Ramazan ayının toplumdaki etkileri

            21.10.2004

İnançlarımızda yaşatılması istenen her olay önce insanın kendisiyle, sonra da toplumun bütünüyle barışık olmasını sağlamak içindir. İbadetini Allah’ın rızası için yapmaya özen gösterenler, birilerinin haklarında kötü düşünemezler. Yardımlaşmadan uzak duramazlar. Sevgiyi düşmanlığa çeviremezler. Hasete, kine ve nefrete yer gösterip geçit veremezler.

Gerçek inananlar ibadetlerini taçlandıran davranışlarını desinler diye değil, Allah’ın rızasını kazanmak için yaparlar.

İnsanlarımızın böylesi güzel davranışları, Ramazan ayında biraz daha ön plana çıkacak şekilde vitrinde yerini alır. Çünkü oruçlu insanın oruçlu olup olmadığı bir kişinin kendisi, bir de yaradanı bilir. Orada riya, orada şov, orada şirin görünme kandırmacası yoktur.

Belediyemizin Ramazan etkinlikleri içinde yerini alan Müftümüz Sn. Ahmet Okutan verdiği konferansa, "Ramazan’ın Allah’ın özel ayıdır" diyerek başladı.

Sn. Okutan şöyle sürdürdü konuşmasını:

-Dini gündemden çıkarmak isteyen güçler var. Halkı biraraya getirip, bilinçlendirmek bakımından Belediye’nin başlattığı etkinlikleri nedeniyle kutluyorum.

-Etkinlikler topluma yararlı olduğu için yapılır. Bolu’da bu tür bilgilendirme etkinliklerinde halkı biraraya getirmek zor oluyor. Hangi işi yapsak bu toplumu gümbür gümbür biraraya getiremiyoruz.

-Din yalnızca Allah ile kul arasında olan bir inanç değil. Din, insanlığın sosyal ilişkilerini düzenler. Din, insanların zihniyetini değiştiren değerler sistemini de kazandırır.

-Oruçlu kişi, oruçlu olmayandan benim farkım ne diye sormalı,

-Din toplumsal kontrolü sağlar. Din davranışları şekillendirir.

-Bu ay sabır ayıdır. Sabrın karşılığı cennettir. Oruç başkaları tarafından bilinmeden yapılan ibadettir.

-Bu ayda yardımlar geliştirilir. Bu ayda insanların sağlıkları korunur. (Oruç tutun ki, sağlıklı olasınız.)

-Oruç, sabrı öğretir, nimetlerin kadrini öğretir, toplumun yaşamını düzene sokar, iyi ahlak özelliklerini kazandırır.

Hitler gibi Yavuz Sultan Selim de bir ara gayrimüslimlerin öldürülmesi için Şeyhülislam’dan fetva ister. Durumu bir hayli savsaklayan Şehülislam, bir Cuma hutbesinde konuşmasına Allah müslümanların yaratıcısıdır sözünü tekrarlıyor. Cemaatin tepkisine rağmen "Fatiha suresinin ilk ayetinde Allah kainatın yaratıcıdır. Kainatın Allah'ıdır" sözünü, Allah Müslümanların sözü olarak tekrarlamaya devam ettiğinde, Padişah tepki gösteriyor. İşte o zaman sizin buyruğunuz bu. Allah müslümanların değil kainatın Allah’ıdır ayetini hatırlatarak olası bir katliamı önlüyor.

Bu yazı toplam 759 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.