Prof.Dr. Erdoğan Yaşlıca; "Kat adedi altyapıya bağlı"

Prof.Dr. Erdoğan Yaşlıca; "Kat adedi altyapıya bağlı"

Selçuk Üniversitesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü Öğretim Elemanı Prof.Dr. Erdoğan Yaşlıca, ilimizde yaptığı çalışmalar sonucunda Belediye Meclisi Toplantı Salonu’nda yaptığı açıklamada, 3 kat - 5 kat sorununa değinerek;

Selçuk Üniversitesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü Öğretim Elemanı Prof.Dr. Erdoğan Yaşlıca, ilimizde yaptığı çalışmalar sonucunda Belediye Meclisi Toplantı Salonu’nda yaptığı açıklamada, 3 kat - 5 kat sorununa değinerek; “Bu altyapıya bağlı ve Belediye açısından çok masraflı” dedi.

Konya'daki Selçuk Üniversitesi’nden 29 öğrenci ve 6 öğretim elemanı olmak üzere 35 kişilik bir ekiple ilimize gelen Şehir ve Bölge Planlama Bölümü öğrencileri, araştırmalarını önümüzdeki Cuma günü sonlandıracak. Şehrimizin daha iyi bir yerleşik plana kavuşması için çeşitli çalışmalarda bulunan Prof.Dr. Erdoğan Yaşlıca, son zamanlarda Bolu'nun gündemini tutan 3 kat-5 kat tartışmasıyla ilgili olarak, çok katlı binaların altyapı sorunuyla karşılaştıklarını, bunun da Belediye'ye ek bir masraf çıkaracağını belirtti.

TİTİZ ÇALIŞMANIZI İSTİYORUM

Bolu Belediyesi Meclis Toplantı Salonu'nda yapılan toplantıda konuşan Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz; Selçuk Üniversitesi öğrencilerine, "Sizin çalışmalarınız bizim için çok önemli, çünkü çalışmalarınız bizim geleceğimiz demek. Onun için sizden titiz bir çalışma yapmanızı istiyorum. Bizim de bazı planlarımız var, ancak bu konuyla ilgili olarak sizin düşüncelerinize de ihtiyacımız var. Her Çarşamba günü şehir planlamacılığıyla ilgili olarak toplantılar düzenliyoruz. 'Bolu şehir merkeziyle üniversite arasındaki bağı sağlayacak bir yol' ve 'İzzet Baysal Caddesi’nin alternatifini yaratabilir miyiz?' gibi çeşitli düşüncelerimiz var" dedi.

BOLU'YA TURİST NEDEN GELMESİN

Selçuk Üniversitesi öğretim elemanı Prof.Dr. Erdoğan Yaşlıca ise, proje hakkında şu bilgileri verdi; "3'ncü sınıf öğrencileri Adıyaman'ı çalışmıştı. Şimdi ise 4'ncü sınıf öğrencilerinden 29 kişiyle Bolu'yu çalışıyoruz, bundan dolayı çok mutluyuz. Bolu nüfus olarak değil, fakat potansiyel olarak çok iyi durumda. Kartalkaya'ya uzun bir süre önce gelmiştik, o zamandan bu zamana kadar potansiyelini iyi kullanamamış. Erzurum ve Sarıkamış potansiyellerini kullanırken, Bolu hala kullanamıyor. Erzurum ve Sarıkamış turizm açısından patlama yaşıyor. Erzurum havaalanından sonra 3 saatte Sarıkamış'a ulaşılırken, Bolu'ya turist neden gelmesin. Bolu'ya yabancı turist geldiğinde, iyi bir döviz bırakır. Dış turizm olmazsa, Bolu'da gelişim sağlanamaz. Kaplıcalar da iyi kullanılmıyor. Kaplıcalar iyi kullanılsa, 10-15 günlük seanslarla Bolu'ya devamlı turist akar. Bununla ilgili olarak Karacasu Belediye Başkanı ile de görüştük."

DÜNYANIN KADERİ BOLU'DA ÇİZİLSE

Yaşlıca, Bolu'da son zamanların gündemini tutan kat tartışmasıyla ilgili olarak ise; "Bolu 80 bin nüfuslu bir ilimiz, ancak şehrin bazı yerlerinde konutlar fazlalaşırken, bazı yerlerinde çok seyrek. Bazı yerler, jeolojik açıdan sakıncalı olduğu için, o alanların konut olan kısımları seyrekleştirilmeli. Bu da maddiyata bağlı. Şehrin kuzeyindeki yamaçlar oturuma açılmalı, ayrıca üniversitenin çevresinde yapılaşmanın artması gerekiyor. Şehirleşmede en önemli noktalardan biri de altyapıdır. Altyapı iyi değilse, çok katlı binalarda lağım taşması-patlaması vb. gibi çeşitli olaylar yaşanabiliyor. Altyapı ne kadar iyiyse, o kadar fazla kat yapılabilir. Fakat bu Belediye'ye çok masraf çıkarır. Davos'ta dünyanın liderleri buluşup, dünyanın kaderini belirliyorlar. Üstelik Davos 13 bin kişilik bir dağ kasabası. Keşke Bolu'nun da gökdelenleri olmasa da, Kartalkaya'da 10 bin kişilik oteli olsa, dünyanın kaderi Bolu'da çizilse.”

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.