Özlenen mutluluklar

            14.07.2004

İnsanların yaşamları süresince düşledikleri mutluluklar vardır. Birisi biter, bir başkasının özlemi çekilir...

Sorunları yok olduğu bir dünyada yaşamayı herkes istiyor gibi olsa da, bazen mevcut sorunlar bir başkasını mutlu ediyor olmalı ki, dünyanın varoluşundan günümüze dertler yumak yumak bir bir üstüne sarılarak geliyor...

Sorunlar ve mutluluklar sanki ikiz kardeş gibidir, birbirinden hiç ayrılmak istemiyorlar. Çocuğun doğumu mutluluktur, arkasından nasıl sağlıklı büyütüleceğ düşünülür. Okula başlaması mutluluktur, peşinden okul masraflarının üstesinden nasıl gelineceği sorunu düşünülür. Sırasıyla okullar biter, okuduğuna uygun iş nereden nasıl bulacağı sorunlarının çözümü için olmadık kapıların çalınması başlar.

Mutluluk ve sorunlar yaşamımız boyunca kol kola fotoğraf vermeye devam eder. Bu duruma bir noktada alıştık. Sorunları çözmek beyin cimnastiği yapmayı öğrettiği kadar, insanlara değişik davranışlar kazandırmayı öğretir. Sorunlrın çözümünde varolan bir işinizi kaybetmiş olmanın formülünü bulmak en zor olanıdır. Burada, kaybolan aile boyu bir mutluluk söz konusudur. Burada, çoluk çocuğunuza, ailenize karşı görevi yerine getirememe üzüntüsü ve sıkıntısı vardır. Burada geleceğe güvenle bakamamanın yıkılmışlığı, utangaçlığı vardır.

Varolan işinizi kaybetmiş olmak, yaşam için gerekli olan kendine güveni kaybetmek demektir. Bu da birbirinin sırtından geçinen asalak bir toplumu meydana getirir. Ahlaki değerlerin yok olmasına neden olur. Sınıf farkıyla birlikte insanlar arasında kin ve nefreti meydana getirir.

Büyüklük ve büyük makamların büyük adamlığındaki sur ve ayrıcalık da, böylesi sorunları bireylere zarar vermeden çözüme kavuşturmaktır. Çevremizdeki son gelişmelerde insanlarımızın bir bölümünün işlerini kaybedeceği endişelerinin ortadan kaldırılacağına ait inancımı halen muhafaza ediyorum. Büyük adamlık kolay olmasa da, hepten mümkün değildir demek çok zordur. Büyük adamlar küçüklerin sorunlarını çözmek için vardırlar. Sorun çıkarmak için değil?

Bu yazı toplam 702 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.