PANDEMİ SONRASI TOKALAŞMADA - ESKİ VE YENİ

       NORMAL – TERCİHLERİ  NASIL   OLABİLİR ?

 

En   son  ne zaman  birisiyle  tokalaştınız  ya da merhaba  demek için yanağından  öptünüz ?

Pandemiyle  2020  martından sonra bu  basit  ritüelleri  bırakmak hayli zor  geldi.

Sosyal mesafe ve sıkı hijyen uygulamaları   koronadan korunmanın ve yayılmasını  önlemenin  , azaltmanın bir tedbiri oldu.

İleriki aylarda pandeminin sona  erdiği  ümidini  yakaladığımızda; kimi uzmanlar  tokalaşma gibi eski davranışlara (eski normal) geri dönüşler yapılmaması gerektiğini söylemekteler.

Kimi uzmanlara  göre  ise ,salgının  kontrol altına alınmasıyle  bazı eski ritüelleri  aşamalı olarak benimsememiz için iyi nedenler var; sarılma ,tokalaşma ve gruplar halinde toplanma.Bu alışkanlıkların asırlar öncesine dayanan kültürlerde bir çok sosyal ve sosyo-psikolojik ,biyolojik  faydası olacağını savunuyorlar.

DOKUNMANIN   ÖNEMİ :   İnsanoğlu  doğum  anından  itibaren  fiziksel  temasla  bağışıklığını artırmış,stresini azaltmıştır.Bu temas bizi sevdiklerimize bağlamıştır.Bir bebekte cildden cilde temas  kalp atışını  düzenler, ağrı fonksiyonlarını azaltır.Anne ve bebeği duygusal olarak sakinleştirir.

Kalabalık ve gruplar oluşturmaya  gelince ; onbinlerce  futbol ve diğer sporların seyircileri,konser,disko,düğün, festival,toplantılar vd. etkinlikler; dayanışma, birliktelik  ve adeta sosyal bir tutkal  görevi görmeğe yarar.Paylaşılan duygular oluşturmaya ve yakalamaya  yardımcı olur.

Beynin mutlu kimyasalları  olarak   bilinen endorfinler ve oksitosinler , sosyal yakınlıklarda (maç seyri,dans,emzirme )bir bağlanma hormonu kokteyli olarak vücutta  önemli görev yüklenirler  (Michael  Wade.2020).

PANDEMİ  ÖNCESİ : 25 yıl kadar öncesinde,Adana Belediye Başkanı Aytaç Durak “Erkek erkeğe öpüş yasağı” ilan etmişti.”Öpüşme tokalaş” kampanyası ilan  ederekten  .Hatta bu yüzden bir çok kişiyi ve bu arada devrin Spor Bakanı  Fikret Ünlü’yü küstürdüğü yazılmıştı.Bir de Devlet Bakanı Kürşat Tüzmen’in  kendisini zorla öptüğünden bahsedilmişti (Hakan Aksay.T24Gaz. 2020.).

Pandemi öncesinde; Türk İnsanımızın zırt pırt öpüşmelerinden ve kafa tokuşturmalarından pek de hoşlanmayan  bir kesimin olduğu gerçeği mevcuttur, Korona ile bu davranışların  artık son bulacağından sevinç  de duymuşlardır. T24 Gazetesi Hakan Aksay (2020); “son yıllarda çok yaygınlaşan kafa tokuşturmalarının  altınd ”Erkek erkeği  öpmemeli ” türü bir isyan gizli olabilir “ diye açıklık getirmiştir.

Pandemi  sırasında ; Yurtalan Eroğlu (Kırıkkale Lok.ve Past.Der.Baş.) öpüşme bıkkınlığından aleni önlemler almaya karar verip  boynuna “ Tokalaşmak,sarılmak,öpüşmek yasaktır.” diye tabela takmış ,öyle dolaşıyormuş.

ABD Başkanı Baş Sağlık Danışmanı A. Fauci’nin belirttiğine göre;” Ben daha asla tokalaşma   gerektiğini sanmıyorum. Sadece Covid-19  değil ,grip gibi diğer virüslerinde yayılmasını azaltacağı kesindir.”diye açıklamış.

PANDEMİ SONRASI : Psikologlardan  Simon  N. Williams ve Ark. (2021)’ na  göre:” Salgının sona  ermesi güvenli  bir şekilde kabul edildiğinde ,el sıkışmanın veya  yanaktan  öpüşmenin uzun vadeli faydaları oluşacak  risklerinden daha  ağır basabilir. Sıradan temasın kaybolması  bize en yakın bir kaç insanı kucaklamakla   telafi  edilemiyecek  bir şekilde topluma bir bütün olarak zarar verebilir. “denilmektedir. Esasen  tokalaşmalar  ne  kadar  önemliyse de , kişisel güvenlik  ihtiyacı  her şeyin  önüne geçer. Sırf   teklif ettiği için kesinlikle  birinin elini sıkmak zorunda değilsiniz.

Peki  ortaya çıkan herhangi bir  gariplikte  nasıl başa çıkacağız ?

En iyi tavsiye; bu durum hakkında el sıkışmayı reddederken bunu basit ve telaşsız yapın ,ilk fırsatta koronadan bahsedin.Basit ve özlü  şekilde;”virüs  yüzünden  şu anda tokalaşmıyorum veya kimsenin elini   sıkmıyorum demeyi  deneyebilirsiniz.Ancak bu hareketler  esnasında gülümsemenizi eksik etmeyin.

Pandemiden sonra eski ve yeni normal arasında bir denge oluşturmamız gerekmekte.Her ikisinden  de  en iyi parçaları alabiliriz.Yeni ve geliştirilmiş hijyen alışkanlıklarımızı  korurken  fiziksel temas ihtiyacımızı yeniden kazanabiliriz.

Beden dili uzmanı Oğuz Benlioğlu (Youtube); iş hayatında ve dostlar arasında sarılma ve öpüşme yerine tokalaşmanın yeni normal olmasını savunmakta. Soğuk algınlığı ve gripten muzdaripken dokunmaktan kaçınmayı  ve fiziksel mesafeye uymayı devam ettirmeliyiz

Umutla ve sağlıcakla kalınız.

KAYNAK :

The ConversationUK-Michael Wade 2020

The  Conversaton UK-Simon N.Williams  et.All..2021

T24 Gaz.-Hakan Aksay .2020

Youtube-Oğuz Benlioğlu  2021

q-204.jpgqq-428.jpgqqq-559.jpg

 

 

 

 

Bu yazı toplam 1477 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum