Polat Paydak: Her türlü hastalığa yüz yıllık çareler burada

Polat Paydak: Her türlü hastalığa yüz yıllık çareler burada

Ege Pasajı'nda yeni açılan Otantik Şifalı Bitkilerin sahibi Polat Paydak'la görüştüm. Paydak toplumda yaygın olan hastalıkların iyileştirilmesi için bitkilerle yaptığı karışımlar hakkında bilgi verdi.

RÖPORTAJ: ZEKİ ERCİVAN

Polat Paydak Kayserili. AİBÜ'de üniversite öğrencisi. Paydak Osmanlı'dan bu yana yüzyıllardır süregelen Otacılık, diğer adıyla aktarlık işiyle meşgul. Her türlü rahatsızlığa ailesinden öğrendiği bitkisel karışımlarla çözüm öneriyor. Paydak'la yaptığı işin ayrıntılarını ve toplumda çok yaygın rahatsızlıklara ne tür çözümler önerdiğini konuştuk.

Bu işi yapmak nereden aklınıza geldi?

Ailem bu işi yapıyor. Yaklaşık 15 yıldır bitkilerle, insanların rahatsızlıklarını doğal yöntemlerle, karışımlarla gidermeye çalışıyoruz. Ben yıllarca ailemin yaptığı işten kaynaklı bu bitkilerin ve karışımların içinde yaşadım. Ben aynı zamanda Abant İzzet Baysal Üniversitesi'nde öğrenciyim. Okul biraz uzadı, ben de para kazanmak ve okul masraflarımı karşılayabilmek için böyle bir iş yapmaya karar verdim.

Ailenizde nasıl başladı bu iş?

Osmanlı'da hastalıkların çözümü için bitki karışımları öneriliyormuş. Yani biz yüzyıllardır süregelen bu çözümleri günümüzde yaşatmaya çalışıyoruz. Ailemde memlekette bitkisel ürünler ve bal üzerine üretim yapıyor.

Siz de ailenizden öğrendiğiniz işi yapmaya karar verdiniz?

Evet, bildiğim işi yapıyorum.

Toplumda çok sık karşılaşılan hastalıklara ve tedavi için gerekli bitkilerden örnekler verseniz?

Mesela kuru patlıcan basur hastalığına iyi geliyor. Migren ve baş ağrıları için Civan Perçemi bitkisini öneriyoruz. Saç dökülmeleri için hazırladığımız bir karışımımız var. Hazımsızlık, şişkinlik kabızlık gibi rahatsızlıklar için öneride bulunduğumuz bitkiler var. Cinsel sorunlar için yaptığımız karışımlar var. Aşırı iştah ve şişmanlık için önerdiğimiz bitkiler var.

Peki, bütün bu karışımların formüllerini nerede muhafaza ediyorsunuz? Bütün bu yaptığınız karışımlar kayıtlı değil mi?

Evet, ailemden öğrendiğim karışımları eski bir defterde muhafaza ediyoruz. Hangi bitkiden hangi oranda karışacağı orada yazılı. Bir de zaman zaman farklı şehirlerde karşılaştığım gördüğüm yaşlı amcalardan teyzelerden öğrendiğim karışımlar var. Onları da orada saklıyorum. Bu konuda zaten elimden geldiği kadar doğru kaynaklardan araştırma yapmaya da çalışıyorum.

Öğrendiğiniz bütün bu karışımların formüllerini, hangi oranda karıştırdığınızı buraya gelen müşterilerinize söylüyor musunuz?

Hayır, tamamını söylemiyorum. Söylersem benim bu işi yapmamın bir anlamı kalmaz. Örneğin bir karışım için yedi tane bitki kullanıyorsam o karışımda kullandığım üç tane ya da dört tane bitkinin isimlerini söylüyorum ama geri kalanları söylemiyorum.

Yaptığınız karışımlarda zararlı olabilecek, kullanılması kesinlikle yasak olan bitkiler var mı?

Kesinlikle kullanılması yasak olan bitkilerin listesi var. O bitkilerin hiçbirini karışımlarımızda kullanmıyoruz.

Örnek verirseniz hangi bitkiler?

Mesela Baldıran Otu, Balık Otu Meyvesi, Banotu, Bit Otu, Çoban Püskülü, Duvar Sarmaşığı, Düğün Çiçeği, Dul Avrat Otu gibi bitkileri yaptığımız karışımlarda kullanmıyoruz ve kesinlikle satmıyoruz.

Yaptığınız karışımlardan rahatsız olup, size şikâyet için gelen oldu mu?

Hayır, hiç öyle bir durumla karşı karşıya gelmedim. Ben zaten bugüne kadar ailemden öğrendiğim bilgilerin dışında karışım yapmadım. Yaptığım karışımların tamamı denenmiş ve fayda görülmüş karışımlardır. Zaten insan sağlığına yönelik doğal yöntemlerle çözüm üretmeye çalıştığımız için bu konuda çok hassas davranıyoruz.

19.04.2010HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.