Ramazan Bayramı ve toplumsal değerlerimiz

    Türk Milletinin İslamla şereflenmeden önceki yaşamında da köklü bir kültür ve Toplumsal değerler bütünü vardı. Bazılarının dediği gibi GÖÇEBE ve ÇADIR kültüründen ibaret değildi. Misafirperverlik, güçsüze yardım etme, Akrabayı gözetme, aç ve yoksulu doyurmak; Hürriyetine bağlı olmak ve bu uğurda savaşarak canını feda etmek, Sözünün eri olmak, Güven duygusu taşımak bunların hepsi milletimizin geçmişinde yaşayan yaşatılan güzel HASLETLERİMİZDİ..! İslamla şereflendikten sonra Türk Milleti İslamın değerleriyle et ile tırnak gibi iç içe geçerek zaten geçmişinde var olan bu güzellikleri daha da şahlandırmış: Hoşgörü, iyiliği, yardımseverliği, Aç ve açıkta olanı gözetip kollamayı, Aman dileyene ilişmemeyi, ırz ve namusu canı pahasına korumayı, Vatanını, bayrağını, inancını her türlü saldırıya karşı ŞEHİTLİK payesiyle muhafazayı esas tutmuştur.

    Milletimin İLAHİ-MOTİVASYONLA (GÜDÜLEME): birleşen bu yaşayışı, uygulamaları onu üç kıtada muzaffer etmiş Osmanlı İmparatorluğu gibi bir CİHAN İMPARATORLUĞU ile 650 yıl hükümranlık yürütmesinin yolu açılmıştır. Türk Milletinin öz değerlerine bağlılığı sayesinde geldiği seviye düşmanlarının gözünden kaçmamıştır. Bu milleti kaba kuvvetle yenemeyeceklerini anlayan düşmanlarımız bizi biz yapan bu güzel değerleri ve inançlarımızı sulandırmak; Toplumsal dayanışmamızı bozmak için çok uğraş vermişler vermeye de devam etmektedirler.

    Bugün geldiğimiz noktada ne yazık ki başarılıda olmuşlardır. Hak hukuk anlayışında Dayanışmada Ahlak ve inanç anlayışlarımızda tahribatlar yaratmışlardır. Toplumun en temel taşı sayılan ÇEKİRDEK AİLE üzerinde yaptıkları tahribatla; Boşanmalar, Aile içi geçimsizlikler Akraba ilişkilerindeki bozulma, fuhuş, kapkaç, hırsızlık yetim malı yeme, haksız kazanç temin etme, Allah korkusunu unutma, inançsızlık, ahde vefasızlık, arkadaşlık duygusunun yerine bencillik, kendi çıkarı için gözünü kırpmadan insan harcama, hırs, gurur, kibir kendini beğenme gibi insanı insan olmaktan, inançlarına bağlanmaktan koparan değerleri maalesef milletimize bulaştırmışlardır.

    Ülkeyi yönetenlerin ve Eğitimimizin basiretsizliği sonucunda; öze dönük değil de, kabuğa yönelik çalışmalarla da Toplumsal değerlerimizdeki EROZYON hızlanarak gitmektedir.

    İşte ramazan ayı ve bitiminde kutladığımız bayram bize hem kendimizi, hem de toplumumuzun durumunu bir kez daha değerlendirme fırsatı verdi. Vermeyenlere de vermeli ki MİLLETİMİZ İNSANLIK ALEMİNDE ŞEREFLİ yerini korusun, insanlığa örnek olsun, şanı yücelsin. Toplumumuz, insanımız mutlu ve refah içinde olsun..!

    Ancak bu iş sadece temenni ile olmaz. Herkes üzerine düşeni kendi adına yaparsa; ülkeyi idare eden etkili ve yetkililerde bu düşünce ufkuna erdemine kavuşursa bu milletin başaramayacağı hiçbir şey yoktur..! Valiliğimizin düzenlemiş olduğu bayramlaşma törenindeki coşkulu kalabalık ramazan ayındaki huzur ve yardımlaşma duyguların pekiştiğinin göstergesi idi. Huzur ve mutluluk içinde nice ramazanlara ve bayramlara milletçe kavuşmak; Milletimizin yüksek değerlerini daha da yüceltmek temennisiyle..!

11.11.2005

Bu yazı toplam 1186 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.