Ruhu olmayan yerel seçimler!

            26.03.2004

Demokrasinin olmazsa olmazı nedir biliyor musunuz?

Seçimlerin halkın hür iradesini yansıtacak bir şekilde yapılmasıdır. Demokrasi geleneğimiz zaman zaman kesintiye uğrasa da; yapılan seçimlerde bazı küçük sıkıntılar çıksa da en iyi yapabildiğimiz işlerden birisi SEÇİMLER..! Seçimler, Yüksek Seçim Kurulu’nun koyduğu kurallara ve DENETİME uygun yapılmaktadır. Ancak seçmen kütüklerinin yazımında ve güncelleşmesinde ciddi sıkıntılar vardır. Bunlar teknolojideki gelişmelere paralel olarak düzeltilmeli; yazılmayan, mükerrer yazılan ve eline seçmen bilgi kartı gelmeyen seçmen kalmamalıdır..! Sandık sayım sonuçları şaibe oluşturmayacak şekilde seçim müdürlüklerine teslim edilmelidir.

28 MART PAZAR GÜNÜ (İKİ GÜN SONRA) Yerel seçimlerde sandığa gideceğiz. Seçim sürecinde gözlemlediğim kadarıyla; adaylar hariç, halkımızda seçim heyecanı, hararetli seçim tartışmaları GÜNDEMİ yok. Ülkemizin DIŞ MESELELERİ ve iç SORUNLARI insanımızı daha çok meşgul ediyor. Özellikle de POPSTAR, AKADEMİ TÜRKİYE gibi, kime neye hizmet ettiği belli olmayan yarışmalar halkımızın daha çok ilgisini çekiyor.

SİYASETÇİYE VE SİYASETE İLGİSİZLİĞİN NEDENİ

Bugün giderek büyüyen dış problemler, ekonomi, işsizlik, yolsuzluk, adaletin tıkanması, eğitimde fırsat eşitliğinin bozulması, mafya ilişkileri: DIŞ ve İÇ ODAKLARIN müdahaleciliğinin sonuçları: siyasetçiye ve siyaset müessesesine karşı güveni sarsmıştır. 3 Kasım seçimleri bu sarsılan güvenin göstergesi olmuştur. Seçimlerden sonra iş başına gelen Hükümet, SİYASETÇİYE ve SİYASET müessesesine güveni tam sağlayamasa bile; karşısındaki siyasetçilerin ALTERNATİF olamaması, MEDYA GÜCÜ, mevcut hükümete destek veren DIŞ ve İÇ ODAKLARIN KAMUOYU üzerindeki etkisi iktidar partisini ZİRVEDE tutmaktadır.

Halkımız sorunlarla uğraşmaktan, hak etmediği sıkıntıları yaşamaktan bıkmıştır. Halkın gündemi ile siyasetin gündemi ve medyanın gündemi ÖRTÜŞMEMEKTEDİR. Bu nedenle ALTERNATİFİ DE olmayan bir yapı görüntüsü verilmiştir. Bu görüntü seçimin RUHUNU almıştır. Ruhsuz bir beden nasıl cesetten ibaretse, seçimlerin de ruhu olmadığı için; vatandaşa heyecan, umut vermemektedir. Muhalefetin cılız çıkan sesi; yine kendi zamanlarının çarpıklığı sonucunda KARTELLEŞEN MEDYA ve HOLDİNGLERİN gücüyle kesilmektedir. Türkiye’de halkın hür iradesi istenen yöne doğru her türlü İNCE taktiklerle yönlendirilmektedir. Bu bıkkınlık da seçimlerin ruhunu öldürmektedir. Buna rağmen seçimler DEMOKRASİNİN olmazsa olmazıdır.

BU SEÇİMLERDE KİME VE NEYE OY VERECEĞİZ?

Halkımız seçimler konusunda yeteri kadar bilinçli değil. Özellikle yerel seçimlerde.

-Belediye Başkanı

-Belediye Encümeni

-İl Genel Meclisi.

-Muhtar seçimine olmak üzere DÖRT farklı oy kullanacağız. Vatandaş bu dört oy içinde her birisi için farklı TERCİH kullanıp kullanılanacağını bilmiyor. ÖRNEĞİN; İl Genel Meclisi’nde partisine vermek istese de Belediye Başkanı’nda ya da Belediye encümeninde başka bir tercih kullansa OLUR MU bilmiyor. Evet olur. Eğer aday olanlar sizin partinizden ama sizi tatmin etmiyorsa, İl Genel Meclisi’nde partinize, Belediye Başkanında başka bir partiye mensup adaya veya; Belediye Başkanı adayınız sizi tatmin ediyor, Belediye Meclisi üyeleri sizi tatmin etmiyorsa diğer partilerden beğendiğinize OY verebilirsiniz. Seçmen bu konularda da bilinçlendirilmelidir.

BOLU’DA YEREL SEÇİMLERDE ÖNE ÇIKANLAR..!

Bolumuz’da bu yerel seçimlerde öne çıkan iki husus var. Birincisi Belediye Başkan adaylarının hepsinin MEGA veya MİDİ PROJELERİ var. İkincisi Belediye Başkan adayları parti kimliğinden ziyade kendi KARİYERLERİ, birikimleri, kişilikleriyle halkı etkilemeye çalıştılar. Parti kimlikleri ikinci planda kaldı. Ancak özellikle Belediye Meclisi üyeliklerinin tanıtımında bazıları ya hiç yoktu ya da çok sınırlı bir tanıtım yapıldı.

Oysa Belediye hizmetlerinin istenen verimde yapılması BELEDİYE MECLİSİNİN de çok kaliteli olmasına bağlı. Halkımız seçimini yaparken sadece başkana bakmak yerine MECLİS ÜYE LİSTELERİNE de bakmalı.

PARTİLERİN İL GENEL MECLİSİ ÜYESİ ADAYLARININ kim olduğunu, kaç kişi olduğunu bilen veya say desek sayabilen var mı? Vallahi bilmiyorum dediğinizi duyar gibiyim.

Eğer Kamu Reformu ile birlikte YEREL YÖNETİMLER Reformu YASALAŞIRSA; Belediye Encümeni YEREL PARLAMENTO İl Encümeni’nde yerel hükümet gibi yetkiye kavuşacak görünüyor. O nedenle iki gün sonraki seçimde sadece BELEDİYE BAŞKANINA odaklanıp diğer adayları es geçmeyelim.

SONUÇ; Vilayetimizin hizmetlerinin sağlığı, Belediye hizmetlerinin verimliliği, bu seçimlerde kullanacağımız oy ile belirlenecektir. Adaylar kendilerini tanıtma, projelerini tanıtma gayreti içinde oldular. Ülkemizin ve Bolumuz’un menfaatine olacak; dürüst, çalışkan, güvenilir, enerjisi olan, vaatlerinde tutarlı bir ekibi işbaşında görmek herkesin dileği ve temennisidir.

28 Mart seçimlerinin Bolumuz’a ve milletimize, adaylarımıza hayırlı olmasını, kazasız belasız ve ŞAİBEDEN uzak yapılmasını temenni ediyorum.

Bu yazı toplam 1182 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.