ÖSS ve LGS sınavları değerlendirmesi-2

            10.08.2004

İdareci, liderlik vasfını iyi değerlendirmeli. Sorunları çözücü özelliği ile öğretmen-öğrenci değerlendirmesi eşit mesafede tutulmalı.

Denetimler süslü dosyalarda hazırlanmış, ders planlarına göre değil uygulamada yapılan ara yazılı sınav kağıdı değerlendirmesi, soru sorma teknikleri, soruların önemine göre ölçme tekniklerine, uyum kurallarına ciddi anlamda bakılmalı. Bu konularda hizmetiçi seminerlerle öğretmen bilgilendirilmeli. Hizmetiçi seminerler ünvan ve etiket dikkate alınarak değil, sevgi ve saygı kazanmış, alanında uzman kişilece verilmesine özen gösterilmeli.

Çalışma hayatında zaman çok önemlidir. Kısa sürede çok üretim yapabilmek esasından asla taviz verilmez. İş üretmede bu böyledir de eğitim-öğretimde farklı mıdır? Zamanı kullanmada öğrenci öğretmenini model alır. Öğretmen dersine geç giriyor, idareci buna göz yumuyorsa, böylesi kurumda disiplin olmaz. Disiplin olmayan yerde başarı aranmaz.

Kaliteli hammaddeden alanındaki uzman olan kişiler, kaliteli ürün üretirler. Okulda kaliteli eğitim-öğretim için hammadde öğrenci olduğuna göre, eşit koşullarda okula başlayan çocuklara, eşit olanaklar sağlandığında zeka gelişiminden doğan sıralamaların olması doğal. Doğal olmayan sosyal çevresi aynı olmayan, ekonomik ve kültürel farklılıkları bulunan öğrencileri elekten geçirirken, özel yeteneklerine bakmadan, neyi, nasıl, ne kadar algıladıklarını ölçmeden, gelecekte gideceği adresi velisinin dayatmasına göre belirlenen bir sistem içinde rehberlik gözetiminden uzak çürüğü sağlamı aynı pota içine karıştırırsak, ortaöğretimde damak tadı veren bir yemeği bulma şansımız yok. Başarı ve başarısızlığı ölçecek isek, her okulu kendi eşleri içinde değerlendirmemiz gerekli.Sistem içinde okulları Fen-Anadolu Öğretmen-Süper Lise diye sınıflara ayır. Buralara hammaddenin iyisini seç, gerisini genel ve meslek liselerine gönder, sınav zamanı geldiğinde hepsini harmanla, boy sırasına sok, başarıda kaliteyi açıkla... Sistemin getirdiği bütün bu olumsuzluklara karşın, kötü hammaddeye ıslah çalışması yapılamaz mı? İşte o zaman iş, öğretmen gibi öğretmen olmayı gerektiriyor. İşte o zaman, mesleğin kutsallığı ve sevgisi öne çıkıyor. İşte o zaman idareci-öğretmen-öğrenci ve veli bütünleşmesi, dayanışması gündeme geliyor.

Okullara kayıt dönemlerdeki heyecana bir bakın. İlköğretime yeni kayıt yaptıracak veli, o öğretim yılında birinci sınıfları okutacak öğretmenlerin peşinde koşturuyor. Aracılarla, hatırlı ve dost kişilerle idareyi zorlamakta. Çeşitli uyduruk belgelerle kadrosu güçlü okullara kayıt için koşturmaktalar. Okullarımızda donatım açısından büyük farklar olmamasının yanında, öğretmen kadrolarını dengeli oluşturabilirsek, veliler gene de böylesi koşuştururlar mı? Sn. Milli Eğitim Müdürümüz yaptığı basın toplantısında şöyle demiştir; "Bu bir süreçtir. Eğitimde toplam kalite çalışmaları başlatılmıştır. Bu çalışmaların sonucu 8-10-11 yıl sonra alınabilir." Doğrudur! Katılmamak akılcı olmaz! Ancak olmaz olan en önemli konu, bu süreçte mezun ettiğimiz öğrencilerimiz ne olacaktır???

Bu yazı toplam 607 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.