Ramazan yardımları

            20.10.2004

Afet halinde lojistik yardım için kullanılacak Kızılay genel depolarının açılışında Genel Başkan Sn. Talat Yılmaz’ın 70 bin aileye dağıtılacak Ramazan yardımından bahsettiğinde takıldı kafama.

Ramazan; güzel ahlakın daha yoğun yaşandığı, yardımlaşma ve dayanışmanın daha bir güçlendiği bir ay. Bu ayda fakir fukara, dul ve yetimler daha çok akla gelir ve yardım eli uzatılır.

Önce şu geldi aklıma, bu ayda yapılan yardımlar ihtiyaç sahibi insanlarımızı bir yıl boyunca idare ediyor mu? Kızılay’ın amacı afet ve savaş halinin dışında fakirlere gıda yardımı yapmak mı?

Bu ayda çok rastlanan olaylardan birisi de devleti yönetenlerimizin, sık sık fakirler için kurulan "iftar sofralarında tevazu gösterip yemeği paylaşmaları. Alçakgönüllü davranıp fakir fukaranın gönlünü almaları." Aslında bunlar göze hoş gelen; gönülleri rahatlatan, devletin fakirin yanında olduğu güvencesini veren güzellikler.

Sosyal devlet olabilmenin gayreti içinde olup, herkesin iş ve aşa kavuşturulması çalışmalarında hedefe ulaşabilsek, herkes kendi kantarında kendini değerlendirip kendi göbeğini kendi kesebilecek şekle gelebilse, ne güzel olur.

Elbette ki toplumun hepsi büyük işletme sahibi işadamı olamaz. Elbette ki devlet yönetiminde üst kademelerde görev alamaz. Bu ülkenin patrona, yöneticiye ihtiyacı olduğu kadar işçiye, sığır çobanına, hamala da ihtiyacı var. Ama her meslek erbabı yaptığı işin karşılığını alıp mutlu olabiliyorsa güzel. Görevimiz insanları muhtaç konumdan çıkarıp kendi yağları ile kavrulabilecek konuma getirmek olmalı.

İnançlarımızla yapılan yardımların gizlilik içinde olması istenir. Sağ elin verdiğinden sol elin haberi olsun istenmez. Oysa ekranlara yansıyan bir paket yardım için birbirini ezen insanlarımızı gördükçe, utanıp üzülüyoruz. Eskilerin meşhur bir deyişi vardır; "Bayramda köpek tavlanmaz." İnsanlarımızı bu deyimin dışında tutarım, ama gene de gelir dağılımını dengelemediğimiz sürece, bireyi bireye kul köle ediyoruz gibi.

Sanıyorum esas olan insanlarımızı ihtiyaçlı olma konumundan kurtarmak olmalı. Duygusal sömürülere prim vermeden, herkesin kendi ayaklarının üzerinde durabilmesini sağlamak asli görevimiz olmalı.

Ramazan yardımları güzel de, insanlarımızı başkasının eline muhtaç olmadan yaşam standardına kavuşturmak daha güzel olmalı diye toplantı sonuna kadar düşündüm, düşündüm.

Bu yazı toplam 685 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.