ORÜS’te neler oluyor? Siyasilerden ORÜS tepkisi

ORÜS’te neler oluyor? Siyasilerden ORÜS tepkisi

Özelleştirme idaresi uzmanları tarafından, ORÜS'ün 2006 yılında üretim yapmaya başladığı ve yeni yatırımlar yaptığı şeklinde rapor tutulması, öte yandan bu raporun Karacasu Belediye Başkanı İsmail Erkoç tarafından yalanlanmasıyla

Özelleştirme idaresi uzmanları tarafından, ORÜS'ün 2006 yılında üretim yapmaya başladığı ve yeni yatırımlar yaptığı şeklinde rapor tutulması, öte yandan bu raporun Karacasu Belediye Başkanı İsmail Erkoç tarafından yalanlanmasıyla ortaya çıkan tablo, siyasilerin tepkisini çekti. Konuyla ilgili DYP Merkez İlçe Başkanı Oğuz Uçar ve DSP İl Başkanı Mehmet Özbey birer açıklama yaptılar.

DSP İl Başkanı Mehmet Özbey; "ORÜS’le ilgili açıklama yaptı Ok çuvala  sığmaz"

ORÜS'te yaşanan olaylarla ilgili olarak DSP Bolu İl Başkanı Mehmet Özbey bir basın açıklaması yaptı ve AKP iktidarını eleştirdi. Özbey, “Ok çuvala sığmaz. ORÜS'ün içinde bulunduğu durumu Bolu'nun vekilleri olarak temizleyin” dedi.

ORÜS'ün özelleştirilmesinin ardından, özelleştirme idaresi uzmanlarınca tutulan rapor ile Karacasu Belediye Başkanı İsmail Erkoç'un bu raporun tam tersi bir demeç vermesiyle ilgili, gazetemizde dün yayınlanan haberden sonra, konuyla ilgili DSP İl Başkanı Mehmet Özbey yazılı bir açıklama yaptı.

Özbey açıklamasında, “AKP iktidarının gerçek yüzü ortaya çıkmıştır. Din istismarlığı, türban simgesi ile iktidara gelenlerin amaçları, devletin güzide kurumlarını birbirine peşkeş çekerek zenginleştirmek, AB ve ABD'yi arkalarına alarak onların her isteklerine boyun eğmektir. Orüs'te yaşanan olayları bazı sivil toplum örgütleri ile birlikte gündemde tutmaya çalıştık. Bunun semeresi alınmaya başladı. Şimdi bu konu sayın AKP Bolu milletvekilleri ve Karacasu Belediye Başkanı tarafından da yalanlanamaz duruma geldi” dedi.

“SUÇLULAR ADALET ÖNÜNDE HESAP VERECEKLER”

Açıklamasında Orüs'le ilgili çeşitli oyunlar oynanmaya çalışıldığını kaydeden Özbey şunları söyledi: “AKP milletvekillerine sesleniyorum; Ok çuvala sığmaz. Orüs'ün içinde bulunduğu durumu Bolu'nun vekilleri olarak temizleyin. Temizleme ve toplumun vicdanını rahatlatma gereği duymuyorsanız, DSP iktidarında; diğer özelleştirme adı altında yapılan peşkeş çekme ve nemalandırma olayları ortaya çıkacaktır. Suçlular adalet önünde hesap vereceklerdir. Bolu’nun bu güzide kuruluşunun altında yatan ali cengiz oyunlarının aydınlanması çok yakındadır.” DSP İl Başkanı Özbey, Orüs'le ilgili Bolu milletvekillerinin sessiz kaldıklarını ve olayı örtbas et-meye çalıştıklarını belirterek, DSP Bolu İl Teşkilatı olarak tüm foyaları ortaya çıkarmayı görev edindiklerini söyledi.

DYP Merkez İlçe Başkanı Oğuz Uçar;"Kim bu uzmanlar?"

ORÜS ile ilgili bir açıklama yapan DYP Merkez İlçe Başkanı Oğuz Uçar, “Özelleştirilen ve yeni yatırım yapılması beklenen ORÜS'te inceleme yaparak üretimin var olduğu kanaatiyle rapor yazan uzmanlar kimler?” dedi.

ORÜS'ün özelleştirilmesinin ardından, sözleşme hükümlerinin yerine getirilmediği ve özelleştirme idaresi uzmanlarının vermiş olduğu raporlar ile Karacasu Belediye Başkanı İsmail Erkoç'un söylediklerinin birbirini tutmaması, kamuoyunun tepkisini çekti.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan DYP Bolu Merkez İlçe Başkanı Oğuz Uçar, “Milletimizin büyük umutlarla işbaşına getirdiği AKP iktidarı, milletten uzak yönetim anlayışı ile dökülmeye devam ediyor. Bu iktidarın “Özelleştirme” adı altında yaptığı her çalışmadan dumanlar yükseliyor” dedi.

Genel Müdürlüğünün Bolu'da olması dolayısı ile Bolulular için ayrı bir önemi olduğunun altını çizen Uçar, “ORÜS'ün özelleştirilmesinin ardından, ihaleyi kazanan firmanın hiçbir çivi çakmadan bugünlere gelmesi bir tarafa, halkın çıkarlarını korumak zorunda olan bir milletvekilinin olayda taraf gibi davranması üzücüdür. AKP iktidarının bu güne kadar sadece göz boyaması yaptıkları bu olay ile bir defa daha ortaya çıkmıştır” şeklinde konuştu.

“KİM BU UZMANLAR?”

ORÜS'le ilgili rapor yazan uzmanlara da değinen Oğuz Uçar, “Özelleştirilen ve yeni yatırım yapılması beklenen ORÜS'te inceleme yaparak üretimin var olduğu kanaatiyle rapor yazan uzmanlar kimdir? Sanki kendisi Bolulu değilmiş ve konuyu bilmiyormuş gibi uzmanların raporları doğrultusunda kamuoyuna açıklama yapan, sonra da bunu düzeltmek zorunda kalan Sayın Milletvekilimiz Mehmet Güner'i de tebrik ediyorum. Bu tavrı tam AKP tavrıdır. Onlar dış politikada da önce sertleşip, sonra yumuşuyorlar” dedi.

GAZETECİLERE TEŞEKKÜR

Yaptığı açıklamada konuyu kamuoyu önüne getiren gazetecileri de tebrik eden DYP Bolu Merkez İlçe Başkanı Oğuz Uçar, “Aktif gazetecilik yaptığım günlerde kendi mesleğimizi tarif ederken, -Milletvekilleri nasıl halkın yasama organındaki temsilcileri ise; gazeteciler de halkın haber alma hürriyetinin temsilcileridir- diyordum. İşte bu çerçevede haklılığım bir defa daha ortaya çıktı. Yine benim meslektaşlarım tarafından konu kamuoyu önüne taşındı. Bu konuyu çıkartan ve mercek altına alan bütün meslektaşlarımı da kutluyorum” şeklinde konuştu.

21.06.2006

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.