S.S.Karaköy Koop.Başkanı Orhan Fırat sessizliğini bozdu; "Bizim geçindirecek kimsemiz yok mu?"

S.S.Karaköy Koop.Başkanı Orhan Fırat sessizliğini bozdu; "Bizim geçindirecek kimsemiz yok mu?"

Öğrencilerin tepki gösterdikleri ulaşım ücretleri konusunda taraflardan birisi olan Karaköy Kooperatifi, sessizliğini bozdu. Kooperatif Başkanı Orhan Fırat, “Bizim geçindirecek ailemiz, çoluk çocuğumuz yok mu? Ayrıca Bele

Öğrencilerin tepki gösterdikleri ulaşım ücretleri konusunda taraflardan birisi olan Karaköy Kooperatifi, sessizliğini bozdu. Kooperatif Başkanı Orhan Fırat, “Bizim geçindirecek ailemiz, çoluk çocuğumuz yok mu? Ayrıca Belediye ile Rektörlüğün tespit ettiği fiyatlar da her zaman istediğimizin altında olmuştur” dedi.

Sessizliğini bozan Kooperatif Başkanı Orhan Fırat, "Öğrenciler bizim baştacımızdır. Tüm arkadaşlar da bunun bilincindedir. 5 kuruşluk zam için gündemde kalmaktan üzgünüz" dedi.

Uzun zamandır öğrenciler şikayetçi oldukları taşıma ücretleri konusunda çeşitli eylemler yaparak, seslerini duyurmaya çalıştılar. Konunun diğer bir tarafı olan Karaköy Kooperatifi de dün bir açıklama yaptı. Karaköy Kooperatifi Başkan ve üyeleri olarak her türlü yıllık artışları baz alıp, iyi hizmeti ve sürekliliğe dikkat edip, çevre illerden ve üniversitelere taşıma yapan kooperatiflerden fiyat tespitlerini alıp, fiyatlarını belirleyip öyle Belediye’ye müracaat ettiklerini söyleyen S.S.Bolu Karaköy Otobüs-Minibüs Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi Başkanı Orhan Fırat, "Belediye Encümeni’nde fiyatlar belirlenip üniversiteye gönderiliyor, fiyatlar Rektörlüğün onayından sonra bizler tarafından uygulamaya konuluyor" dedi.

ÖĞRENCİ İLE BİZİ KARŞI KARŞIYA GETİRMEYE ÇALIŞANLAR, EMELLERİNE ULAŞAMAZLAR

Belediye ve Rektörlüğün tespit ettiği fiyatların, istedikleri fiyatların devamlı altında olduğunu ifade eden Fırat, "Bizleri devamlı rencide edici beyanatlarda bulunanlara sormak istiyorum. Bizlerin geçindirecek ailesi, çoluk çocuğu yok mudur? Bizlerin çoluk çocuğu okula gitmeyecek midir? Bizlerin araç-gereci yenileyecek çağdaş taşımacılığa ayak uyduracak gelirimiz olmasın mı? Bizler sağduyulu, şoför ve nakliyeci olarak hareket etmekteyiz. Üniversite öğrencisiyle bizi karşı karşıya getirmek isteyenler, bu emellerine ulaşamayacaklardır" şeklinde konuştu.

GÜZERGAH DIŞINA ÇIKMAK YASAL İZİNE BAĞLI

Karaköy Kooperatifi olarak yasal imkanlarını kullanıp, en iyi hizmetleri verdiklerini söyleyen Orhan Fırat, "Bizim şu anda kullandığımız güzergahlar İl Trafik Komisyonu kararıyla belirlenmektedir. Bizlerin bu güzergah dışına çıkmamız yine yasal izine bağlıdır" dedi.

2003 yılından bu tarafa akaryakıt, amortisman, vergi, sigorta ve bakım ücretleri ortalama %40 artarken, Belediye Başkanlarının öğrencileri düşünerek kendilerine %7’lik bir artış verdiğini vurgulayan Fırat, Aynı giderlere sahip, diğer taşıyıcı birliklerine ise %15’lik artış verildiğine dikkat çekti.

BİRÇOK KONUDA ÖĞRENCİLERE DESTEK OLUYORUZ

Kooperatif olarak mağdur öğrencilere sahip çıkıp, kendi evlatları gibi görerek onlara yönelik taşıma bursları verdiklerini de hatırlatan Orhan Fırat, "Biz çeşitli yollardan öğrencilere yönelik yardımlar yapmaktayız. Üniversite için öğrencilerimizin yaptığı çeşitli etkinliklere ücretsiz veya maliyetine araç tahsis etmekteyiz. Ayrıca, üniversite personeline maliyetine servis yapıp, bölüm ve fakültelerin düzenlemiş olduğu yıllık kataloglara en büyük desteği biz Karaköy Kooperatifi vermektedir. Her yıl en az 10-15 bölüm katalog hazırlamaktadır" şeklinde konuştu.

İNDİR-BİNDİR HİZMETİ YAPAMIYORUZ

Servis yapan diğer illere bakıldığında, Sakarya ilinde öğrenci 750, sivil 900 bin TL, Eskişehir 900 öğrenci, sivil 1200, İstanbul öğrenci 900, sivil 1200, Ankara 900-1200 olduğunu, ayrıca bu şehirlerde yol güzergahında indir-bindir şeklinde hizmet verilmekte olup, bu durumun kar marjını artırdığını ifade eden Fırat, kendilerinin kooperatif olarak böyle bir şanslarının da bulunmadığından yakındı.

5 KURUŞ İÇİN GÜNDEMDE KALMAKTAN ÜZÜLÜYORUZ

Öğrencilerin kendileri için baştacı olduğunu ifade eden Kooperatif Başkanı Fırat, "Ben, Orhan Fırat olarak hem Karaköy Kooperatifi Başkanı, aynı zamanda Karaköy muhtarıyım. Bizlere her ne konuda mağdur bir öğrenci başvurursa, maddi ve manevi onlara yardımcı olacağımızı huzurunuzda beyan ederim. Öğrenciler bizim baştacımızdır. Onlar varsa biz buradayız. Tüm arkadaşlarım da bunun bilincindedir. 5 kuruş zam için Bolu’nun gündeminde kalmaktan inanın çok üzülüyoruz. Bizler kooperatif olarak, yıllık 185 günü net olarak çalışmaktayız. Diğer günlerdeki hizmetlerimiz de yaz okullarında %60, tatillerde ise %80 olarak azalmaktadır. Ayrıca o günlerde bazen masraflarımızı karşılayamamakta, hatta zarar ettiğimizi bile bile hizmetleri aksatmamaktayız" şeklinde ifadeler kullandı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.