ÖZTÜRK’TEN KAPIDAN SATIŞ UYARISI; Aile facialarına neden olmasın

ÖZTÜRK’TEN KAPIDAN SATIŞ UYARISI; Aile facialarına neden olmasın

BESOB Başkanı Nihat Alpat Öztürk, kamuoyunda konuşulan ve tam bir aydınlatma sağlanamayan konu ile ilgili konuştu. Kapıdan satış yöntemi ile alışveriş yapan vatandaşları uyaran Öztürk, satışlarda düzenlenen senetlerin aile facialarına neden olabildiğin

BESOB Başkanı Nihat Alpat Öztürk, kamuoyunda konuşulan ve tam bir aydınlatma sağlanamayan konu ile ilgili konuştu. Kapıdan satış yöntemi ile alışveriş yapan vatandaşları uyaran Öztürk, satışlarda düzenlenen senetlerin aile facialarına neden olabildiğini vurgulayarak, vatandaşlara tavsiyelerde bulundu.

Kapıdan satış yöntemi ile, ayağa gelen hizmet vatandaşların ilgisini çekiyor. Ancak yaşanan sorunlar bazen ciddi boyutlara uzanıyor. Kime güvenileceği konusunda tam bir bilgi sahibi olmayan vatandaşlar, imzaladıkları senetler karşılığı bekledikleri ürüne dahi sahip olamazken, kanuni işlemlerle uğraşmak istemeyenler nedeniyle bu tür satış yöntemini kullanan firmalar, haksız kazanç elde ediyorlar. Kamuoyunda sıkça konuşulan, insanların yakın çevrelerini uyarmaktan öte gitmeyen bilgilendirmelerine, etkili bir kurumdan açıklama geldi.

Bolu Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Nihat Alpat Öztürk, geniş kitlelere ulaşması gereken uyarılarda bulunurken dikkat çekti: “Ülkemizin her yerinde olduğu gibi ilimizde de bu tür olaylara sık sık rastlanmaktadır. Gerek kırsal kesimde gerek şehir merkezlerinde yaşayan halkımıza özellikle mutfak eşyalarının satışları yapıldığı, yapılacak satışlarda hediyeler vaat edilerek satış yapmaya çalışıldığı gözlemlenmektedir. Bu satışları gerçekleştirme aşamasında senetler düzenlenmektedir. Düzenlenen senetler sonuçta aile facialarına bile sebep olmaktadır.”

ŞÜPHELENDİĞİNİZ ŞAHISLARI BİLDİRİN

İkna konusunda neredeyse uzmanlaşan satış elemanlarının çabaları ile bazen çaresizce alınan ürünler ve imzalanan senetler vatandaşın başına iş açarken, Öztürk şüphelenilen şahısları yetkili mercilere bildirmelerini istedi. Öztürk; “Şüphelendiğiniz şahısları şehirlerde yaşayan vatandaşlarımız Sanayi ve Ticaret İl Müdürlüğü ile en yakın polis karakollarına kırsal kesimde yaşayanlar ise jandarma karakollarına başvurmalıdır” dedi.

MAĞAZALARDAN ALIŞVERİŞ YAPIN

Öztürk, halkın alışveriş için mağazaları tercih etmesi gerektiğini de vurgularken şunları kaydetti: “Halkımızın yapacakları alışverişleri mağazalardan yapmalarını fiş fatura ve mutlaka garanti belgelerini de istemeleri alıcıların menfaatlerine olacaktır. İnsanlarımızın bu tür satıcılara çok dikkat etmelerini tavsiye ediyorum.”

İADE HAKKINIZI UNUTMAYIN

Sanayi ve Ticaret Bakanlığı'nın konuyla ilgili uyarılarını hatırlatan Öztürk, teslim alınan malın teslim tarihinden itibaren, 7 gün içinde gerekçe göstermeden iade hakkı olduğunu söyledi. ve maddeler halinde uyarıları şöyle sıraladı: “7 günlük vazgeçme süresi sona ermeden ödeme yapmayınız ve bir belgeye imza atmayınız. Vazgeçme hakkına ilişkin bildirimi, satıcı ve sağlayıcı firmaya sözlü olarak, telefonla veya faksla, noter kanalıyla mektupla yapabilirsiniz. Satış sözleşmesini imzalamadan önce mutlaka okuyun. Sözleşmeyi imzalarken tarihi de kendiniz yazın. Sorunla karşılaşıyorsanız kaymakamlık bünyesinde Tüketici Sorunları Hakem Heyetine belgelerinizle birlikte başvurunuz. Fiyat yüksekse varsa ilinizdeki Tüketici Mahkemelerine veya Tüketici Mahkemesi sıfatıyla görev yapan Asliye Ticaret veya Asliye Hukuk Mahkemelerine dava açınız.”

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.