Saksıda çiçek varsa güzel

            03.05.2005

Doğa kendi düzenini kurmuş. Dönen çarka çomak sokmasak, o kendi halinde börtüsü, böceği, ağacı çiçeği, kurdu kuşu ile iç içe güzelliğini sürdürüp gidecek. Sanki son zamanlarda ahenkle çalışan motorun rolentisini bozduk. Komşunun ele avuca sığmayan çocukları gibi olduk. Bastığımız her yeri ot bitmeyecek şekilde talan edip, bırakıveriyoruz.

Şu insanoğlu bir garip düşünür. Bir taraftan içinde hayat bulduğumuz doğa ve varlıklarını çocuklarımızdan emanet aldığımızı söyleriz, bir taraftan da, o emanetin elle tutulacak yerini bırakmadan paçavraya döndürüp, al hayrını gör deriz.

Evimizin güzelliğindeki dekoru tamamlamak üzere sanki, doğa güzelliğini odamıza taşırcasına çeşitli saksılarda renk renk çiçeği yetiştirmeye özen gösterirken, kırlara çıktığımızda tüm insanların göz zevkini tatmin edeceği kır çiçeklerini yerinden söküp, koklamaya çalışmak ne kadar doğrudur, hiç düşünüyor muyuz?

Çiçek dalında güzel der ahkam keseriz de, dalında çiçek bırakmamak için de adeta birbirimizle yarışır.

Baharın ilk günlerinde dağlara çıkıp gezdiğinizde, bir tarafta karın soğukluğu bir tarafta, renk renk açan kır menekşelerini görürsünüz. Eğer yanınızda fotoğraf makinanız varsa, birlikte çeşitli pozlar alır, sonra da çiçeği yerinden koparıp gidersiniz. Hiç düşünür müyüz doğanın kendi kendine yetiştirdiği bu güzelliği yok etmemize rızası olup olmadığını? Hiç düşünür müyüz bizden sonra gelecek insanların da bu güzelliği seyretme hakkının olduğunu?

Doğanın saksısında çiçek varsa güzel. Suyu temiz, ağacı varsa doğa güzel ve dinlendirici.

Saksı da çiçek varsa güzel derken, saksıda toprak varsa çiçeğin olabileceği gerçeğini de unutmamak gerek. Bitki için toprağı düşünmek, toprak için de erezyonu önlemek zorundayız.

Yaklaşık altı yıl önce kurduğumuz "Bolu İli Erezyon Önleme ve Ağaçlandırma Gönüllüleri Derneğimiz"in olağan genel kurulunu yaparken, aklıma takılıverdi bütün bunlar. Bir kısım arkadaşlarımız, insanlarımızı havasız, kirli mekanlardan temiz havaya çıkarmak için, derneğimize üye yapalım derken, başkanımız da, mütevazi davranışıyla geçen süre zarfında çeşitli mekanlarda diktiğimiz kırk bine yakın fidanı bir tarafa koyarak, çok fazla bir çalışma yapamadığımızın inceliğini anlatmaya çalışıyordu.

Bizimkisi şovsuz bir çalışma. Gönüllülük esasına dayanan bir birliktelik. İlle de üye olunması şart değil. Benim de bir fidanım olsun diye düşünen herkese kapımız açık. Belki bizler değil ama bizden sonra gelecek nesillerin gölgesinde oturup, soluklanacağı bir ağaç bırakmak, doğaya olduğu kadar insanlığa da yapılacak en güzel hizmet olmalı.

Saksıda toprak, toprakta çiçek varsa güzeldir, unutmayalım.

Bu yazı toplam 614 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.