ÖSS ve LGS sınavları değerlendirmesi-3

            11.08.2004

ÖSS sınavlarında günah keçisi haline gelen meslek liseleri olmuştur. Türkiye genelinde Meslek Liseleri kendi arasında değerlendirildiğinde, ilimizin nerede olduğunu daha net görürdük. Bolu’da genel liseler içinde yaklaşık % 60’lık oranda pay alan meslek liselerinin durumlarına şöyle bir bakalım.

Bir okul, öğrencilerinin % 50’si kırsal kesimden gelir. Bu öğrenciler aile ortamından uzak ya pansiyonda ya da bir göz barakada kuru bir somun ekmek iki kelle soğanla yaşamını tutma veli ile sürdürmeye çalışır.

Bu çocuklar da kendi emsalleri diğer liselerde okuyan arkadaşları gibi buluğ çağının fiziksel değişimini yaşamakta olup, yanında bu konuda en büyük der ortağı gene aynı konumdaki arkadaşıdır. Gördüğü fotoğraf, caddelerde iki gövde bir beden olarak gezenlerdir.

Bütün bu olumsuzluklara karşın okullarımızda yapılan usta-çırak ilişkisindeki eğitim-öğretimin sonucu karnını doyuracak kadar beceri sahibi olurlar. Adı Endüstri Meslek Lisesi’dir ya genel kültür derslerinin haftalık saatleri kimi derslerde genel liselerin yarısı kadardır. Sonuçta çıplak ayakla dikenli yolda tam kuşamlı emsalleriyle yarışa zorlanır...

Mesleğini tam öğrenmiş olsa da, okuldan mezun olduğunda iş bulma imkanı da yoktur. Meslek Liselerinde kaliteli eğitim arz talep sonucuna bağlıdır. Her mezun kendi meslek alanında iş bulabilse, buralara da kaliteli öğrencilerin akını olacaktır.

Meslek liselerinde kalitenin dibe vurmasında Meslek Yüksekokullarına sınavsız geçişlerin de katkısı vardır. Rivayetlere göre atölye öğretim görevlilerinin egzersiz ücreti alabilmeleri için bulunan bir formülmüş gibi söylentiler bu sistemin tutarsızlığına işarettir.

Müfredat programlarının azizliği, haftalık ders saat toplamının bir tarafta 30-36 saat, bir tarafta 40-44 saat oluşunun ağırlığı, getirilen katsayı azizliği, başarılı öğrencilerin tercihlerindeki azalma, genel bilgi derslerinin meslek derslerinin gölgesinde kalması, ne öğrencinin, ne de velinin okula kayıtta üniversiteyi düşünmemesi başarısızlığın temel nedenleridir. Bu okullarda mühendislik alanlarındaki tercihlerin önündeki katsayı bariyerleri kaldırılmadıkça kaliteden söz edilemez. Okul yetiştirme kursları açılacaksa Matematik-Fizik-Kimya dersleri üzerinde olmalıdır. Gelişen teknolojilerde meslek liselilerin yeralınması isteniyorsa, ekranlarda bu okullarda önem verileceği açıklanırken, önce yaşanan sorunlara çözüm bulunmalı. Gerisi laf.

Bu yazı toplam 691 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.