Polisimizin yaş günü

            12.04.2005

Türk Polis Teşkilatı’nın kuruluşunun 160. yaş günü kutlu olsun. Günümüzde gündemden düşürmediğimiz polisimizi bazen övüyor, bazen kınıyoruz ama yine de can ve mal güvenliğimizin teminatı diyerek karşılaştığımız her olumsuzlukta, onu arıyor, onun himayesine sığınmaya çalışıyoruz.

Peki bu himayesine sığındığımız mal ve can güvenliğimizin sigortası konumundaki polisimizin moral gücü nasıl, hiç düşünüyor muyuz?

Bir zamanlar ekranlara yansıyan çok çocuklu aileleri gördükçe, gelecekte kontrol altına alamadığımızda, doğru dürüst eğitemediğimizde, bir meslek sahibi yapıp, enerjilerini sıfırlayacak bir işin sahibi yapamadığımızda, sorun olacaklarını düşünemeden bugünlere, dalgamızı geçerek geldik.

Avrupa’nın en genç nüfusuna sahip olduğumuzla övündüğümüz gençlerimiz, yasa dışı yanlışlıklar batağında çırpınırken, yanlış adamların el uzatmasıyla, her geçen gün biraz daha batıyor, battıkça da hem toplumun hem de emniyet güçlerimizin huzurunu kaçırıyor.

İşte kapkaç olayları için kullanılan gençler. İşte hergün artan hırsızlık olayları. İşte sudan bahanelerle adam öldürmeler. Bütün bu olumsuzlukların faturasının tek adresi emniyetimiz mensupları. Bırakın gece rahat uyumayı, sokakta giderken neyin nereden geleceği belli olmayan tehlikeler almış başını gidiyorken, kısıtlı imkanlarıyla polisimiz ne yapacak, düşünülmesi gerek.

Ulusal medyadan öğrendiğimiz kadarıyla korunmaya muhtaç çocuk sayısının altı milyona ulaştığı, en çok göç alan on ilin gecekondu bölgelerinde iki milyonu aştığından bahsedilirken, polis sayısının ters orantıyla azaldığı yazılıyor.

AB kriterlerine uyma esasları içinde polis yetkililerinin yeniden düzenleniyor olması belki de, polisin suçla mücadelesinde düşündüğü hızını kesiyor, mücadele gücüne etki ediyor olabilir.

İnsan haklarının sözkonusu olduğu her yerde, onların da insan ve onların da insan haklarından yararlanması gerek diye düşünüyorum.

Onların da her göreve çıktıklarında, geride bıraktıkları eşleri, çocukları olduğunu unutmayalım. Nereden geleceği belli olmayan kör tehlikeye karşı donatılı olması gereken polisimizi günün teknolojik gelişmelerinden nasibini almış olması gerek diye düşünürken, asayişin yalnızca, polisimizin işi olmadığını düşünüyorum. Asayişin sağlanmasında, eğitimin, iş ve aşın çok önemli olduğunu düşünüyorum. "Zor oyunu bozarmış, aç ayı da ambar yakarmış" sorunları bir de böyle değerlendirdiğimizde, her yaş gününün daha mutlu kutlanacağına inanıyorum. Gününüz kutlu olsun derken, şehit polislerimize, Allah’tan rahmet, ailelerine sabırlar diliyorum.

Bu yazı toplam 660 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.