Oyunu kural dışı oynamak

            09.09.2005

Toprak usülünce işlendiğinde saçılan tohumda pek zaiyat olmaz.

Tabi ki doğal afetler dışında. Toprak işlenmezse ne olur? Saçılan tohumların gene de bir bölümü kendi doğallı için de yeşerir boy verir.

Şu geçenlerde TV ekranlarına yansıyan “Hizb.Üb Tahrinin” denen örgütün yaptığı “Halifeliği geri getirerek islam alemini tek bir çatı altında birleştirme” eyleminde gözüme çarpan küçük çocuklar oldu. Sanki bir fikri bir düşünceyi geleceğe taşımak için saçılan tohumlardan boy verecek filizler gibiydi.

Bir tarafta okuma seferberliğinde çeşitli kanpanyalar, bir tarafta beyinleri nefret ve kin tohumları ile beslenen körpe çocuklar. Kendi için geleceğin aydınlık yolunu aça Cumhuriyet rejimine karşı tavır almaları için bu yaşta bellekleri kinle yoğrulmaya çalışan masum çocuklar...

Bir film şeridi gibi tarihteki insanlar geçiyor gözümün önünden. 1519'lardan başlayan ayaklanmaların, Cumhuriyet döneminde de yer yer sürmesinin altında da mutlaka o dönemlerde saçılan tohumların yeşermesi olmalı.

AB yasalarını uyum çalışmaları, insan haklarına saygı, düşünce özgürlüğü, demokratik kuralların işlerdiği perspektifinden bakıldığında çıkan izdüşümde bu çocuklar yeri olmamalı. Oyun kuralına göre oynanmadığında, bu çocuklar geleceğe şu anda yanlarında durup avaz avaz bağırtıldıkları düşüncenin tutsağı olacaklar ve öylede kalacaklardır. Unutulmasın ki bir gemi su almaya başladığında yalnız tabandakiler değil üst kattakiler içinde aynı tehlike vardır.

Aynı günlere rastlayan ulusal gazetelerin manşetlerinde dünün tinerci çocuklarının büyüdüğünü, önünde durulamaz delikanlılar olarak güçlendiklerini yazıyordu. Bu çocuklar iyi eğitilmediklerinde diplerinde soluklanıp gölgelendikleri büyükleri gibi olacaklardır. Bunun sorumluluğunu kim üzerine alacaktır???

Bu işin araştırılmasına ait talimatın başbakanımızın tarafından verilmiş olması sevindirici.

Analar babalar hakkında nasıl bir uygulama yapılır onu yasa uygulayıcılar belirler. Ama eylemleri izleyen kolluk kuvvetlerimizin böylesi yıkıcı eylemlerde çocuklarımızın dolgu malzemesi olarak kullanılmasına asla müsamahalı davranmasınlar. Çünkü onlar, Cumhuriyet çocukları. Çünkü onların, Cumhuriyetin teminatın Atatürk ilke ve inkılaplarını yaşatacak bireyler olarak vatanı savunma görevi var.

Bizim görevimiz onları kazanmak, onları geleceğe hazırlamak olmalı.

Bu yazı toplam 709 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.