Pilot bölge okulları -2-

            11.01.2005

Her zaman herkesin konuşmasına neden olan Eğitim Öğretim, konunun uzmanı, uygulayıcısı olup olmadığına bakılmaksızın acımasızca eleştirilir. Nedense uygulama ile içiçe olanların görüşlerine pek de itibar edilmez. Ya da getirilen yeni yönteme, alt yapı, malzeme, donatım ne kadar uygundur, planlaması yapılmaz. Modeli düşük araba ile bozuk yolda hız yapılması istenir. Şoför ne kadar uta olursa olsun, yolun yarısında bakıma girilmek zorunda kalınır.

Olayların gerçeğinde yeniliğe karşı olmak yoktur. Olayların gerçeğinde; ısınmadan yarışa başlamak vardır. Böyle olunca da oramıza buramıza kramplar giriyor, adım atamıyoruz.

Veli tedirgin. Nedeni, sistemin ikisinden birinde başarı grafiği artarsa, başarısız olanların günahı ne? Genel anlamda, eski sistemde uygulanan ölçme tekniğinin, pilot uygulamada öğretmenin psikolojik gözlemine göre değerlendirileceği söyleniyor. Buna göre LGS sınavları sonucuna nasıl etki eder merak ediliyor.

Pilot bölge sistemi içinde olanlarla, diğer sistemin kesiştiği ortak noktalar dikkate alınarak soru hazırlanacağı ifade ediliyor, sonucu bekleyip göreceğiz.

Bu sistem bir ara ortaöğretimde başlatılan ders geçme kredi sistemine benziyor. Bunun da ilk uygulamasında yararları, başarıya etkisii yeteneklerin gelişmesine katkısı, başarıssızlığın değil, başarının öncelikli olacağı, boş zamanların beceri kazandırılmasında değerlendirileceği vb. konulardaki yararları, okul okul gezilerek bakan dahil, bakanlık yetkililerince anlatıldı. Not sistemi değişti, müfredatlar değişti, sınıf geçme değişti, değişmeyen okulların altyapısıydı. Yeterli sınıf bulunamadı. Seçmeli derslerin öğretmeni bulunamadı. Boş zamanların değerlendirilmesi yapılamadı. Sonuçta temizlenmesi 3-4 yıl süren bir karmaşayı ardında bırakarak eski sisteme dönüldü.

Aslında merkeze bağımlı kalmadan, öğretmene geniş olanaklar verilerek konu işleme şansını tanıyor, zümrelere geniş yetkiler veriyordu ama altyapı olmadığı için sistem yürümedi.

Pilot bölge uygulamasında esas olan öğrenci merkezli sistemde sonuca; öğrencilerin olayları değerlendirip yorumlaması, arkadaşlarıyla tartışarak doğruyu bulma esas alınmasına karşın, sınıfların ideal sayı 24’ün üzerinde olması nedeniyle uygulayıcı zorlanmakta. Sistem öğretmeni ortak noktada dayanışmaya zorluyor ama öğrenci aktivitesinin gerçek anlamda değerlendirilmesinde kaygıları beraberinde getiriyor. Sn. Emin Karip, bu sistemin tüm Avrupa’da uygulanan en iyi yöntem olması nedeniyle, gelecekte tüm yurtta hızla uygulamaya geçileceğini ve asla değişmeyeceğini kesin bir dille ifade derken, sütten ağzı yananların davranışını göstermekten kendimizi alamıyoruz.

Öğrenci bugünü yaşamalı. Bugünü yaşamayan, bugünün problemlerini çözemeyenler geleceğin sorunlarıyla baş edemez deniyor.

Evet, öğrenci bugünü yaşamalı. Bugünü yaşamayan, bugününün yaşanmasında öğrenmeye iştirak bütünüyle sağlanmalı. Sınıflarımız ideal sayısında olmalı ki öğretmenlerimizden mucizeler beklemeden, kim konuyu yorumlamak için çaba sarfediyor, kim yoruma bedava konuşuyor. Bu gözlemler çok net olarak yapılıp değerlendirilsin.

Bu yazı toplam 795 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.