ettiği şey bu ve iklim değişikliği de tam olarak bunu yapıyor.”

Dünya Kaynakları Enstitüsü’nün “2020 Yılı İçin Ormansızlaşma Raporu” mart ayı sonunda yayınlandı. Bu belgeye göre ; dünyada orman örtüsünün kaybı,F.A.O.  tarafından bildirilen 4 milyar  hektardan da  fazla olan orman alanının, %45’i  tropikal ormanlar,  %27 ‘si  kuzey boreal ormanlar,%16’sı Türkiye’nin de içinde bulunduğu ılıman ormanlar  ve %11’ni de subtropikal ormanlar teşkil etmektedir.

Bir yıl içinde tüm orman alanının 25.8 milyon hektarı (%0.6 sı) kayba uğramıştır.1997 yılında teknik gezide bulunduğum Brezilya birincil nemli ormanlarından (1.7 milyon. hek.) alanın büyük bir  kısmının  ormansızlaşmasından sorumlu bir ülke tutulmaktadır. Ve bu  ülkede, 2020  yılında 2019 yılına kıyasla % 25 ‘lik  bir yıkım artışı yaşanmıştır (S.Müller 2021).Tüm   dünyada   büyük orman  yangınları  2019 ve 2020 yılları döneminde 18 milyon hektar ormanı kaybettirdi (Türkiye orman varlığı 22.6 milyon hektar).

KORUMADA UYGULANACAK STRATEJİ

İlk önce net bir açıklıkla tropikal bölgelerdeki birincil ormanlardan başlanılmalıdır.

WWF (Dünya Doğayı Koruma Vakfı) ormansızlaşmanın %16’sından orman sahiplerini gıda tüketiminden dolayı sorumlu tutmakta. Avrupa Birliği de dahil olmak üzere ormansızlaşmaya  uğrayan ülkeler -  ithal ormansızlaşma - denilen bir olguya sebebiyet vermekten sorumlu tutulmaktadır. Zira palmiye yağı, soya yağı üretimleri, hayvancılığa açılma, tomruk ve kağıt hamuru sektörü ürünleri sebebiyle ithalat, ormanların traşlanmasına önemli nedendir.

-Diğer bir eylem ise; bozulmuş ve ormansızlaştırılmış alanların restorasyonu (onarılması ve bakımı) ve şu sıralar çok kullanılan terim –yeniden ağaçlandırma-uygulamalarıdır.

2021 yılında BM.İklim Değişikliğiyle Mücadele Konferansı  COP 26 ; 1-12 Kasım tarihlerinde Glaskow’da yapılacaktır.

Ocak 2021 ‘de Paris’te “Küresel Orman Zirvesi” ile  çevrenin ve özellikle biyoçeşitliliğin korunması adına bir dizi etkinlikler başlatılmıştır. Zirvenin sloganı “Daha hızlı koruyun, daha güçlü hale getirin” şeklinde olmuş, öncelik ise  ,geride kalan ormanların korunmasına verilmiştir. 

Yine Londra’da 2021 yılı başında yapılan uluslararası konferansta biyoçeşitlilik, karbon yakalama ve geçim kaynakları için uygun ağaçlandırma  konuları  işlenmiştir. Ve yine öncelikle mevcut ormanların korunması meselesi ön plandadır.

Son yayınlanan İklim  Değişikliği Performans Endeksi ; her ülkenin durumunu  performansını ve planlarını  dikkate alan  bir metodoloji  kullandı.İlk üç ülkenin , İsveç,Danimarka ve Fas olduğunu, en alttaki üç ülkenin  ise Tayvan(Çin),Suudi Arabistan ve ABD olduğunu bulmuştur.

Çevre korumanın kötü öğrencisi olarak tanımlanan Çin ,2011-2015  yılları arasında  atılıma geçti.Elektrikli bisiklet ,otomobil,otobüs konuşlandırıldı.Güneş enerjisi üretim  kapasitesini 13 katına çıkardı.Yeniden ağaçlandırma projelerini benimsedi. 

Diğer taraftan  biyolojik çeşitlilik konularında,   Çin’de 2020 yılında yapılması planlanan 15.Taraflar Konferansı da  pandemi nedeniyle 2021 yılına ertelendi

16.Taraflar konferansına ise muhtemelen 2022 yılında ülkemiz ev sahipliği yapacaktır.İklim bilimci Prof.Dr. Levent Kurnaz’a göre (24 ocak2021) ; ”  ülkemizin  dönem başkanlığından önce Aichi biyoçeşitlilik hedeflerinin herkesce  özümsenmesi ve en kısa zamanda AB ile uyumlu karbon vergisi uygulamasına geçmesi dış satımlarda rekabet sorunu yaşamamız için avantajların kullanılması gereklidir” diye uyarmaktadır.

2021 eylül ayında IUCN (Uluslarası Doğayı Koruma  Birliği ) tarafından Marsilya’da düzenlenecek Dünya Koruma Kongresinden hemen bir  ay sonra  sonra   Çin’de, BM. Biyoçeşitlilik  konferansı başlayacaktır.

Bu konferansların amaçlarından biri de, devletlerin 2021-2030  on yılını              ekosistem onarımı olarak ilan ederek  dünyadaki korunan ve restore edilen alanları güçlendirmeye  teşvik etmektir. Sağlıcakla kalınız.                                                                                                                                                                      

                                                                                                                                                                                                      

Bu yazı toplam 1594 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum