Safranbolu’da Bulak Mağarası

            22.04.2004

Turist çekmenin bir ayağı da yörede mevcut mağaraların tanıtılması. Safranbolu’da iki yıl öncesi bulunan Bulak Mağarası’nı gezdik.

Safranbolu’dan yaklaşık on dakikalık bir mesafede bulunan Bulak Mağarası’na gidiyoruz. Mağaranın bulunduğu yerde çok gür akan bir su karşımıza çıktı. Bu su Safranbolu’nun içme suyu imiş. Gümbür gümbür akan bu suyun mağaranın altından bir yerlerden geldiği söylendi. “Bakmayın siz bu kadar gür aktığına. Yaz geldiğinde kesilir şehir susuz kalır dediler.”

Yüksek ve oldukça sarp yamaçlardan oluşmuş çok derin kalyonlar. Mağara önüne geldiğimizde kıvrım kıvrım uzanan merdivenli ince uzun bir yol. 86 basamaktan oluşan bir merdiven olduğunu söyledi Mudurnu Belediyesi’nden gelen genç kardeşim. Mağara kapısına geldiğimizde terlemiştik. İçeride temiz bir hava. Sanki nefeslerimiz açıldı. Soluk alıp verişimiz kolaylaştı. Çok rahat bir ortam var içeride. Bulak Mağarası yeni turizme açılmış olmasına karşın, dünya mağaracılık literatürüne girmiş. İçinin uzunluğunun 3,5 km olduğu söyleniyor, ancak tamamı açılmamış. Bizler 586 adım saydığım son dakikaya kadar gittik. İçerisi sarkık ve dikiklerle çok ilginç görünümde. Griden maviye doğru giden bir renk tonu hakim. Öylesine heykelcikler oluşmuş ki, görüntülere bakmaya kıyamıyorsunuz. Muhteşem bir görüntüden ayrılamıyorsunuz. Doğanın heykeltraşındaki ustalık ve estetik görüntü zenginliğini değme ustaların yapıtlarında görebilme olasılığı sanırım yok.

Mağaranın hemen kenarında çok derin bir kanyon oluşmuş. Belki de gördüğümüz suyun yatağı burasıydı. Belki de zamanla yatağını değiştirmişti. Sarkıkların ucundan düşen gümüşi damlacıklar ara ara yüzümüze son vuruşunu yapıyor, su soğuk mu soğuk ama saf duru ve temiz.

Mağaranın astıma iyi geldiği söyleniyordu. Doğruydu da. Çünkü nefes alıp verişiniz çok rahattı. Bu rahatlığı farkedebiliyordunuz. Safranbolu’da geçen güzel bir iki gündü.

Mağarası, tarihi evleri insanlarının sıcak ilgisi,kültür varlıkları ile belleğimizde yerini alan Safranbolu’ya giderseniz Bulak Mağarası’nı unutmayın.

Bu yazı toplam 1078 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.