Pilot bölge okulları -3-

             12.01.2005

Rahmetle andığımız Prof.Dr. Yahya Özsoy aklıma geliyor. Abant İzzet Baysal Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı olan Sn. Özsoy, öğretmen okullarına öğrencilerin özendirilmesine yönelik bir konferansta, zeka düzeyi üst seviyelerde olan çocuklara aşırı olanaklar sağlandığında, bu çocuklar eğitim fakültelerini bitirdiklerinde üstün zekalarını daha üst düzey görevlerde kullanmak isteyecekler. Doktora, mastır yapmaya güdüleneceklerdir. Eğitim Fakültesi’nin esas amacı olan okullarımızda uygulama yapma fırsatını yapmadan idareci olacaklardır. O zaman da, uygulayıcılarla, hiç sınıfa girmeden eğitim-öğretime yön verenler arasında uyum olmayacaktır. Bizim sorunumuz belki de burada. İşi yapan kişinin görüşü alınmadan işlem basamaklarının nasıl olmasına yönelik tarifler hiç sınıfa girmeyenler tarafından yapılmasıdır.

Talim Terbiye Başkan Yardımcısının söylediğine göre, sömestr tatilinden itibaren kitap yazım işlemine başlanacakmış. Oysa, uygulamanın henüz yarısındayız. Okullarımızda zümre gruplarının biraraya gelerek hazırladıkları sayfa sayfa konu hazırlıkları var. Bunlar hiç dikkate alınmadan mı kitaplar yazılacak?

Program hazırlayıcı akademisyenler, uygulama okullarında öğretmenlerle diyalog içinde olabiliyorlar mı?

YÖK yeni uygulamaya göre Eğitim Fakültelerinde müfredat programları değişikliğine gidebiliyor mu?

Çalışma yükünün pilot okullarda fazla oluşu nedeniyle, stajyer öğrencilerin tercih etmedikleri duyumları var. Bu davranışlara çözüm bulunacak mı?

Pilot uygulama okullarına uzman, mastır yapmış ve üstün zekalı öğrencilerini ölçme yetisine sahip öğretmenlerin görevlendirileceği söyleniyor, gerçek mi?

Fen Teknolojileri dersine branş öğretmenlerinin girebileceği öğretim yılı başında bilinmiyor muydu?

Bu uygulama için öngörülen koşullar yerine getirildiğinde, çok olumlu ve güzel yönleri var. Bilginin çok hızlı değiştiği günümüzde, 1968’lerden kalma programların değişmesinden hep şikayetçi olduk. Şimdi tam sırası.

İlköğretimin 8 yıla çıkarılmasıyla 5 yılda işlenen konuların 8 yıla yayıldığı söyleniyor, doğru da eski ortaokul programları nereye sıkıştırıldı?

8 yıllık eğitimde rehberlik konusunun ağırlıklı olacağı söyleniyordu. Bu programda mesleki rehberlikle öğrencilerin yetenekleri doğrultusunda ortaöğretime yönlendirmelerine ait çalışma nedir?

Herşeye karşın yeni uygulamada ilk adım.

İnşallah tutar.

Bu yazı toplam 824 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.