‘Pardon’ filmi gerçek oldu

‘Pardon’ filmi gerçek oldu

İsim benzerliği yüzünden 3 yıl hapse mahkûm olan Geredeli İsmail Çelik‚ “Sen yanlış adammışsın” denilerek tahliye edildi. İstanbul Yenibosna'da oturan bayan kuaförü İsmail Çelik'in başına gelenler‚ yanlışlıkla hapse atılan Ferhan Şensoy'un başrolünü oynadığı 'Pardon' filmini aratmadı.

Şimdilerde İstanbul Yenibosna'da oturan ve bayan kuaförü olarak yaşamını sürdüren Geredeli İsmail Çelik'in başına gelenler‚ yanlışlıkla hapse atılan Ferhan Şensoy'un başrolünü oynadığı 'Pardon' filmini aratmıyor. İsim benzerliği yüzünden 3 yıl hapse mahkûm olan Çelik‚ 1 ay sonra özgürlüğüne kavuştu. 55 yaşındaki Çelik‚ Kastamonu Tosya Cezaevi'nden “Sen yanlış adammışsın” denilerek tahliye edildi. Kredi kartı dolandırıcısı olmadığına kimseyi inandıramayan talihsiz adam‚ “Aranan kişi İsmail Çevik iken beni yanlışlıkla hapse attıklarını anlayınca salıverdiler. Hapiste geçirdiğim 30 gün, 30 yıl gibi geldi” dedi.

İSİM BENZERLİGİ, SUÇSUZ VATANDAŞI HAPSE ATTIRDI

9 yıl Azerbaycan'da kuaförlük yapan Çelik‚ yurda dönüş yaptığı 2004 yılında kötü bir sürprizle karşılaştı. İzmir'de gerçekleştirilen kredi kartı dolandırıcılığından aranan şebeke lideri İsmail Çevik olabileceği gerekçesiyle Ardahan Sınır Kapısı'nda ifadesi alındı. Firari zanlının soyadı Çevik‚ baba adı Ahmet ve aslen Malatyalı idi. İsmail Çelik‚ Geredeli ve baba adı İbrahim olmasına rağmen davaya dahil oldu ve gıyabında yargılandı. Bakırköy 4. Ağır Ceza Mahkemesi‚ Çelik'in 2 Haziran 2004 tarihinde talimatla ifadesini alıp İzmir'deki mahkemeye gönderdi. “Nasıl olsa ilgim yok” diye davayı önemsemeyen kuaför‚ 2007 Mayıs ayında İzmir 6. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davada 3 yıl hapse mahkûm olunca, işi ciddiye alıp avukatına vekalet verdi. Ancak kaçınılmaz son‚ onu hapse taşıdı. Yanlışlığın Yargıtay'da düzeltilmesini beklerken karar orada da onandı ve 7 Temmuz 2009'da evinden alınıp Metris Cezaevi'ne gönderildi. Ayrıca 112 bin lira para cezasına çarptırıldı.

“PARDON YANLIŞLIKLA HAPSE ATMIŞIZ”

Olayın gazetelerde yayınlanmasının ardından harekete geçen İstanbul Bakırköy Cumhuriyet Savcısı Ayhan Gödekmerdan İsmail Çelik‚ avukatı Bahri Sert ve yakınlarının ifadesini aldı. Sert‚ müvekkilinin yanlışlıkla hapse atıldığını belirterek, yargılamanın yenilenmesi için İzmir 7. Ağır Ceza Mahkemesi'nde dava açtı. Çelik'in isminin yanlışlıkla davaya karıştığı ortaya çıkınca mahkeme‚ “iadei muhakeme” (yeniden yargılanma) talebini kabul etti. Üç gün önce Tosya Cezaevi'ne sevk edilen Çelik‚ tahliye edildi. Bu kararla İsmail Çelik'in olayla ilgisi olmadığı halde, isim benzerliğinden hapse girdiğinin anlaşıldığını belirten Bahri Sert‚ müvekkilinin şimdi tutuksuz olarak 6. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yeniden yargılanacağını ifade etti. Sert‚ “Adalet geç de olsa tahliye kararıyla tecelli etti. Prosedür gereği 6. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki davanın sonuçlanmasını bekleyeceğiz” diye konuştu.

HAPİSTEKİLER DE SUÇSUZLUĞUNA İNANMADI

Önceki gece saat 22.00 sularında serbest bırakılan İsmail Çelik‚ tahliyesinin ardından yaşadıklarını şöyle anlattı: “Otogara gittim, cebimde beş kuruş para yok. Bir polis 10 lira verdi‚ o parayla Gerede'deki köyüme‚ annemin ve kardeşimin yanına geldim.” Cezaevinde yatanları da suçsuz olduğuna inandıramayan talihsiz adam‚ sözlerini şöyle sürdürdü: “Hapse girmeden önce bütün dişlerimi çektirmiştim. Bir ay boyunca ne verdilerse çiğnemeden yuttum. Koğuşta herkes birbirine suçunu anlatırken ben de yanlışlıkla getirildiğimi söyledim. Ama kimse inanmadı. Genellikle çek suçları işleyenler ve yaralama suçuna karışanlarla aynı koğuşu paylaştım.”

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.