Öyle konuşma, çarpılırsın

Öyle konuşma, çarpılırsın

CHP Belediye Meclis Üyesi Erhan Beykoz, Şubat ayı Belediye Meclis toplantısının ilk oturumunda, Hayır Çarşısı'nda bulunan Gıda Bankası ile ilgili “Gıda Bankası özelleştirildi mi? Gıda Bankası'nın bir cemaate teslim edildiğine ilişkin söylentiler var. Bu konuda bir açıklama yapar mısınız? ” sorusuna Yılmaz, “Öyle konuşma çarpılırsın”dedi.Yılmaz'ın yaptığı esprili yorum meclis üyelerini güldürdü.

Alaaddin Yılmaz, Erhan Beykoz'un Hayır Çarşısı hakkındaki sorusunu şu şekilde cevaplandırdı “Hayır Çarşısında yeni bir sistem kuruyoruz. Hayır Çarşısı'nda 40 kadar eleman çalışıyordu. 40 kişi çalışsa her çalışanın bize 2 bin lira masrafı olsa, aylık 80 bin TL yapar. Ben 80 bin TL'lik her ay para dağıtsam Bolu'da aç kalmaz. O zaman biz bu işte bir yanlışlık yapıyoruz. Şu anda orada çalışan elemanları mümkün mertebe geri çekiyoruz. Hayır Çarşısı'nı sosyal olarak işlevsel hale getirmeye çalışıyoruz.”

DENGELİ BİR ÇALIŞMA YAPIYORDUK

Yılmaz, hayır çarşısında istedikleri dengenin bozulduğunu ifade ederek, “Biz Hayır Çarşısı'nı ilk olarak kurduğumuzda sivil yardımlarla devletin çalışmalarını yan yana götürüyorduk. Hayırsever vatandaşlarımız gelip, gerek yaptıkları yardımlarla gerekse yaptıkları çalışmalarla destek oluyorlardı. Zamanla dışarıdan gelen sivil gönüllü yardımseverlerin yapmak istedikleri işleri, kendi personelimizle yapmaya başlamışız. Neden bu şekilde davranalım? Neden yardımcı olmak isteyen hayır çarşısındaki vatandaşın önüne geçelim? Hayır Çarşısı ilk çalışmaya başladığında, dışarıdan gelen yardımların ağırlıklı olarak gelmesine dikkat ediyorduk. Bizim giderlerimizi orada daha sınırlı tutarak dengeli bir çalışma yapıyorduk. Ama şimdi bu denge bozulmuş. Bazı şeylerin değiştirilmesi gerekiyor” dedi.

BEKLEDİĞİMİZ TALEP GELMEDİ

Yılmaz, verilen hizmetlerde belli değişikliklere gideceklerini belirterek şunları kaydetti: “Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğümüz var. Sosyal İşler Müdürlüğü'nün üstlendiği bu işi belediyenin cebinden hiç para çıkmadan özel bir işletme aracılığı ile çözebilir miyiz diye düşündük. O konuda şuan bir çalışma yürüyor. Mesela Hayır Çarşısı'nın bulunduğu yerde müthiş bir yemek hizmeti vermeye başladık. Dedik ki oraya her gün 8001000 kişi muhtaç insanlarımız gelsinler, yemek yesinler dedik. Ama beklediğimiz talep gelmedi. Ben istiyorum ki orada ciddi bir insan sirkülasyonu olsun. Şuan orada üniversite öğrencilerine yemek vermeye başladık. Orayı harekete geçirmeye çalışıyoruz.”

NETİCELENMİŞ BİR DURUM YOK

Yılmaz açıklamasının sonunda, “Bir de Hayır Çarşısı'nı hafta sonları devlet aracılığı ile çalıştırdığımız için kapalı oluyordu. Bir Hayır Çarşısı'nın hem de bu şekilde hizmetler verirken kapalı olması çok saçma. Bu nedenle bu hizmetin devlet hizmetinin dışına özel bir çalışmaya devletin kontrolünü vermeden yapmamız gerektiğini düşündük. Sistem üzerine çalışıyoruz ama şuan neticelenmiş bir durum yok” dedi.


HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.