ÖSS ve LGS sınavları değerlendirmesi-1

            09.08.2004

İşletmecinin bir yıllık aktif ticareti değerlendirmesinde muhasebecisinin yılsonu hesapları esastır. Bir yıllık ticari sirkülasyonun karzarar tablosu bu kesin hesaplar sonucunda görülür. Önlemler bu fotoğrafa göre alınır, planlama bu hesaba göre yapılır.

İşletme ile eğitim-öğretimin ne alakası var demeyin. İkisi de insanlara ve yaşama yönelik üretim yapmaları nedeniyle benzerlikleri vardır. Birisi insanların ihtiyacı için mal üretir. Diğeri bu malı kaliteli üretebilecek beyinlere sahip insanları yetiştirir.

Bir işyerinin verimli olabilmesi için olması gerekli koşulları vardır. Bunlar; güvenli ve rahat çalışma ortamını sağlayacak mekan.İşe uygun makine ve avadanlıklar.Makinaların çalışmasını sağlayacak enerji kaynağı. Üretim için uygun hammadde. İşletme bilgisi ve liderlik vasfına sahip yönetici. Yapacağı işe uygun bilgi ile donatılı teknik personel, usta ve yardımcılar. Sonuçta üretilen malın kalite kontrolünü, maliyet hesabını, ne kadar sürede yapıldığını ve sonunda tüketim için pazarlama konularını en ince ayrıntılarıyla takip edecek idari personel. İşletmede çalışan tüm bireylerin yarını düşünmeyecek sosyal güvencelerinin sağlanmış olmaları ve yeterli sermayesinin olmasıdır.

Bu fotoğrafı eğitim-öğretim şablonuna oturtarak değerlendirirsek, başarı ve başarısızlığın fotoğrafını daha renkli, daha net görmek mümkün.

Şimdi tarafsız bir gözle eğitim-öğretimdeki fotoğrafa şöyle bir bakalım.

İlimizde eğitim-öğretime ayrılan mekan durumu; Anaokulu ve okul öncesi yeterli olmamakla birlikte, ilköğretim, ortaöğretim ve de üniversitemize ait mekanlar yeni ve yeterli.

Eğitim-öğretim kurumlarımızın öğretim kadrosu: Norm kadro esaslarına göre noksansız. İdari kadro asil ve vekil olarak tamam. Bu kadroların bilgi donatımı, yeterli olabilir. Branşlara göre performans değerlendirmesi sınav sonuçlarına bakıldığında tartışılır.

Büro ve yardımcı hizmetlere ait kadrolar: Neredeyse sıfırı tüketmiş. Hizmet alımları, okul koruma dernekleri kanalıyla yapılmakta. Son Dernekler Yasası’na göre onlar da kökten kurutulmaya çalışılmaktadır.

Öğretmenin enerji kaynağı ekonomik sıkıntısının giderilmesidir. Bunun için öğretmenleri sınıflara ayırıp rütbelendirmek yanlıştır. O zaman da öğrenci ve velilerin öğretmen seçiminde kaos yaratılır. Öğretmenin yönetime güven duyması esastır. Siyasetçinin öğretmenle, öğretmenin siyasetçiyle olan ilişkisi kesilmelidir. Öğretmenin sırtını dayayacağı güvenli duvar kendi bakanlığı olmalıdır. Görev dağılımı siyasi görüşün ağırlığından çıkarılmalı, görevde gösterilen liyakatın esas olması sağlanmalı, bu güven öğretmene verilmelidir.

Öğrencinin yetişmesine yönelik kalite-kontrol işlemlerine ait çalışmalarda veliler yalnızca notla bilgilendirme yerine, okul ve sınıf içi davranışları ilgi alanları, rehberlik servislerinin de görüşleri doğrultusunda veliler bilgilendirilmeli, onlar da eğitimin içine çekilmeli.

Öğrencilerde buluğ çağının neden olduğu fiziksel değişimlerdeki olumsuzluklar rehberlik servisleri ile veli işbirliğinde çözülmeye çalışılmalı.

Rehber öğretmenle sınıf ve branş öğretmenleri arasındaki "ben" düşüncesi ortadan kalkmalı."Biz" felsefesinin uygulamaya konulmasına özen gösterilmeli.

Bu yazı toplam 809 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.