Panayıra "hayır" fuara "evet"

Panayıra "hayır" fuara "evet"

Bolu Ticaret ve Sanayi Odası, Bolu Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği, S.S.Bolu Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi, Bolu Yukarı Çarşıyı Koruma Güzelleştirme ve Yardım Derneği'nin dün öğle saatlerinde BTSO Topla

Bolu Ticaret ve Sanayi Odası, Bolu Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği, S.S.Bolu Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi, Bolu Yukarı Çarşıyı Koruma Güzelleştirme ve Yardım Derneği'nin dün öğle saatlerinde BTSO Toplantı Salonu'nda ortaklaşa yaptığı basın açıklamasında, "Panayıra hayır, fuara evet" denildi.

Bolu Ticaret ve Sanayi Odası, Bolu Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği, S.S. Bolu Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi, Bolu Yukarı Çarşıyı Koruma Güzelleştirme ve Yardım Derneği'nin ortaklaşa yaptığı basın açıklamasında, panayırın Bolulu vatandaşlara ve esnaflara ticaret açısından zarar vereceği düşünülerek, panayırın kurulmamasını istediler. Bolu'da panayır yerine fuar kurulması gerektiğini ifade eden yetkililer, Bolulu esnaflardan yaklaşık olarak 400 imza topladıklarını ve panayırın işlevini yitirdiğini söylediler.

GERİYE DÖNÜŞ YOK DİYORLAR

Bolu Belediyesi Encümeni tarafından alınan 'Bolu'ya Panayır Kurulması' kararının ardından, Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Özbostancı ile görüştüklerini belirten BTSO Başkanı Sabahattin Yamaner, "Panayırın, ilimize sosyal ve ekonomik yönden bir katkısının olmadığını, üyelerimizin panayıra tamamen karşı olduğunu, Türkiye'de panayır kuran başka bir ilin olmadığını, bunun yerine fuar konusunda çalışma yapılması gerektiğini şifahi olarak, Başkan il dışında olduğu için, Başkan Yardımcımız Sayın Mehmet Özbostancı'ya ilettik. Daha sonra ise, topladığımız imzaları 4 Temmuz Pazartesi günü Belediye Başkanımız Alaaddin Yılmaz'a ilettik. Başkanımız yazıda imzaları olanlarla öğleden sonra tekrar görüşelim diyerek bize randevu verdi. Görüşmemizi önce Belediye Başkan Yardımcımız Sayın Mehmet Bey ile, daha sonra da Encümen Üyesi Sayın Seyit Ali Özkoç, Belediye Personeli Sayın Hüseyin Serin ve Sayın İlhan İnceler ile yapmak zorunda bırakıldık. Tüm yetkili ve ilgililer, bu konuda alınmış bir encümen kararı olduğunu ve bundan geriye dönüş olmayacağını belirttiler. Bizler üyelerimizden gelen talepler doğrultusunda konuyu yetkililerden sonra halkımıza da duyurmayı görev bildik ve bu basın toplantısını düzenleyerek diyoruz ki; her il ileriye, biz geriye mi? Konunun takdirini halkımıza bırakıyoruz."

HAYRET VE ŞAŞKINLIK İÇERİSİNDEYİZ

Basın açıklamasına katılan Bolu Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Nihat Alpat Öztürk ise, panayırın tarihsel gelişimi hakkında çeşitli bilgiler verirken; "Bu sene Belediyemizin panayır kurma hazırlığı içinde olduğu duyumunu aldık. Geçmiş dönemlerde olduğu gibi, bu belediyemizin bu tür etkinliklerde meslek kuruluşları ile ortak hareket etmeden böyle bir karar alınması ve konuyu gazetelerden öğrenmemiz bizlerin hayret ve üzüntülerine neden olmuştur. Son yıllarda Türkiye'nin hiçbir ilinde kurulmayan, kurulduğu zamanlarda da il ekonomisine hiçbir katkısı olmayan, esnaf ve tüccarlarımıza zarar verir hale gelen panayırın kurulma fikri, son günlerde büyük bir ekonomik sıkıntı içinde olan üyelerimiz arasında şaşkınlık yaratmış ve büyük tepkilere neden olmuştur. Talebimiz, kesinlikle panayırın açılmaması, bu ihtiyacın ilimize yakışır fuara dönüştürülmesi ile giderilmesi, fuar oluşumu için tüm kuruluşların yardımcı olacağını ve Bolu'da faaliyet gösteren esnaf ve tüccarların mağdur edilmemesini istiyoruz."

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.