Öztürk: Büyük bir heyecanla  yatırımlarımıza devam edeceğiz

Öztürk: Büyük bir heyecanla yatırımlarımıza devam edeceğiz

Karacasu'da, Astay Gayrimenkul A.Ş. tarafından yapılması planlanan otel ve kür merkezinin yapım ve proje çalışmaları hakkında şirketin CEO'su Atilla Öztürk, proje hakkında merak edilenleri cevaplandırdı. Öztürk gazetemize verdiği bilgide, Bolu'da şirket olarak yaptıkları yatırımlara devam edeceklerini belirterek; “Büyük bir heyecanla yatırımlarımıza devam edeceğiz” dedi.

Gazetemizin 31 Aralık 2009 tarihinde Karacasu'da yapımı geciken otel ve kür merkezi hakkında, “MİLYON DOLARLIK PROJE ASKIYA MI ALINDI?” başlığı ile yaptığımız haberde, mevcut projenin durumunu kamuoyuna duyurduk. Yapılması planlanan proje hakkında Astay Gayrimenkul A.Ş. CEO'su Atilla Öztürk proje hakkında merak edilenleri cevaplandırdı.

İl Özel İdaresi'nin, 2008 yılının Kasım ayında Karacasu'daki malum arazi için açtığı ihaleyi Astay Gayrimenkul A.Ş. olarak kazanıp, projeyi oluşturmak üzere anlaştınız. Ancak, verilen sürede projeyi sunmadığınız için, daha önce 90.000 TL olarak tespit edilen yıllık arsa kira bedeli, % 50 artırıldı, bu koşulla 31 Aralık 2009 tarihine ek süre aldınız. Bugün itibariyle bu ek süre dolmuş bulunuyor. Siz Bolu İl Özel İdaresi'ne yapılacak projeyi sundunuz mu?

Biz mimari ve statik projeyi tamamlayıp, 24 Aralık 2009 tarihinde Bolu İl Özel İdaresi'ne sunmuş bulunuyoruz.

FİNANS KONUSUNDA BİR SIKINTIMIZ YOK

Bu gecikmenin sebepleri nelerdi? Başlangıçtaki noktadan sonra kurum olarak bu yatırımla ilgili iştahınızda bir azalma oldu mu? Bu çalışma ne kadar bir bütçe gerektiriyor, finans konusunda sıkıntınız var mı?

Gecikme bizim dışımızdaki sebeplerden kaynaklanmıştır. Uluslararası iktisadi gelişmeler bu gecikmede rol oynamıştır. Bizim bu yatırımımıza operatörlük yapacak yabancı kuruluşların bir süre gözlem yapıp, hareketsiz kalmaları gecikmemize zemin hazırlamıştır. Bu çalışma yaklaşık 50 Milyon Dolarlık bir bütçe gerektiriyor. Bizim finans konusunda bir sıkıntımız yok. Gecikmenin para ile ilgisi yok. Ayrıca kurum olarak başlangıçtan bu yana iştirakimizde bir azalma söz konusu değil. Şunu da belirtmeliyim, bu proje bizim Bolu'daki ilk işimiz değil. Yeni Dünya Tekstil bizim bir kuruluşumuzdur. Bin 200 kişiyi bünyesinde barındırmakta ve halen Bolu'da faaliyetlerine devam etmektedir.

KİRANIN ÖDENMESİYLE İLGİLİ BİR PROBLEMİMİZ YOK

Peki, Karacasu'daki projenizin yıllık arsa kira bedeli Bolu İl Özel İdaresi'ne ödendi mi? Bu projeyi ne zaman hayata geçirmeyi düşünüyorsunuz?

Evet ödendi. Yıllık kira bedelinin ödenmesi ile ilgili Bolu İl Özel İdaresi'yle bir problemimiz yok. 1 Nisan 2010 tarihinde hafriyat çalışmasına başlayacağız. 18 ayda bu işi tamamlayacağız. Otel ve kür merkezimiz toplam 128 dönüm arazi üzerine, şimdilik 500 yatak kapasiteli olacaktır.

ŞUAN 3800-3900 KİŞİYE İSTİHDAM SAĞLIYORUZ

Öztürk gazetemize yapılan açıklamasının sonunda, “Kurumlar vergisi açısından baktığınızda, Bolu'da en yüksek vergiyi bizim işletmelerimizi üst üste topladığınızda biz veriyoruz. Bunun dışında Bolu'da en yüksek ihracı biz yapıyoruz. Bolu'da en yüksek istihdamı sağlayan işletmelerden biriyiz biz. Bin 200 kişiyi tek çatı altında Bolu'da toplayan tek işletmeyiz. Şuan 38003900 kişiye istihdam sağlıyoruz” dedi.


HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.