Renkli kişiyi kaybettik

            14.04.2004

Eserleriyle yaşayacak renkli bir fotoğraf belleklere kopyalandığı gibi anlatılacak gelecek kuşaklara. Yaşamın her kesitinde yerini alan büyük işadamı Sn. Sakıp Sabancı’yı kaybettik. Her fani gibi zenginliğine, fakirliğine, gençliğine, yaşlılığına bakılmadan doğum kadar ölümün de mutlak olduğu inancıyla geride kalanların haklarını helal etmeleri ve Allah’tan dilemelerinden başka yapacağı pek de birşey kalmıyor.

Ölüm insanların bedenlerini dünya yaşamından çekip alıyor. İnsanların, insanlık için yaptıkları dikkate alındığında isimlerini de bedenleriyle birlikte toprağa gömme olanağı yok. İşte bunlardan biri de Sn. Sabancı. Onun ismi üretim için, bilgi için kurduğu eserler yaşadıkça, yaşatıldıkça nesillerden nesillere anlatılacak. Dünyada yaşama şansını yakalayan her Türk çocuğu onun ismiyle gururlanacak.

Siyasi, idari, iktisadi alanlarda örnek alınacak isimler vardır. Yaşam tarzınızı bu isimlerin yaşam tarzına göre şablona oturtmak istersiniz. Onlar plandır, onlar programdır, onlar düşündüğü projelerinin aydınlık rehberleridir. İşte o iş hayatında aranan rehberlerden birisidir Sn. Sabancı. Alınteriyle kurulan işletme tesislerine yenilerini ekleyecek, hem binlerce ailenin karınlarını doyurmuş, hem de Türkiye’nin sanayide dünyaya açılan kapısı olmuş.

Hem üretimle sanayimize katkısı, hem de bilim yuvaları ile kültür hizmetine sunduğu eserleriyle örnek olmuştur. Devlet kademesine iş hayatıyla verdiği mesajlar, siyasi platformda yapılan yanlışlar için yaptığı uyarılar ve halkına verdiği moral motivasyonla gönüllerimizin sevdiği Sakıp Ağası olarak kalacaktır.

Sakıp Ağa Türk insanının gönlünde, eserleriyle hep yaşayacaktır. Mekanı cennet olsun diyor, ailesine sabırlar diliyorum.

Bu yazı toplam 739 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.