Özelleşmeye teşvik de nasıl?

            05.08.2004

Devlet işletmeci midir ki hür teşebbüsün önünü kessin. Serbest piyasa ekonomisi kapsamında ticari işlemleri devlet değil, özel teşebbüs sahipleri yapsın. Dünya düzeni bundan böyle serbest piyasa ekonomisi sistemi içinde ticareti özel teşebbüse devrediyor. Bu durumda elbette ki ülkemizi bu sistem dışında tutma şansımız yok düşüncesiyle bizde de, gelişen uygulamalar sonucunda kıyısından kenarından özelleştirme işlemleri başladı ve devam edecek. İlk bakışta sanki baba malını elden çıkarıyormuşuz gibi algılanıyor ama, bunu uygulayan ilk ülke biz olmadığımıza göre, başarılı olunacaktır diye düşünüyorum...

Bir taraftan hızlı bir özelleşme, bir taraftan da kamu kurumlarının elinde bulunan bazı imkaları özel teşebbüsün hizmetine sunmakta çeşitli sıkıntıların yaşanıyor olması. Nasıl mı?

Bolu doğal yapısı itibariyle spor camiasının arayıp da bulamadığı imkanlara sahip. Bolu’nun turizm potansiyelini ortaya çıkarabilmek için çeşitli etkinliklerin yanında spor turizminin de canlanmasını sağlama çalışmalarının yapıldığı herkes tarafından bilinmekte. Bu konudaki çalışmlarıyla Bolu turizmini gündemde tutan Sn. Valimizin gayretlerini yöre insanı takdirle karşılıyor.

Spor turizmi dendiğinde yaz sezonunda kamp çalışması yapacak olan futbol kulüplerimiz akla geliyor. Bu kulüplerimizin çoğu bütçeleri elverdiği ölçülerde kamp çalışmalarını yurtdışında belki de bizdeki kadar güzel olmayan yerlerde yapıyorlar. Buraların bizden farkı, sosyal tesislerinin ve futbol sahalarının olması.

Spor kampları: havası temiz, gürültüden uzak, eksoz dumanının olmadığı ve rahat çalışma ortamının bulunduğu yerlerde yapılıyor.

Bolu’da böylesi yerler yok mu? Olmaz mı! Hem de alası var. Sosyal konaklama yerleri böylesi kamplar için en uygun yerlerde hizmete girmiş. Olmayan ne? Olmayan futbol sahası. Bürokratik işlemlerin aşılamaması, orman içi, mera gibi değerlendirmelerde Bakanlıkların kendi aralarında koordinasyonu kuramamaları sonucunda saha gibi tesisleri yapmak zorlaşıyor.

Saha yapmak bürokratik işlemler sonucunda olası değil. Pekala kamu kurumlarına ait olan sahaları kira ücreti verilmek suretiyle neden kullanılmıyor? Geçenlerde Sarıalan’da bir tesis sahibi yakaladı dert yanıyor. Bu sezon sahasızlık yüzünden onlarca spor kulübümüzün isteğini yerine getiremediğini anlattı. Milyarları harcayıp tesis kurduğunu birçok insana iş imkanı sağladığını, devletine vergisini verdiğini, kirası verilmek suretiyle yakınlarında bulunan bir kamu kuruluşuna ait sahadan yararlanamadığını anlattı...

Düşünüyorum da, bir yanda özelleştirmeyi teşvik, diğer yanda ücreti verilmek suretiyle bir tesisten yararlanamamak! Burada trilyonlarla ifade edilebilecek zimmetin sorumluluğunu verdiğimiz müdüre bir sahanın kira ile kullanılması hakkını bürokrasinin içinde boğup atıyoruz, anlamak mümkün değil.

Bu yazı toplam 648 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.