Ramazan yardımları

            14.10.2005

Ramazanla birlikte yardımlaşmalar da gündeme oturur. İnsanlar daha hoş görülü, daha cana yakın, daha yardımsever, daha sevecen. İnsanlar yalandan riyadan uzak, hukuk kurallarını ihlal etmemeye daha saygılı ve paylaşımcı.

Ne güzel bir duygu sevgiyi öne çıkarmak saygıyı pekiştirmek. İslam inancına göre yılın her gününde olması gerekenleri neden bir aya sıkıştırma çabasıyla yarışır insanlar akıl almıyor.

Dikkat ettiniz mi bilmiyorum. Şu Avrupa müzakerelerinin başladığı süreçte gündeme getirilenler, ecdadın bir zamanlar Avrupalıya öğretip uyguladığı konular.

Kadere bakın ki bilip de bir türlü uygulamadığımız insanlığın insanca kurallarını bize öğretmeye çalışıyor Avrupalılar.

Kader mi utanır biz mi utanmalıyız varın siz düşünün.

Ramazanda yüreklerin bu hassasiyetinden yararlanarak biz de yardıma muhtaç öğrencilerimize destek sağlayan Bolu Anadolu Teknik Eğitim Vakfımız için nakdi ve ayni yardımları için dostları ziyarete çıktık.

Sağolsunlar hepsi taşın altına ellerini sokup desteklerini esirgemediler. Sağolsunlar varolsunlar.

Şimdi düşünüyorum. Böyle kapı kapı dolaşmak yerine bu işler bir sisteme bağlanamaz mı? Bu yardımlar bir havuzda toplanıp fakirlere eşit ölçülerde dağılamaz mı?

İlköğretim ortaöğretim ve üniversite öğrencilerimizden yardıma muhtaç bir yığın öğrencimiz var, bunların belki de bir bölümüne ulaşılamıyor.

Bireysel olarak yardım yapacaklar, ya kendi tanıdığı, ya da yakınlarının yönlendirmesi sonucunda adrese ulaşıyorlar. Böyle olmak yerine ya sosyal yardımlaşma ve dayanışma derneği aracılığıyla, ya da Milli Eğitim Müdürlüğü sorumluluğunda kurulacak bir komite vasıtasıyla yardımlar bir havuzda toplansa daha sağlıklı olamaz mı?

Her okul kendi fakirini bilir. Her okul kendi fakiri için ayrı ayrı kollardan harekete geçmek yerine böylesi daha sağlıklı ve dedikodusuz olmaz mı?

Fakir fukarayı psikolojik bunalıma sokmadan kula kul olma baskısından kurtarmak için iyi bir uygulama olamaz mı?

İnsanları hem siyasi içerikli davranışların baskısından kurtarmış oluruz, hem de karşılık beklemeden yardım yapma alışkanlığını kazandırmış oluruz. Düşünmeye değmez mi?

Hele de çeşitli kurumlardan, odalardan, vakıflardan, derneklerden ve kişilerden verilen burslar bir havuzda toplansa da bütün bir ders yılında öğrenciler yararlandırılırsa daha adaletli bir işlem yerine getirilemez mi? Belki uçuk bir düşünce ama yine de düşünmeye değer..

Bu yazı toplam 723 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.