Özcan, vekilleri ve Başkanı topa tuttu

Özcan, vekilleri ve Başkanı topa tuttu

CHP İl Başkanı Tanju Özcan yaptığı basın açıklamasında, Bolu Milletvekillerini ve Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz'ı topa tuttu.

CHP İl Başkanı Tanju Özcan yaptığı basın açıklamasında, Bolu Milletvekillerini ve Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz'ı topa tuttu.

    Hükümet döneminde, Türkiye'nin iyi yönetilmediğini vurgulayan Özcan, Türkiye'de esnaf, memur, işçi, emekli, çiftçi kan ağladığını söyledi. “Ülkemiz her alanda, her gün daha da kötüye gidiyor. Gelir dağılımı bozuluyor, işsizlik artıyor. Açlık ve yoksulluk aldı başını gidiyor” diyen Özcan, sözlerine şu şekilde devam etti: “Tüccar siyaset anlayışını benimseyen bu Hükümet, Türkiye Cumhuriyeti döneminde binbir zorlukla kurulan sanayi kuruluşlarını ve Kamu İktisadi Teşekküllerini, Türkiye'nin en tartışmalı Maliye Bakanının deyimiyle 'Babalar gibi satmıştır.' Bu Hükümet döneminde kötü giden tek şey maalesef ekonomik göstergeler değil. Çağdaş Türkiye Cumhuriyeti’nin 80 yıllık kazanımları da hükümetin uygulamaları sebebiyle tehlikeye girmiş, siyasi kadrolaşma had safhaya ulaşmıştır. 3 Kasım 2002 seçimlerinde toplumun tüm kesimlerine umut dağıtarak, ilimizin 3 milletvekilliğini ve Merkez Belediye Başkanlığını da kazanan AKP, tüm Türkiye'de olduğu gibi ilimizde de derin bir hayal kırıklığı yaratmıştır. Seçimden önce 'Sizden biriyiz' şeklindeki söylemler ile oy toplayan AKP'li vekiller ve Belediye Başkanı, verdikleri hiç bir sözü tutamadıklarından olsa gerek, bu gün maalesef, halkın arasında dolaşamaz hale gelmişlerdir."

Bolu teşvik kapsamı dışında bırakıldı…

    İlimizden seçilen Milletvekillerinin şöyle bir geriye dönüp, Bolu için neler vaat ettik, bunun karşılığında ne yaptık diye bir düşünmeleri gerektiğini belirten Özcan şunları söyledi: “Düşünsünler de Bolu halkına hesap versinler. Değerli arkadaşlar, AKP'li vekiller Bolu için bırakınız bir çivi çakmayı, maalesef daha önceki yıllarda elde edilen kazanımları dahi geri almışlardır. 'Tüm Türkiye'de 50 civarında ilin yararlandığı kamuoyunda teşvik yasası olarak bilinen ve kapsamına aldığı İllere ekonomik olarak çok şey kazandıran bu yasadan maalesef Bolumuz seçtiği vekillerin basiretsizliği sebebiyle yararlanamamıştır. Önceki dönemlerde, Bolumuz’da yılda ortalama 2-3 fabrika açılır, her yıl 2-3 bin kadar ek istihdam imkanı sağlanır idi. Ama, teşvik yasası sonrasında Bolu'ya yeni bir fabrika veya işletme hiç gelmemiş, tersine birkaç büyük işletme tası tarağı toplayıp, teşvik kapsamındaki illere gitmiştir. Böylelikle önceden, yılda 2-3 bin kişilik ek istihdam yaratabilen ilimiz, milletvekillerinin beceriksizliği yüzünden, yılda 2-3 bin kişiyi işsizler ordusuna katar hale gelmiştir. Bugün Düzce'nin bu yasa sayesinde 2-3 yıl içinde 18 bin kişilik ek istihdam sağladığını hatırlatır isek, sanırım Bolu'ya yapılan kötülüğün boyutu daha bir iyi anlaşılabilecektir. Milletvekillerimiz sayesinde kaçan teşvik yasası BOLU’YU EKONOMİK OLARAK İFLAS ETME NOKTASINA GETİRMİŞTİR. Artan işsizlik artık Bolu'da sosyal sorunlar da yaratmaya başlamış, boşanmalar ve intihar vakıalarında çok ciddi artışlar yaşanmaya başlamıştır.”

Doğalgaz sözünüz ne oldu?

    Doğalgaz vaadinin hayalden öteye gidemediğini vurgulayan Özcan, konuyla ilgili çarpıcı ifadeler kullandı. Özcan açıklamasında şunları söyledi: “AKP'li vekiller ve Belediye Başkanı tutturdular bir doğalgaz türküsü, kendileri söyleyip kendileri dinliyorlar. Ne demişlerdi, sayın vekiller ve başkan, 2004 Mart ayında yayınlanan AKSES isimli dergilerinde; “2005 yılı sonuna kadar doğalgaz Bolu'ya getirilecek ve dağıtımına başlanmış olacaktır. Bolu'da önemli bir sorun olan hava kirliliğini ortadan kaldıracak bu projeyle, halkımız rahat ve ekonomik bir enerji kaynağına sahip olacaktır. Bugün 2005 yılının üzerinden 3 ay geçti. Bırakınız doğal gazın gelmesini, daha ne ihale yapıldı, ne de kamulaştırmalar. Seçim çalışmalarında oy almak uğruna bu sözleri verdiler. Bu söz sayesinde de oy da aldılar. Şimdi kandırdıkları Bolu halkı adına soruyoruz; Ne oldu şu doğalgaza? Ne zaman gelecek? Verdiğiniz sözlere ne oldu? Verecek makul bir cevabınız bile yok. Vatandaş kadar bile bilginiz yok bu konuda. İhalesinin iptal edildiğini bile bilmiyorsunuz. Şimdi de hala hiç sıkılmadan doğalgaz en geç 2007 yılında Bolu'da kullanılacak demektesiniz. İnsaf artık. Halkı ancak bir kez kandırırsınız. Sizlerin sözlerine Bolu halkı artık inanmıyor. Bolu size güvenmiyor.”

ORÜS'ü üniversitenin elinden alan bu hükümet değil mi idi?

    ORÜS ile ilgili tepkisini dile getiren Özcan, Hükümete ve Milletvekilleri'ne yüklendi. Özcan: “Muhakkak hatırlarsınız. 57. Hükümetin son dönemlerinde ORÜS' ün sahası Mimarlık Mühendislik Fakültesi yapılmak üzere Üniversiteye tahsis edilmiş idi. Ancak, bu hükümet gelir gelmez, hangi akla hizmet ettiği belirsiz bir karar ile, bu tahsisi iptal ederek, ORÜS tesislerini arsa fiyatının ¼'üne özelleştirdi. Böylelikle, ORÜS sahasına yapılacak Mimarlık Ve Mühendislik Fakültesi sayesinde orada okuyacak 3 bin kadar öğrencinin Bolu'ya gelmesi engellenerek, Bolu'nun kültürel, sosyal ve ekonomik kazanımları hükümet temsilcisi vekillerimizin üstün gayretleri ile engellenmiştir. Kendilerini buradan tebrik ediyoruz.”

Hani Abant'ı Davos yapacaktınız…

    Abant'ın AKP'li bir Genel Başkan Yardımcısının kaprisi yüzünden, İl Özel İdare’den alındığını söyleyen Özcan, sözlerine şu şekilde devam etti: “Peki neydi sıkıntı. Abant'a gelen, AKP'li Genel başkan Yardımcısını tanımayan bir görevlinin giriş için ücret istemesi. Bunu hazmedemeyen zatı muhteremin girişimleri sonucu Abant İl Özel İdare’nin elinden alındı, sonra da bu olaya kılıf olsun diye, ortaya alt yapısı olmayan bir proje atıldı. Dediler ki, Abant'ı Davos yapacağız. Peki ne zaman söylendi bu söz… Yaklaşık 3 yıl önce. Ama gelinen noktada bir çivi bile çakılmadı. Daha da kötüsü projeden bahseden bile yok. Bu gün Abant bırakınız Davos olmayı, eskisinden daha kötü ve bakımsız durumdadır.”

Ormanlarımız adeta talan edildi

    “Bolumuz’un en önemli doğal kaynağı olan ormanlarımız, bu hükümet zamanında yanlış ve zamansız kesimler sebebiyle adeta talan edilmiştir” diyen Özcan, açıklamasına şu şekilde devam etti: “Ormandan başka geliri olmayan Bolu köylüsü, hesapsız kitapsız kesimlerden ve adı çeşitli şaibelere karışan Orman İşletme Müdürlerinin hala görevde kalmasından son derece rahatsızdır. Halkın şikayeti üzerine Sarıalan Bölgesinde yaptığımız incelemeleri 'Ağaç kökü sayıyorlar 'gibi gayri ciddi bir üslup ile yorumlayan AKP'li vekillerin bu duyarsız ve ciddiyetten uzak tavırlarını, Orman köylüsü asla unutmayacaktır.”

İlimizde değiştirilmeyen bürokrat kalmamıştır

    Hükümetin değişmesinden sonra, bazı üst düzey bürokratların hükümet tarafından değiştirilmesi normal karşılanabilecek bir davranış olduğunu belirten Özcan, ilimizde neredeyse tüm bürokratların değiştirildiğini söyleyerek, şu ifadeleri kullandı: “Ama maalesef bu dönemde, hem Türkiye genelinde hem de ilimizde bu konuda kantarın topuzu kaçırılmıştır. İlimizde, Milletvekillerimizin üstün gayretleri ile, bırakınız değişmeyen İl Müdürünü, değişmeyen bir tek şef bile neredeyse kalmamıştır. Hızımıza ayak uyduramayan bürokrat ile çalışmayız söylemi ile kadrolaşmaya başlayan Hükümet, artık ilimizde kendi atadığı bürokratları bile değiştirmeye başlamıştır. Görevden alınan bürokratların dava ile görevlerine dönmeleri dahi Hükümeti maalesef durduramamıştır. Devlet yönetimi ile şirket yönetimini birbiri ile karıştıran vekillerimiz maalesef, aracı oldukları atamaların ne kadar isabetli olacağını dahi araştırma çabasına girmemişlerdir.”

İzzet Baysal'ın kemiklerini sızlattılar

    “Bolu için bir çivi dahi çakmayan AKP'li vekiller maalesef, Bolu'muzun babası, hayırsever İzzet Baysal'ın eserlerine de el uzatmaktan dahi çekinmemişlerdir” diyen Özcan, İzzet Baysal'ın kemiklerinin sızladığını şu ifadelerle anlattı: “Bolu'ya hiçbir şey vermeyen bu arkadaşlarımız, var olanları da halkın elinden almaya çalışmaktadırlar. Bu güne kadar vekillerimizin bir çivi dahi çakmadığı Bolumuz’a, 172 trilyon TL değerinde yatırım yapan İzzet Baysal’ın, adını taşıyan Devlet Hastanesi’nin kapatılmaya çalışılması, eminiz ki merhumun kemiklerini sızlatmaktadır. Hiçbir mantıklı izahı olmayan böyle bir işe vesile olan sayın milletvekillerine yine size halkımız adına soruyoruz. Ne hakkınız var böyle bir şey yapmaya. Kimin adına yapıyorsunuz bu işi, niye kapatmayı planladığınız hastaneyi kuran Baysal Vakfı’na danışmadınız böyle bir kararı aldırmadan önce? Yangından mal mı kaçırıyorsunuz? Madem Hastane yapmak istiyorsunuz. Var olana dokunmayın. Yaptırabiliyorsanız, gücünüz yetiyor ise yenisini yaptırın... Ama sizin niyetiniz samimi değil. Ne hakla Bolulu’ya iki Devlet Hastanesi fazla diyebilirsiniz. Siz hiç İzzet Baysal Hastanesi’ne muayene olmak için sabah 04.00’te, 05.00’te gidip kuyruğa girdiniz mi? Kuyruklarda halkın çektiği eziyeti yaşadınız mı? Köroğlu Hastanesi’nden randevu almak için hiç telefon çevirdiniz mi? Öyle anlaşılıyor ki, bunlar size çok yabancı kavramlar... Hem iki Devlet Hastanesi fazla deyip, sonra bir de Bolu'ya özel hastane lazım şeklinde beyanda bulunur iken, hiç mi rahatsız olmuyorsunuz? Sizi samimiyete davet ediyoruz. Bu yaptığınız var ya, hem Hastaneyi yapan vakfa, hem de bu Hastaneden faydalanan Bolulular’a saygısızlıktır. Artık bırakın bu işleri… Hem bize inanmıyorsanız, bir zahmet sokaktan 10 insan çevirip soruverin bakalım, bir tanesi bile sizin yaptığınızı tasvip edecek mi?”

Koltuk tatlı geldi

    Halkı unutan Milletvekillerine koltuğun çok tatlı geldiğini söyleyen Özcan, sözlerine şu şekilde devam etti: “Sayın vekillere koltuk o kadar tatlı geldi ki, bir sonraki dönem sıralamasını garantilemek uğruna AKP Genel Merkezi’nden ayrılmaz oldular. Son günlerde arkadaşlarımız ile bütün pazarları ve Sanayi Çarşısını dolaştık. Halka sıkıntılarını sorduk. Durumun iyi olmadığını biliyorduk, ama bu kadar da kötü bir tablo beklemiyorduk. Aldığımız cevaplar inanın bizi şaşırttı. Artık halkın ekonomik durumu kötü falan değil, o noktalar çoktan geçilmiş. Halk artık gerçek anlamda perişan, yoksulluk ve işsizlik had safhada. Bir dokun, bin ah işit. En önemli sıkıntıları da, henüz 3.5 yıl önce seçtikleri vekillerin hiç hallerini hatırlarını sormaması. Çoğu köylü ve esnaf seçimden önce gördükleri vekillerin, GÖRMEYE GÖRMEYE YÜZÜNÜ BİLE UNUTMUŞ... Maalesef işler Başbakanın dediği gibi değil, piyasalarda hareket yok, para yok. Köylünün ürünü para etmiyor, esnaf büyük sermaye sahibi ile mücadele edemiyor. Siz istediğiniz kadar Doları düşürdük, enflasyonu yendik deyin. Bunlar boş laflar. Halkın içine karışın ki görün; sanayi esnafı kan ağlıyor, esnaf siftah yapamadan dükkanını kapatıyor. Pazara gidin, satan da alan da ne halde halini hatırını sorun. Bolu'yu gezip çöplüğe dönen sokakları, tarlaya dönen yolları görün de, ondan sonra muhalefete laf yetiştirin.”

Bolu'nun en başarısız Vekilleri ve Başkanı

    Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz ve Milletvekillerinin tarihin en kötü dönemine imza attıklarını söyleyen Özcan sözlerini şu şekilde tamamladı: “2002 seçimlerinde seçilen vekillerimiz tarih sayfalarına çoktan isimlerini yazdırdılar. Ama muhakkak ki altın harflerle değil... Bolu halkı kendilerini Mecliste layığı veçhile temsil edemeyen, ülke yararına bir iş yapmayan, bir tek yasa teklifi hazırlayamayan, Meclis kürsüsünde görünmemek için çaba gösteren, temsil ettikleri Bolu'ya bir çivi dahi çakmayan, kendilerine oy veren insanlara eziyet olsun diye hastanelerini kapatmaya çalışan, seçim vaatleri ile kendilerini kandıran, özetle söylemek gerekir ise 4 yıl boyunca 'YOL SIRA GİDİP ÇAY SIRA GELEN' tarihin en başarısız vekillerini ASLA UNUTMAYACAKTIR. Bir de Belediye Başkanımız var ama, varlığını yaptığı işlerle değil ancak girdiği polemikler ile hatırlayabiliyoruz. Sayın Başkanın yaptıkları hanesine henüz bir harf yazamadık, ama yapamadıklarına gelince, anlatması bile saatler sürer. Bu sebeple 3 başarısız Milletvekilinin toplamından dahi daha başarısız olan Sayın Başkanı ayrı bir toplantıda değerlendirmeyi uygun görüyoruz. Özetle söylemek gerekir ise, Bolu Halkı 3 Kasım 2002'de yaptığı hatanın vahametinin farkına çoktan varmıştır. Artık kendileri açısından hayatı çekilmez hale getiren AKP Hükümeti ve Milletvekillerinden kurtulup güzel günler görmek istemektedirler.”

13.03.2006

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.