Pilot bölge okulları

             10.01.2005

İnsanlık varoluşundan itibaren hep arayış içinde olmuş. Bu arayışlar, karnını doyurmak, bedenini doğanın zor koşullarına hazırlamak ve yaban hayatındaki tehlikelerden kendini korumak üzerine olmuş.

Allah’ın verdiği aklı kullanarak, neden-niçin sorularına yanıt vermeye çalışan insanoğlu, bazen de yenilikleri deneme-sınama yoluyla bulmuş.

Sonuçta sürekli arayış içinde olan insanlar günümüzün teknolojisini yaratmışlar. Müspet ilim çalışmalarında bilimsel gelişmeler, gelecekte dünya fotoğrafını ne konuma getirecek kestirmek zor.

Zaman zaman düşünüyorum. Böylesine bir arayışın peşinde hırsla koşan insanoğlu, bulduğu yeniliğe karşın hep tepkili olmuş. Sonuçta her yeniliğe karşı gösterilen bu tepki sanki sloganlaşarak günümüze kadar işlevini sürdürmüş, sürdürmeye de devam edecek gibi.

07.01.2005 günü akşamı Köroğlu TV’de ilköğretimlerde 9 ilde yeni uygulamaya konan "Pilot Bölgeler ve Okullar"la ilgili bir program vardı. İlköğretim müfettişliğinden emekli Sn. Sabri İnceler’in yönettiği programın konukları, M.E.B. Talim Terbiye Başkanlığı Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Sn. Emin Karip müfredat programlarının hazırlanmasında Akademisyenlik görevi verilen Abant İzzet Baysal Üniversitesi Eğt. Fakültesi Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Sn. Saip Ateş ve İl Milli Eğitim Müdürümüz Sn. Halil Ecevit. Konu; "Pilot Bölge Okullarında Müfredat Programlarında Uygulamalar". İlimize iki günlük seminerle bilgilendirme yapan yetkililerle yapılan bu program, veli için, öğretmen-öğrenci için, önemliydi. İlgiyle izledim.

Her şeyde olduğu gibi bu yeni uygulamaya da tepkiler vardı. Haklı haksız olunabilir ama ko-nunun uzmanları yakalanmışken, yoğun soru bombardımanı olabilir diye düşündüm ama malesef kaygıları giderici sorular gelmedi. Bunun nedeni ya gündüz yapılan seminerde soruların yanıtı alındı. Ya herşey anlaşılmış, işler yolunda, ya da ne söylerseniz söyleyin imam bildiğini okur, sorular ciddiye alınmaz mantığı olabilirdi.

Gelişen teknolojilerin tetiklemesiyle eğitim-öğretim metodlarının da değişip geliştirilmesinden doğal birşey olamaz. Ne var ki, bu değişim zorunluluğundan bahsederken, eskiyi kötüleyerek, yenilikleri gündeme getirmek, "Bizler sizler" de o eski sistemin içinde yetişmedik mi? sorusunu akla getiriyor.

Belki de sıkıntımız, Cumhuriyet’in ilanından günümüze Milli Eğitim sistemimizi devlet politikası haline getirememenin gerçeği, belki de bu konudaki çalışmalarımızı siyasi rüzgarların belirlediği rotaya göre çizmiş olmamızdan kaynaklanıyor.

Bu yazı toplam 622 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.