Referandumdan evet çıkarsa, bu bir sivil darbe demektir

Referandumdan evet çıkarsa, bu bir sivil darbe demektir

Referandumun yaklaştığı bugünlerde, alanlara inen siyasiler halkı evet ya da hayır oyu vermeleri yönünde ikna turları atmaya başladı. Daha büyük bir Türkiye hedefi ile uzun yıllar içinde olduğu Demokrat Parti'den ayrılıp MHP'ye geçen Fikret Erkılınç, gündeme dair ilginç saptamalarda bulundu.Bu referandumun 12 Eylül'le bir yüzleşme olmadığını belirterek,halkı hayır oyu kullanmaya çağırdı.

RÖPORTAJ: DERYA ÖZTÜRK

Fikret Erkılınç'la yaptığımız sohbete devam ediyoruz. Yaklaşan 12 Eylül referandumunu değerlendiren Erkılınç, sonucu yüzde 5050 olarak gördüğünü ve sonucun kim daha çok çalışırsa ona göre değişeceğini söyledi.

Referandum süreci hakkında ne düşünüyorsunuz?

Referanduma partimin bakış açısı belli; hayır. Ama benim MHP'ye geçmeden önceki kararım da hayırdır. Bunun sebebi, bildiğiniz gibi anayasalar bir devletin milletin nasıl yaşayacağını tayin ettiği devletle millet arasındaki akitlerdir. Bu akitler toplumsal bir sözleşmedir aynı zamanda. Toplumsal sözleşmeler siyasi partilerin katılımı, sivil toplum örgütlerinin görüşleri, hatta halkın kanaat önderlerinin katılımlarıyla oluşacak ortaklaşa metinler olması lazım. Referanduma gidecek özellikle 2 maddenin, yani Anayasa Mahkemesi'nin ve HSYK'nın değiştirilmesini amaçlayan maddelerin tamamıyla AKP'nin kendisine bir avantaj sağlayacak maddeleri ben yaptım oldu mantığıyla meclisten geçirmesi ve tabi 330 ve 367 arasında bir oy olması sebebiyle de referanduma gitme zorunluluğu doğuran maddelerdir. Bu bakımdan da toplumun ortaklaşa hazırlamadığı böyle bir anayasaya hayır diyorum. Hayır kampanyasını da gazeteniz aracılığıyla hem Bolu'da hem de İstanbul'da başlatmış bulunuyorum.

12 Eylül'de sizin herhangi bir gözaltı ya da hapis cezası gibi bir olayınız oldu mu?

Yok olmadı. Ben o dönemde Ankara Stad Oteli'nde gece müdürüydüm. O zamanlar lojmanlar yoktu. Milletvekilleri, CHP'liler, Adalet Partililer, MSP'liler, bakanlar hatta bizde kalıyordu. Birçoğunu ne yazık ki bir yüzbaşı eşliğinde odalarından birlikte toplamak zorunda kaldığım acı bir hatıradır.

Kimler vardı?

Orhan Cemal Fersoy Milli Eğitim Bakanı'ydı, AP Ağrı Milletvekili Ahmet Hamdi Şam gibi 25 30 kişi aldık gecenin bir saatinde.

Referandumu sivil darbe olarak görenler var. Siz ne düşünüyorsunuz?

Ben de bu referandumu sivil darbe olarak görüyorum elbette. Eğer referandumda evet çıkarsa, Türkiye'de sivil darbe yapılmıştır demektir ve bundan sonra bunun önü nasıl alınacaktır kimse bilmiyor. Geleceği şu an son derece belirsiz görüyorum.

Öngörünüz nedir sonuçla ilgili?

Yüzde 50 evet, yüzde 50 hayır olarak görüyorum şu an. Burada referandumun evet tarafında AKP, hayır tarafında MHP ve CHP var. MHP ve CHP'nin çok iyi çalışmasıyla bu referandumdan hayırla çıkılabilir umudundayım ama ben yüzde 5050 görüyorum.

2007 seçimlerinde bir de aday adaylığınız oldu. Nasıl oldu biraz anlatır mısınız?

Demokrat Parti'de Mehmet Ağar ve İlhan Kesici arasında geçen kongrede İlhan Kesici tarafında oldum. Nedeni ise bizim halkımız siyasette polise ve askere geçit vermiyor. Bir de bir partinin genel başkanı su gibi dupduru olmalı; adı ne Susurluk'a karışmalı ne de adı spekülatif haberlerde yer almalı. O dönemde Mehmet Ağar beni aradı Bolu il başkanlığı için. Bunu da ilk defa sizin gazetenizde açıklıyorum. Ama ben il başkanlığı teklifini kabul etmedim. İnanmadığım bir liderin il başkanı olmayı seçemezdim. Ancak Bolu'ya verdiğim bir söz vardı. Ben önümüzdeki seçimlerde milletvekili adayı olacağım diye. Aday adayı oldum. Böylece Bolululara vermiş olduğum sözü tuttum. Oktay Türesin ve ben ilçe ilçe gezip hatiplik yaptık. Barajı geçemeyeceğimiz kesinleşmesine rağmen, yine de bırakmadık. Kaçmadık. Bitmiş denilen bu partiyle de Bolu'da yaklaşık 11 bin oy aldık.

Konu dışına çıkacağım biraz ama bildiğim kadarıyla Boluspor'da da yöneticilik geçmişiniz var, öyle değil mi?

Evet, 199396 yılları arasında Sayın Süha Alparslan'ın başkanlığı döneminde teknik asbaşkanlık yaptım. Boluspor'a olan katkılarımız hala devam etmekte. Taksim Otelcilik'te genel müdürken katkılarımız çok büyüktü Boluspor'a. Otelin yüzde 51'i Vakıfbank'a ait olduğu için bankadan ve hatta Güneş Sigorta'dan bile reklam alırdım. Yarın yine ihtiyaç olsa yine yardımcı oluruz, yine bir yerlere taşımaya çalışırız.

O zamana ait ilginç bir anınız var mı?

Süha Bey, uzun yıllar Boluspor'a başkanlık yapmış olan Necip Çarıkcı'yı bana genel kaptan olarak önermiştir. Deplasmanlara çok gidemezsin, sana bir genel kaptan verelim dedi. Hatta o zaman genel kaptanlık için eski futbolcumuz Rıdvan'ın da adı geçiyordu. Ama Süha Başkanın önerisini ben daha çok ciddiye alıp Necip Çarıkcı'yı kendime genel kaptan yaptım. Sonra gördük ki Boluspor'a uzun yıllar başkanlık yapan bir genel kaptan seçmişiz.

04.08.2010
 


HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.