Sakatlık ve sıkıntı Tarım İl Müdürlüğü'nün kendisinde

Sakatlık ve sıkıntı Tarım İl Müdürlüğü'nün kendisinde

Dün Köroğlu Otel'de AK Parti Teşkilatı ile merkez ilçeye bağlı köy muhtarları bir araya geldi. Gerçekleşen toplantıda konuşma yapan AK Parti Milletvekili Fatih Metin, Tarım İl Müdürlüğü hakkında sert eleştiriler yaptı.Metin,Tarım İl Müdürlüğü'nün görevini doğru şekilde yapmadığını sert sözlerle ifade etti.

Toplantıda köy muhtarlarına seslenerek konuşma yapan AK Parti Milletvekili Fatih Metin, “Size değerli mesai arkadaşlarım diyorum. Çünkü bizler merkezi hükümette görev alan milletvekilleriyiz, ama netice itibari ile yerel anlamda bu hizmetlerimizin vatandaşlarımıza ulaştırılmasında mahallelerinde, köyünde birinci olarak sizlerle birlikte çalışıyoruz. Sizlerin takibiyle, sizlerin çabasıyla, oluşan gündemi ve projeleri neticelendirip sonuçta vatandaşımıza hizmet olarak kazandırıyoruz. Bu anlamda biz milletvekilleri olarak sizi mesai arkadaşımız olarak kabul ediyoruz. Sizin de böyle kabul ettiğinize inanıyoruz” dedi.

ÇOK ÖNEMLİ BİR DEMOKRASİ VİRAJINI DÖNDÜK

Bir süredir devam eden Anayasa değişikliği ile ilgili yapılan çalışmalar nedeniyle Bolu'dan uzak olduğunu ifade eden Metin, “Ülkemizin tarihi için çok önemli bir demokrasi virajını döndük. Bu dönüşü yapmak 20 günlük bir süreyi aldı. Malumunuz Anayasa değişikliği ile ilgili 20 günlük bir sürede Bolu'dan ayrı kaldık ama yine siz değerli hemşerilerimize Türkiye'yi çok daha iyi bir noktayı taşımak için bir çalışma gerçekleştirmiş olduk. İnşallah önümüzdeki süreçte bu Anayasa değişikliği ile birlikte tam demokratik ve insan haklarının yaşadığı bir ortama ulaşmış olacağız. Bundan sonraki süreçte yaşanan bu gelişmeleri köy köy, kapı kapı gezerek vatandaşımıza anlatacağız” diye konuştu.

ORTAK PAYDAMIZ BOLU'DUR

Yaptıkları çalışmaları hizmet götürme amacıyla sürdürdüklerini belirten Metin şunları kaydetti: “Burada bulunmamızın ortak paydası iktidarıyla muhalefeti ile sivil toplum örgütleriyle ortak paydamız Bolu'dur. Bolu noktasında hangi görüşte olursak olalım, menfaatler noktasında iyi işler yapabilmek için elbette birleşeceğiz. AK Parti iktidarının bir farkı var. En fazla yapılan ilklerin adresi AK Parti'dir. Köydes projeleri kapsamında köylerimize yol ve su taşıma noktasında tarihi bir iş yapmıştır. Bu konuda başta Başbakanımız olmak üzere bütün hükümet üyelerimize çok teşekkür ediyorum.”

BU İMKÂN BATI KARADENİZ BÖLGESİ'NDE YOK

Tarım İl Müdürlüğü'ne bağlı olarak kurulan ve daha modern tarımın yapılabilmesi için oluşturulan Toprak Tahlil Laboratuarına beklenen ilginin olmadığının altını çizen Metin sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Toprak Tahlil Laboratuarını her toplantıda, her köy toplantısında, gittiğimiz her yerde üzerinde duruyoruz. Bu imkân Batı Karadeniz Bölgesi'nde yok. Sekiz ili kapsayan bölgemizde böyle bir imkân yok. Bu imkân sadece Bolu'da var. İl Genel Meclisimizin 400 Bin TL'lik katkısıyla Toprak Tahlil Laboratuarı Bolu'ya kazandırıldı. Geçen gün bu laboratuarla ilgilenen Şube Müdürü beni aradı, kendisine bu laboratuara ne kadar talep olduğunu sordum. Aldığım cevaptan da çok üzüldüm. Bu konuyu da sizinle paylaşmak istiyorum. Şuan 33 tane müracaat var dedi."

BU SAKATLIĞI BİR AN ÖNCE KALDIRMAMIZ GEREKİYOR

Laboratuara gelen taleplerin azlığına dikkat çeken Metin, “500 tane köyün olduğu bir ilde, binlerce dekar arazinin olduğu bir yerde 33 kişi müracaat ediyorsa ve bu imkândan yararlanıyorsa burada bir sakatlık var demektir. Bu sakatlık Tarım İl Müdürlüğü'nün kendisinde demektir. Dolayısıyla bu sakatlığı bir an önce kaldırmamız gerekiyor. Toprak Tahlil Laboratuarına vatandaş toprağını tahlil ettirdikten sonra ne kadar gübre ekeceğini, ne zaman sulayacağı, ne kadar sulayacağı bu bilgilerin tamamını bilimsel verilere bağlı olarak öğrenebiliyor. Hepimiz bu gün dedemizden, babamızdan gördüğümüz şekliyle çiftçilik yapıyoruz. Artık 2010 yılında yaşıyoruz, dolayısıyla teknolojiden ve bilimden faydalanmak zorundayız. İki birim verim aldığımız yerden neden dört birim verim almayalım? Bunun için böyle bir imkân var neden yararlanmıyoruz. Bütün bunların sebeplerini araştırdığımda, muhtar arkadaşlarımla ve vatandaşlarımızla görüşme yaptığımızda böyle bir problemden bahsedildi. Baktım ki sakatlık ve sıkıntı Tarım İl Müdürlüğü'nün kendisinden kaynaklanıyor” dedi.

TARIM İL MÜDÜRÜ MESELESİNİ DE EN KISA ZAMANDA HALLEDECEĞİZ

Yaşanan sorunun giderilmesi için en kısa zamanda tedbir alacaklarını belirten Metin, “Dolayısıyla bu Tarım İl Müdürü meselesini de en kısa zamanda halledeceğiz. Çünkü bir başka mevzu daha var. Köylere gittiğimizde görüyoruz. Buzağı desteğinden bizim köylümüz faydalanmıyor. AK Parti iktidarı döneminde hayvancılık desteği 1,8 Milyar TL'den 5,4 Milyar TL'ye çıkartılmış. Benim hükümetim 'Gel sana destek vereyim' diyor. Bolu'da ki köylünün bundan haberi yok. Buzağı desteğinden yararlanamıyor. Baktığınız zaman bahane olarak aşı bitti deniliyor. Böyle bir mazeret var mı? Bu cevabın arkasına nasıl sığınabiliriz” şeklinde konuştu.

NASIL BİR ZİHNİYETTİR ANLAM VEREMİYORUM

Metin açıklamasının sonunda, “Geçen yıl aynı Tarım İl Müdürlüğü patates tohumunu çıkartıp, destek kapsamında vatandaşımıza ulaştıramadı. Birçok yerde de verilmesi gereken tohumlarda doğru şekilde verilmemiş. Nasıl bir zihniyettir, nasıl bir iştir, nasıl bir memuriyettir anlam veremiyorum. Ziraat mühendisleri veterinerler masa başında olmayacaklar arazide iş yapacaklar. Vatandaşın köylünün yanında olacaklar. Bunu inşallah önümüzdeki dönem içerisinde sağlayacağız. Çünkü bu suç bizim suçumuz. Önümüzdeki dönem siz de göreceksiniz. Bize bu konuda yardımcı olacaksınız. Görevini yapmayan memuru şikâyet edeceksiniz, biz de gereken cezayı vereceğiz” dedi.
 HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.