Oynak zeminde kat tartışması -1-

            18.04.2005

Oyun çağındaki yavru kedilerin ele geçirdiği yumakla oynarken zevkle seyreder keyifleniriz. Ne zamana kadar devam eder bu olay? Arap saçına dönen yumağı elinize alıp çözemediğiniz ana kadardır bu keyif. O andan sonra, yakaladığınız her ucu, elinizden kaçırdığınızda, öfkeniz artar, sinirlenir hırçınlaşırsınız.

Şimdilerde kimilerini sevindirecek, kimilerini kaygılandıracak bir konu atıldı ortaya. "Bolu’da binalarla ilgili halen uygulanmakta olan kat sınırlaması kalksın!"

Dün prefabrik mekanlara girmekten ürkenler, bugün asansörsüz yükseklere konma yarışını başlatıp, ortaya bir top attılar, oradan oraya insanları koşturuyorlar. Golsüz paslaşma, kısır bir döngüde devam ederken alanlarında uzman teknik direktörleri konuk ediyor, izleyicinin beklediği sonuca ulaşmasında yardım amaçlı.

İnşaat Mühendisleri Odası Bolu Şubesi’nin davetlisi olarak ODTÜ Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Tuğrul Tankut-Ankara İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Kemal Türkaslan-TMMOB İkinci Başkanı Doç. Dr. Oğuz Gündoğdu-Bayındırlık İskan Bakanlığı Teknik Araştırma ve Uygulama Genel Müdürlüğü Şehir Planlamacısı Fatma Dündar-İnşaat Mühendisleri Bolu Şubesi Başkan Yardımcısı Mustafa Erdoğan’dan oluşan panelistlerin takdiminden sonra, İnşaat Mühendisleri Bolu Şube Başkanı, Valimiz Sn.Ali Serindağ’ı kürsüye davet ederek, paneli başlatıyor.

Valimiz Sayın Ali Serindağ: Benim için sürpriz oldu diyerek, Sn. Şenda Aksungur’a teşekkür etti. Bu teşekkürde ince bir mesaj var mıydı bilinmez ama, o makamın sahibini bizden ayıran da bu olmalı.

Habersiz çağrılarda her konuda bilgi sahibi olmak, onların özelliği.

"Her yerde hepimiz, duyuyoruz. Ülkemiz % 95 deprem kuşağında. Bu konu insanlarımızı yakından ilgilendiriyor. Kafa yormamız gereken bu konuda, herkesin aynı duyarlılıkla üzerine düşeni yapması gerekir" diyerek panelistlere "hoşgeldiniz" dedi ve başarılar diledi.

Panel Başkanı Sn. Kemal Türkaslan, panelin özünde bilgi paylaşımı olarak, "Yapılar-Planlama ve şehircilik" konularının olduğunu söyleyerek, ilk sözü Prof. Dr. Sn. Tuğrul Tankut’a bıraktı.

Tuğrul Tankut: Alanındaki bilgi birikimi ve deneyimi ile tanınan hocamız, yapıların depreme karşı güvenilirliği konusunda inşaat mühendislerini bilgilendiren uzunca bir ders verdi. Bu arada kat sınırlaması olmalı mı? Olmamalı mı? sorusunu açmaya çalıştı.

Betonun yapısından, kolon ve kirişlerdeki çalışmayı, kolon ve kirişlerin birleşme yerlerindeki demir bağlantılarından, bırakılan filizlerden, etriyelerin sıklığından, plan ve projelerin öneminden, depremlerde risk azaltma davranışlarından bahsederken, kural ne olursa olsun, insanlar bildiğini okuyor. "Depremin doğal bir olay olduğunu, depremi afete çevirenlerin insanlar olduğunu" söyledi.

Afet Yönetimi, deprem sonrası arama kurtarma ekibi gibi, buzdağının görünen kısmıyla ilgileniyor. Görünmeyen bölümdeki riskler, deprem öncesi düşünülmesi gerekenlerdir. Güvenli kent, güvenli yapı eğitimi, etkin yapı eğitimi, etkin yapı denetimi, yeterli kaynak, standardı belli yapı malzemesini düşünmek gibi detaylar çok önemlidir.

"Onarım; yapı performansının eski haline getirilmesidir. Güçlendirme; hasarlı bir yapının takviyelerle, hasarsız konuma getirilmesidir." diyerek, günümüzde kullanılan yeni teknolojilerle, yeni güçlendirme tekniklerini açıklayıp, "Binalar yapılırken, inşaat mühendislerine esneklik tanınmalı, mühendis hangi güvenlik düzeyinde düşünüyorsa, binayı o düzeyde yapmalı" dedi.

Bu yazı toplam 726 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.