PARİSTE ORTAK GELECEĞİMİZE İMZA

Hayırlısıyla ülkemizi saran seçim gündemi sona erdi. Önceki  seçimde kilitlenen koalisyon tartışmalarından sonra ülke seçmeninin “huzurlu ve istikrarlı Türkiye beklentisi” oylara hakim oldu. Yeni TBMM dönemi için milletvekili seçilen adayları tebrik eder, kazanamayan adayları ise demokrasi sahnesindeki verdikleri gayretlerinden dolayı ayrıca kutlarım.

İnsanoğlu, 1969 yılında Ay’a ayak basmasından sonra çevre ve kalkınma konularına daha bir duyarlı yaklaşım sergilemeye yönelmiştir. Uzaydan görünümü ile Dünyamız, beyaz bulutların süslediği eşsiz bir mavi gezegen  olarak hayranlık uyandırmakta ancak; aynı zamanda, onun incinebilir, kırılgan minicik bir “bilye” olması ise endişe ve kaygı duymamıza yol açıyor.

            GÜNDEM  21’DEN    COP 21’E…

1992 yılında RİO‘da düzenlenen Yeryüzü Çevre Zirvesinde; “Sürdürülebilir Kalkınma”, tüm insanlığın 21.Yüzyıldaki ortak hedefi olarak benimsenmiştir.

21.Yüzyılın  “çevre ve kalkınma sorunlarıyla başa çıkabilmek için ,Gündem  21 (YG21) başlıklı eylem planları, Türkiye’nin de içinde olduğu ülkelerce Zirvenin genel çıktısı olarak uygulamaya konmuştur.

Yerel Gündem21 sürecinde kentlerde, başlıca katılımcı yapılarca, Kent Konseyleri adıyla kuruluşlar ve yerel ilgi grupları tarafından platformlar oluşturuldu.

Hatta Türkiye’nin bu uygulamalardaki mükemmel performansı nedeniyle,  BM’in UNDP Örgütünce, 2001 yılında Johannesburg’daki BM. Genel Kurul Toplantısında Türkiye Cumhurbaşkanı’na ‘ en iyi örnek uygulamacılıktan dolayı teşekkür edilmiştir.

Bolu’da 2001 yılında oluşturulan Yerel Gündem 21; üniversite, kamu daireleri, belediye, dernekler temsilcileriyle proje oluşturma çalışmalarına girişmişti.

2002 yılında ,Türkiye Tabiatı Koruma Derneği Şubesi  Başkanlığında ,YG21ve Belediye Başkanlığı  katılımıyla ortaklaşa yaklaşık 200 kişiyi kapsayan Tarihi Mirası Tanıma gezisi ; Bolu’dan Seben’in Köyleri  Solaklar,  Kaşbıyıklar, Hoçaş, Çeltikdere’de sebze üreten bahçelere ,tarihi kilise,kaya evlerine gidildi ve Kıbrıscık üzerinden Alabarda’da mola verilerek sona erdirildi.Ziyaretçiler tarihi ve kültürel ,zirai ve doğal çevreyi tanımak ve görmenin dışında  kalabalık   güzel bir katılımcılık örneği oluşturdular.

Aradan geçen yaklaşık 13 yıl sonrasında, Kent Konseyleri (Bolu,Mudurnu) faal ama Yerel Gündem 21 Platformundan ise ses seda yok ..!

Fransa, 2015 Yılı, 30 Kasım-11Aralık tarihlerinde yapılacak olan “İklim Değişimi” Zirvesinin ev sahipliğini üstlenmiş durumda. Bu Zirveye” COP21 “adı verilişi, ilkinin 1994 yılında yapılması ve bunun 21. Zirve oluşundan.

Konferansın merkezi Paris olup yaklaşık 40 bin ziyaretçi bekleniyor. Katılan ülke ,195 +AB=196 ülke.

AMAÇ; 2030’lara doğru yaklaşık 2 santigrad derece sıcaklık artışına engel olunarak küresel ısınmanın  önlenmesine yönelik gerçekçi çözümler ve eylemler üretmektir.

Konferansta ; iklim ,hava kirliliği ve enerji ,su ve biyolojik çeşitlilik,riskleri  önleme ,sürdürülebilir kalkınma, taşıma, sürdürülebilir bina ve şehir yönetimi,deniz ve kıyılar  başlıkları altında çalışma grupları oluşturulacaktır.

Türkiye, taraf olan ülke olarak, 30 Eylül 2015 tarihinde eylem planını (niyet planı) açıkladı.

TUSİAD’ın  Paris ‘de yapılacak konferanstan beklentiler konusunda hazırladığı değerlerlendirme ön raporlarında:

-Gelişmekte olan ülkeler emisyonların azaltımı konusundaki projeler yanı sıra uyum,kapasite geliştirme,teknoloji transferi,kayıp ve zararlar konularında da finansal desteğe güvence verilmesi için ısrarcı olacaklardır.

-Öteyandan gelişmiş ülkeler ise, sağlayacakları  desteğin etkin biçimde kullanıldığından emin olmak istiyorlar. Bu itibarla şeffaflık hükümleri üzerinde uzlaşma sağlanması büyük önem taşıyor.

Ortak geleceğimizi etkileyecek 23 gün sonra başlayacak toplantılar için şimdiden başarılar dilerken ,National  Geographic Dergisinin Kasım 2015 sayısının  kapak başlığı ise sanki zirveye  şu mesajı  vermektedir:                                                                                                              

BAŞKA  DÜNYA YOK ..!

Bu yazı toplam 3653 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.