Piknik alanlarının bakımı

            16.06.2004

Adı Türkiye'nin İsviçresi olarak anılmaya başlayan Bolu'ya bu ünvan Sn. Valimiz tarafından boşuna verilmedi. Bolu'da keşfedilmemiş öylesine doğal güzellikler var ki ne söylense az. İçinde yaşadığımız doğanın varlığından habersiz olan bizler, belki adını koymakta geciktik. Kimbilir belki de başkalarıyla paylaşmak istemediğimizden, belki koruyamayız korkusundan isim koymak istemedik. Bu durumda haklılık payı var veya yok, tartışılır.

Teknoloji değiştikçe el emeğinin yerini makinalar aldı. Makinalarla dünyanın altını üstüne getiriyor, dağları deviriyoruz. Doğa güzelliklerine insan estetiğini de katarak bazen ihtiyaçtan, bazen göz zevki için birçok yaylamıza göletler yapmaya başladık. Tabi ki bu çalışmaların sonucunda ulaşım kolaylaştı. İnsanlar bu alanlara dinlenmek amaçlı akın etmeye başladı. İşte ne olduysa bundan sonra sorunlar da gündeme gelmeye başladı. Çevre kirlenmeye, görüntü kirliliği insanların içini karartmaya başladı. Sonuçta bu çirkin görüntünün yok edilmesi için insanlar sorumlu aramaya başladılar...

Piknik alanlarımızı kirleten biz, ağlayan biziz. Doğa dengesini bozan bizler düzeltmek için çareler arıyoruz. Halbuki çözüm biraz organize olmakla mümkün gibi. Ne olacak? Bürokratik işlemlerde kolaylıklar, üst kademelerde koordinasyonlar sağlanarak bu işlerin üstesinden gelinir diye düşünüyorum.

Nasıl mı? Buyrun beraber değerlendirelim. Abant, Gölcük, Yedi Göller, Milli Parklar bünyesinde, oralarda yapacağımız fazla birşey yok. Bu doğal güzelliklerin dışında Sarıalan bölgesi, Sultan Beyli Göleti, Akkayalar üst yakada bulunan piknik alanları köy tüzel kişiliklerine ait alanlar içinde. Buraların temizliği, bakımı ve ziyaretçiler için bir kısım ihtiyaçların giderilmesine yönelik olarak bu köyler dernekler kurarak kendi güzelliklerine sahip olup, devamlılığını sağlayabilirler.

Belki bürokratik zorluklar olacaktır. Bu zorluklar da biraraya gelinerek çözülebilir diye düşünüyorum. Köylü kendi alanına sahip çıktığı sürece doğa güzelliklerinde kirlenmeler olmayacaktır. Sanırım bu konuda da Sn. Valimizin yol göstericiliğine ihtiyaç var.

Piknik alanlarımızın kirliliği için durmayan telefonlar ancak böyle susabilir. Herkes kendi yerine yasal yollardan sahip çıkmasını bilirse, Bolu daha da güzelleşecek, insanlar daha mutlu olacaklardır.

Bu yazı toplam 720 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.