Nadir Garipoğlu

Nadir Garipoğlu

Rüzgarlı bahçe

            21.09.2005

Göynük ilçemizde dizi film çekiliyor adı Rüzgarlıbahçe.

Eski evleriyle,tarihi dokusuyla ünlü Göynük biz mimarların her zaman ilgisini çekmiştir.

Hatırladığım kadarıyla bundan 7-8 yıl önce Ankara şubemizle birlikte Göynük evlerini ve şehri incelemek için mimarlık yaz okulu açmıştık. Gazi üniversitesi mimarlık fakültesi son sınıf öğrencileri ve hocaları ile birlikte benim başkanlığımda Bolu mimarlar odamızda dahil olarak Göynük'ün röleve projelerini çıkarmış ve bir adet tamtakım projeyi de Göynük belediyesine sunmuştuk.

O tarihte ki Göynük belediye başkanı Ahmet Çankaya'nın da bize çok yardımları olmuştu.

Ayrıca Akşemseddin diyarı diye nitelenen Göynük bir inanç turizmi beldesidir.

Akşemseddin'i anma günlerinde Türkiye'nin her tarafından binlerce insan ziyarete gelir, Göynük adeta bir panayır mahalline dönüşür, alışverişler, türbe ziyaretleri, çeşitli şenlikler, gösteriler ve konuşmalarla Göynük bambaşka bir hüvviyete bürünür.

Şimdi de tabiat güzelliğiyle Göynüğün cennet köşesi Çubuk gölü kıyısında Kanal D için dizi film çekiliyor.

Her pazartesi akşamı yayınlanan dizi Göynük ve Bolu için iyi bir tanıtım olacağını düşünüyorum. Kanal D temsilcisi ve dizi şirketinin yöneticisi Nuri Günsay'ın daveti üzerine gittik gezdik, milyarlar harcanan film seti kurmuşlar. Reyting olursa birkaç sene çekim devam edecek.

Yönetmen Metin Günay melektaşım yani mimar, film setinin projelerini ve yapımını da üstlenmiş. Mimar olmanın verdiği avantajla dizinin yönetmenliğini (rejisör) başarıyla sürdürüyor.

İşin hoşuma giden tarafı kameramanın çubuk gölünün o muhteşem, masalımsı güzelliğini sık sık göstermesi.

Bu pazartesi 2.bölümü gösterildi tavsiye ederim izleyin.

ŞU ÇILGIN TÜRKLER

Bu kitap hakkında çok şeyler söylendi ve yazıldı. Okudum.

Tesadüf Ağustos sonu Eylül başında kitabı bitirebildim. Türkiye de yaşayan herkesin bu kitabı okumasını hatta okullarda ders kitabı olarak okutulmasını tavsiye ediyorum. 700 sayfalık bu kitabı okumaya başlayınca elinizden bırakamayacaksınız. Zaman zaman duygulanacak, gururlanacak birlik beraberliğimiz ile neler yapacağımızı görecek ve de zaman zamanda gözlerinizden yaş gelecek.

Velhasıl nefis bir kitap.

30 Ağustos zaferinin ne demek olduğunu, bağımsızlığın ne demek olduğunu, cumhuriyetin nasıl kurulduğunu anlatan bu kitap gerçeklere dayanarak 50 yılın emeği ile yazılmış. Yazarı Turgut Özakman'ı kutluyorum.

Bu yazı toplam 1368 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.