Sadece tanıtım yeterli mi?

            21.04.2005

Bolu Sanayici İş Adamları Derneği (BOSİAD)’nin başlattığı Bolu’nun geleceğine yönelik araştırma bayrak yarışına şimdi Ticaret ve Sanayi Odamız’la (BTSO) devam ediliyor.

Bürokrasimizde emir komuta zincirine, laboratuvarın içinde bulunan işletmecilerimizle birlikte son zamanlarda varlığı önemsenen sivil toplum örgütlerinin de katılması, yapılacak planlamanın önemli katalizörleri oluyor.

Bir il düşünün, insan emeği olmadan yüce yaradan her tür doğal güzelliği vermiş ama bizler bu bedava sermayeyi yerinde kullanıp, insanların hizmetine sunamıyoruz. Başkalarının keşfettiği bu güzelliklerde halkın ekonomisine katkı yapacak hizmetleri üretemiyor, sadece gelenlerin bıraktığı çöpünü temizlemekle uğraşıyoruz.

Son dönemlerde tanıtıma yönelik güzel gelişmeler oluyor. Tanıtım projelerinin başını çeken Valimiz Sn. Mehmet Ali Türker’in gösterdiği ve uyarılar sonucunda Vali Yardımcımız Sn. İsmail Eroğlu’nun en küçük ayrıntısına kadar düşünüp, planladığı Foto Safari Turları-Bolu’ya özgü mutfak kültürü zenginliği içinde yerel yemeklerimizin tanıtımı, Dört Mevsim Bolu adı altında doğa güzelliklerinin fotoğraflanması, Bolu’yu Bolu dışına çıkacak şekilde tanıttı. Bu tanıtımla herşey bitiyor mu? Bu tanıtım sonucunda turistik oteller, moteller, kendi hizmet reklamlarıyla da katkıda bulunmak suretiyle doluluk oranlarını artırıyor olabilir. Yeterli mi? Boluluların istediği, Bolu merkeze bu insanları nasıl çekebiliriz? Sorusuna yanıt bulabilmek. Dışarıdan gelecek insanlara bir simit, bir bardak çayı nasıl içireceğimizin yolunu yordamını bulmak. Doğal güzellikleri günü birlik ziyaret edenleri, şehrin içine nasıl sokar, yerel ürünlerimizi nasıl pazarlayabiliriz? Sorun bu!

Safari turlarında nokta nokta kareler içine alarak, gösterip tanıttığımız mekanlara gidip görmek isteyecek insanlara yol gösterecek rehberimiz var mı? Yol haritasını kimden alacağız, kim yardımcı olacak?

Bolu geleceğini ararken, büyük turizm işletmelerinden ziyade şehir merkezindeki otel ve lokantalarımız, dayanışma içine girip, güç oluşturmaları gerek. Bu güçbirliği sonucunda turizm tur operatörleriyle koordinasyona girerek, Anadolu’ya giden veya dönen kafileleri bir gece Bolu’da konaklatmak yollarını aramaları gerek. Kendi alanları içindeki hizmet üretiminde dışarıdan gazel okuma konumuna girmeden, işletmelerimizin elbette düşünceleri olacaktır. Bu konuda kollektif çalışmaya ihtiyacımız dünden daha fazla olduğu unutulmamalı.

İlimizde biraz daha önce çıkan geleceğe ait yol haritasının çizilmesinde planımızın ne olması gerektiğinde önümüzü açan Prof. Dr. Kenan Mortan gibi bilge bir ismin olması şansımız olmalı. Umarım bu şansımızı kullanmasını biliriz. Yeter ki olayların değerlendirmesini şartlanmışlık içinde yapmayalım.

Valimiz Ali Serindağ bu konularda bakın neler diyor;

Bolu için özel plan yapılmış ödeneklerin Bolu’ya aktarılması gerek. -İleriye yönelik düşüncelerde gerçekçilik olmalı. -Düşünceler, hayali de olabilir. Makul bütünde aranmalı. -Boluluların girişimlerde bulunması gerek. -Turistlerin buraya gelmesi için, özendirici sunumlar yapması gerek. -Biz tesislerin alışverişi ile yetinmeden başka senaryolar üretmeliyiz. -Bolu dağı Tüneli bittiğinde, ister istemez değişiklikler olacaktır. -Yolcuların istediği kısa sürede emniyetle gitmektir. -Ürün çeşitliliğini artırmamız gerek. -İşe hep kendi penceremizden bakmak yerine, başkasının penceresinden de bakmasını bilmeliyiz. -Bizim dağınık olmamamız gerek. -Bizim avantajlarımız dezavantajlarımız var. Yaylalarımız, göllerimiz, dağlarımız var, değerlendirmemiz gerek. -Bazı etkinlikler yapılıyor, bunlar devamlı olmalı. Bunların değerlendirilmesi gerek. Bolu turizmi dendiğinde, tüm ilçelerimizi içine almalı. -İl Gelişme Planı büyük emek mahsulü. Revizyona tabi tutulabilir. Bunu yadırgamamak gerekir. Revüze edilmesi gerekiyorsa da yapılmalı. Güzel bir çalışma idi. Bolu için hayırlı olur. Katkısı olanlara teşekkürler.

Bu yazı toplam 684 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.