Renklerin Işın’ı

            09.12.2004

Geçmişi günümüze bağlayan köprüler gibidirler. Çok sular aksa da altlarından, hangisinin nasıl berrak aktığını, hangisinin ne sebeple çağlayıp sele dönüştüğünü, hangisinin boz bulanık hale neden geldiğini bilir, anlatırlar. Onlar, buram buram tarih kokarlar. Onlar, geçmişte yaşananları kare kare günümüze yansıtan fotoğraflar gibidirler. Baktıkça nereden geldiğimizi, dinledikçe ne iken, ne halde olduğumuzu öğreniriz.

Yaşadığımız ilin, “dünü, bugünü” merakından aklınıza düşer, bilgilenmek istersiniz, öğrendiğinizi gelecek kuşaklara aktarmak istersiniz. Aradığınızı çevrenizde bulamazsınız, bulsanız da her istediğinizde konuşamaz, konuşturamazsınız.

Yedi mahalleden oluşan, 10-15 bin nüfuslu karanlık, sessiz bir kentin arnavut kaldırımlı, çamurlu yollarını, asfalta dönüştüren, modern kent görünümü için emek verip, alın teri dökenlerin çenesinin dibine girip, nefes nefes dinlemek istersiniz, geçmişin öyküsünü de bir türlü kesiştiremezsiniz yolunuzu.

Dünün gizemini aydınlatacak ışını buldum Ressam Mehmet Yücetürk Belediye Sanat Merkezi’nde, Yedigöllere ait fotoğraf sergisinde. Dünün Bolu’sunu anlatacak en yetkin kişi, eski Belediye Başkanı’mız Sn. Muzaffer Işın’dan söz aldım, TV programı için.

Şu günlerde, iki de bir konu edilen Yedigöller’le ilgili anısını anlatıverdi, ayak üstü.

Anavatan Partisi’nin kuruluş yıllarında rahmetli Avni Akyol’la geliverdi fabrikaya, bir öğle üzeri rahmetli Sn. Turgut Özal, Dr. Şemsi Ulaş ve bir kısım ileri gelenlerle temas yaptıktan sonra, yapılan öneri doğrultusunda uğramış fabrikaya. İstanbul’da önemli bir toplantısı nedeniyle çok fazla kalmadan yeni gelişmeleri konuştu. Çok acele yapılan o konuşmanın arasına sıkıştırıverdiği çok önemsediği bir konuyu. “Sakın Yedigöller’in yolunu asfaltlamayın! Yoksa o doğa harikasını öldürürsünüz!..”

Daha sonra gittiğim bir yurtdışı gezisinde, Bolu’nun doğa güzelliklerinin yanında sözü dahi yapılamayacak mekanı, insanlar ezip çiğnemesin diye üzerinde iki, üç lokomotifi bulunan ve alanın çevresini dolaşan havai hat yapmışlar. Doğayı kuş bakışı izliyorsunuz. Yemeğinizi yiyip, çayınızı, kahvenizi yudumlayabiliyorsunuz. Yaban hayvanları özgür, insanlar hiçbir şeye zara vermeden, gözlem yapıp, dinlenebiliyorlar...

Daha anlatacağı çok şeyleri vardı, Belediye Başkanlığı dönemini de içine alan yaşantısını da umarım sizlerle paylaşacağız yakın zamanda anıları.

Valimiz Sn. Ali Serindağ soruyor, bu fotoğraf merakının nereden geldiğini. Sıkıştırdığımızda arayıpta bulamadığımız ağabey Tarık Işıtma’nın yazdığı, “Bolu Coğrafyası” adlı kitabından sonra, çok iyi bir fotoğrafçı olduğunu söylüyor, “Sn. Işın Ağabey’in öncülüğünde gelişen fotoğraf merakımla çektim bu fotoğrafları” diyor. Her biri sanki canlı, üstünüze dökülüyor gibi, her tür rengi üzerinde taşıyan yapraklar. Nazlısınız, sazlının üzerine düşen koyu gölgelerin derinliğinde oynaşır gibi balıklar.

Yapraklar mı rengini doğadan aldı, doğa mı yapraklardan? Gök mavi, yer, rengin her tonuyla çatlatırcasına fışkırmış topraktan, göğe ulaşmak istercesine. İlahi bir güç şemsiyesi altına almış gibi Yedigöller’i.

Güzelliğin etkisinde, sevginin sıcaklığını yaşıyorsunuz. Yalvarır gibi kırmızısından, sarısından, moru, turuncusu, koyu açık yeşilinden, yere düşen her yaprak çiğneyip öldürmeyin dercesine. “Yerde de güzelim, dalımda olduğu kadar. Aşkların simgesi, aşıkların başlarına konan taçlar gibiyiz. Gönülden gönüle söylenen şarkı gibiyiz. Meşeler güvermiş, varsın güversin. Biz yine açarız, yaprak yaprak dallar üstünde” der gibi fotoğraflardan yansıyan görüntüler

Sen, dört mevsim harikasın memleketim. Sana kem gözle bakanlar kahrolsun, senin güzelliğini sergileyenler varolsun.

Teşekkürler, Sn. Başkan Işın’a. Teşekkürler, güzellikleri gün ışığına çıkaran, güzel insanlara.

Bu yazı toplam 673 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.