Prof.Dr. Naci Görür AİBܒnden seslendi; Marmara depreminin belirtileri mevcut

Prof.Dr. Naci Görür AİBܒnden seslendi; Marmara depreminin belirtileri mevcut

İstanbul Teknik Üniversitesi öğretim üyesi Prof.Dr. Naci Görür, Marmara Denizi'nin bin 200 metre derinliğinde 7 saatlik inceleme yaptığını belirterek, "Denizin altındaki kırık, İstanbul'un nasıl bir tehdit altında olduğunu açıkça göstermektedir

İstanbul Teknik Üniversitesi öğretim üyesi Prof.Dr. Naci Görür, Marmara Denizi'nin bin 200 metre derinliğinde 7 saatlik inceleme yaptığını belirterek, "Denizin altındaki kırık, İstanbul'un nasıl bir tehdit altında olduğunu açıkça göstermektedir. Marmara'nın altında tıpkı 99 depremi öncesindeki belirtiler mevcut. Marmara'nın altı fokur fokur kaynıyor" dedi.

Prof.Dr. Görür, Bolu'daki Abant İzzet Baysal Üniversitesi'nde düzenlenen "Deprem, Binalarımız ve Önlemler" konulu konferansta, "Beklenen Marmara Depremi ile İlgili Deniz Altı Araştırma Sonuçlarında Son Durum" konulu bir sunum yaptı. Vali Yardımcısı Hüseyin Doğan, AİBÜ Rektörü Prof.Dr. Kılıç, bilim adamları, oda temsilcileri ile mimar ve mühendislerin de katıldığı konferansta konuşan Prof.Dr. Görür, Marmara Bölgesi'nin deprem bakımından dünyanın en aktif bölgelerinden biri olduğunu söyledi.

KAPLAN; “DEPREMDE HASAR VE ÖLÜM KADER DEĞİLDİR”

Depremle Savaş Derneği Başkanı Doç.Dr. Seyit Ali Kaplan, yapılan binaların sağlam olabilmesi için inşaat mühendislerinin kursa tabi tutulması gerektiğini belirtirken; “Aslında inşaat mühendislerinin suçu yok. Asıl dikkat etmesi gerekenler inşaat fakülteleridir. Benim öğrencilerimin hiçbiri depremden hasar görecek binalar yapmazlar. Bu da gördükleri dersle alakalı. Japonya'da sık ve büyük depremler olurken can kaybı olmuyor, Türkiye'de her depremde can kaybı yaşanıyor binalar hasar görüyorsa, bunun bir kader olmadığını söyleyebiliriz” dedi.

99 MARMARA DEPREMİ İSTANBUL'U TOPUN AĞZINA İTMİŞTİR

1999 Marmara Depremi olmasaydı, Marmara Bölgesi'nin şu an büyük bir risk altında olmayacağına dikkat çeken Prof.Dr. Görür, "99 depremleri Marmara Bölgesi'ni ve İstanbul'u topun ağzına itmiştir. Kuzey Anadolu Fayı'nın, depremleri batıya taşıma özelliği bulunuyor. 99 depremleri Marmara'nın altındaki kabuğu yükledi. Kuzey Anadolu Fayı'nın kuzeyindeki kara kütlesi her yıl güneyine doğru 2.5 santim hareket ediyor. 2.5 santim hareket demek, 55 saniye süren 99 depreminde Adapazarı'ndan Gölcük'e olan kara kütlesini batıya doğru 5.5 metre itelemesi demek. Yılda 2.5 santim batıya doğru gitmesi gereken blok, 55 saniyede 5.5 metre aniden Marmara'nın kabuğuna doğru itilmiş vaziyette. Bu da, Marmara altındaki kabuğun 250 senede biriktireceği enerjiyi 55 saniyede biriktirmesine neden olmuştur" dedi.

MARMARA'NIN ALTINDA 99 DEPREMİ ÖNCESİ BELİRTİLER MEVCUT

Marmara Denizi'nde araştırma gemileriyle yapılan çalışmalarda tabandaki fayların belirlendiğini, yapılan sismik ölçümlerle denizin altının röntgeninin çekildiğini söyleyen Prof.Dr. Görür şöyle konuştu: "Marmara Denizi'nin 1230 metre derinliklerine yapılan 30 dalışla fayın üzerinde inceleme yaptık. Fayın kalp atışlarını duymak için fay boyunca OBS aletleri yerleştirdik. Denizin altındaki kırık, İstanbul'un nasıl bir tehdit altında olduğunu açıkça göstermektedir. Marmara'nın altında tıpkı 99 depremi öncesindeki belirtiler mevcut. Marmara'nın altındaki fay boyunca su çıkışları, metan gazı, petrol ve gaz hidrit çıkışları mevcut. Marmara'nın altı fokur fokur kaynıyor."

DEPREM SİYASİ BİR İŞ DEĞİLDİR

Son derece aktif olan bu fayın, dünyanın çağdaş ve insan hayatına önem veren ülkeleri tarafından mutlaka gözlem altına alınacağını ifade eden Prof.Dr. Görür, "Faydaki akışkanların nitelik ve niceliklerin sürekli incelenmesi gerekir. Kurulacak gözlem istasyonundan yapılacak araştırmalar, deprem felaketinin habercisi olabilir. Marmara'da bu kadar büyük bir deprem beklenildiği halde, 350 bin liralık bir sensör alıp gözlem istasyonu kuramıyorsunuz. Lale için milyarlarca lira harcayan İstanbul Büyükşehir Belediyesi, ne de İstanbul Valiliği 350 bin YTL vermedi. Ben hayatımı tehlikeye atarak, Marmara'nın 1200 metre derinliğinde deniz altında 7 saat inceleme yaptım. Deprem; siyasi, particilik ve ideolojik bir iş değildir. Ne bu günkü ne de geçmişteki Türk hükümetlerinin hiçbiri deprem konusunda gerekeni yapmamış ve sınıfta kalmışlardır" dedi.

HÜKÜMETİN GÖREVİ TEDBİR ALMAKTIR

99 Marmara depremi öncesinde İstanbul Teknik Üniversitesi'nin, bu bölgede deprem beklendiği yönünde hazırladığı raporun göz ardı edilmesi sonucu 20 bin insanın öldüğünü vurgulayan Prof. Dr. Görür, "Bütün araştırmalar beklenen Marmara depreminin kaçınılmaz olduğunu ortaya koyarken, Türkiye Cumhuriyeti hükümetinin görevi gerekli tedbirleri almak değil midir İstanbul'daki mevcut yapı stoğunun büyük bir depreme dayanamayacağı da belli. O halde mevcut binaları güvenilir hale getirmek için daha ne bekliyorsunuz? Bu güne kadar hazırlanan 5 yıllık kalkınma planlarında hiçbir kent için deprem güvenliği ile ilgili bir tasarı bulunmamaktadır. Kuzey Anadolu Fayı'ndaki kırılma 1939'dan itibaren doğuya doğru geldi. Bu fayda en son deprem hangi bölgede olduysa, oranın batısı hedef haline gelmiştir. En son 99 depremi Gölcük'te olduğuna göre, oranın batısı Marmara Denizi ve çevresi şu an için büyük bir risk altındadır" dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.