ÖZCAN: SATMADIĞIN BİR O KALMIŞTI, GİT MUSALLA TAŞINI DA SAT!

ÖZCAN: SATMADIĞIN BİR O KALMIŞTI, GİT MUSALLA TAŞINI DA SAT!

CHP İl Başkanı Tanju Özcan, Cuma günü ihaleyle satışa çıkacak olan Belediye dükkânları ile ilgili açıklama yaptı. Özcan açıklamasında,yapılan satışın hukuka uygun olmadığını söyleyerek satış işlemini çılgınlık olarak değerlendirdi.Özcan açıklamasında ilginç tespitlerde bulundu.

Belediye dükkanlarının satışıyla ilgili gazetemize açıklama yapan CHP İl Başkanı Tanju Özcan, Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz hakkında yine sert konuştu. Özcan açıklamasında, “Belediyenin satışa çıkardığı Belediye dükkânları ile ilgili tapuda araştırma yaptım, ortaya çıkan sonuç gerçekten düşündürücü. Parsel parsel ihaleye çıkacak olan işyerleri hiç parsellenmemiş. Belediye dükkanlarının görüldüğü yer bütün bir ada gibi görünüyor. İşyerlerinin olduğu yer imarda yol olarak görülüyor. Zamanında vatandaş tarafından terk edilmiş, hala aslında bir kısmı vatandaş mülkiyetinde olan yerler. Rahmetli Muzaffer Işın zamanında Belediye bu dükkânları herhangi bir ruhsat almaksızın yapmış ve bu yapılaşmanın büyük çoğunluğu yola yapılmış. Yani Belediye kendi yoluna kendisi tecavüz etmiş. Daha önce yıkılan dükkânlarda şuan ihale edilecek dükkanların aslında pozisyonları aynı. O dükkanlar da yola tecavüzlüydü, o işyerleri yıkıldı. Ama burada farklı bir durum uygulanıyor, burada yıkılmıyor satılıyor. Belediye Başkanı işyeri kiracılarına yolu satıyor. Bizim hukukumuzda kamuya ait yolu kimse kimseye satamaz” dedi.

YÜKSEK ANITLAR KURULU'NDAN İZİN ALDIN MI?

Özcan, yapılacak ihaleyle satışa çıkacak dükkanların ne parselinin ne de metrekaresinin belli olduğunu söyleyerek açıklamasını şu şekilde sürdürdü: “İkinci olarak burada neyin satıldığı da belli değil. Ortada parsel numarası yok. Kaç metrekarelik alanı sattığın ortada yok. Ne kadarlık arsa payı sattığın yok, çünkü ortada bir arsa yok. Ortada ne plan var ne proje var, ne de iskân ruhsatı var. Cins tasdiki yapılmadığı için de orada bulunan işyerleri yol olarak görünen alanlar. Üzerindeki yapılarda öyle görünüyor. Burada Belediye Başkanı tahmine dönük bir yer satıyor. 18 ay sonra 'Size tapularınızı vereceğim' diyor ama nasıl vereceğini açıklamıyor. Bu işlemin yapılabilmesi için kâğıt üzerinde bulunan yolu kaldırman gerekiyor. Ardından binaları bir şekilde ruhsatlı hale getirmesi gerekiyor. Ardından da işyerlerinin tapularını vereceksin. Bütün bu işlemlerin yapılabilmesi için Yüksek Anıtlar Kurulu'ndan izin alman gerekiyor. Anıtlar Kurulu'nun izin vereceğinin garantisini nerden aldınız? Böyle bir izin yok ortada.”

VALİ BEY'E ÇAĞRIDA BULUNUYORUM

Özcan açıklamasının sonunda, ihalede hukuki sorunlar olduğunun altını çizerek: “Bu yapılan satışla birlikte işyerlerinin altı üstü satışa çıktığı için, Büyük Cami'nin önündeki musalla taşı dahi satılıyor. Belediye bu satışla musalla taşını da satmış oluyor. Belediye Başkanı bir tek musalla taşı satmamıştı. Onu da satsın. O musalla taşının arkasında birçoğumuz cenaze namazı kılmışızdır. Yani böyle komik, gayri hukuki bir çalışma olmaz. Bu yapılanı ben çılgınlık olarak görüyorum. Birinin bu çılgınlığı yapan birine dur demesi lazım. Bu noktada Vali Bey'e çağrıda bulunuyorum. Lütfen derhal yarın alsın, ihale dosyasını ve incelesin. Hangi gayrimenkulü Belediye ne şekilde ihale ediyor. Usule uygun mu değil mi? Ben bu günden buraya bir nokta koyuyorum ve ihaleye girecek olan vatandaşlarımızın da dikkatini çekiyorum. Ortada resmen satılan bir dükkan yok. Hukuken satılan bir dükkân yok. Sadece Belediye Başkanı'nın lafına güvenerek yapılan bir iş var. Mevcut Belediye Başkanı'nın lafına ne kadar güvenilir, takdirini de ihaleye girecek olan vatandaşlarımızın takdirine bırakıyorum” diye konuştu.
 


HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.