SAN-TEK 2006

Açılımı, “Bolu Sanayi ve Ticaret Günleri.” Bu yıl üçüncüsü yapılan tanıtımın sergilemesi, her yıl biraz daha kendini yenileyerek fuar şekline gelebilmesinin sinyallerini veriyor. Bu gelişim Bolu insanına verilen değeri göstermesi bakımından güzel.

Köy pazarı gibi kurulan yerlerin, fuar olarak halka tanıtılmaya çalışılması, bizlere yapılan en büyük hakaret diye düşünüyorum.

Bilişim çağı dediğimiz günümüzde, 4-5 yaşındaki çocukların internet sayfalarında gezinmeye çalıştığı dünya coğrafyasında dolaşırken, geçmiş ilkelliklerini sergilemeye çalışmak küçümser bir tavırla, aşağılayıcı oluyor.

Fuarlar, sergilerin daha modern şekliyle, imalatçıdan tüketiciye uzanan yolda köprü görevi yapan en etkili göreceli faaliyetleridir. Fuarlar hayal ürünü olan ihtiyaçlarımızın vaktinden önceden düşünülüp, kullanıma sunulması araştırmacı grupları harekete geçirir, makine parklarının yenilenmesine neden olur.

Yenilenmenin her çeşidi, modern ve daha ucuz ürün için üreticiyi tetikler.

Sanayicimizin metal ağırlıklı kesimi, büyük kuruluşların yan sanayisi olarak işlevini yerine getirmekte. Yan sanayi uğraşında olanlar ürün yenilemede bağımlı çalışsalar da, üretim için kullanacağı makinalarda yeni teknolojileri takip etmek zorundalar.

Bolu'da sanayinin hangi çizgide olduğunu göstermesi bakımından, mini fuar şeklinde üçüncüsü açılan Bolu Sanayi ve Ticaret Günleri bu bakımdan önemli olmalı.

Ankara-İstanbul arasında doğa güzellikleriyle övünüp, turizm ağırlıklı bir şeylerin yapılması yönünde çalışmaların yapıldığı ilimizin, İstanbul'dan Anadolu'ya uzanan yol üzerinde oluşu, Fuarcılığı da yavaş yavaş gündeme getirmeli. Bununla ilgili alt yapı çalışmaları yapılmalı. Yöre özelliğine uygun orman ürünleri, mobilya, tekstil, bölgesel bazı el sanatları gibi fuar organizasyonları ile hem sanayi, hem de turizm ağırlıklı değerlendirmelere ait projeler, yavaş yavaş harekete geçirilmeli.

Fuardaki standları gezerken, başkalarının yeni teknolojilerle meydana getirdiği ürünlerden ziyade, yeni otomatik tezgahları kullanmaya başlayan işletmelerin, bu makinaların düğmesine basacak, bilgi işlemi bilen ara elemana olan ihtiyaçlarıydı. Bir zamanlar sanayiye yön veren mesleki eğitim kurumları, şimdi onların gerisine düşmüştür. Günümüzde boynuz, kulağı geçmiştir.

Bu organizasyonlarda bu ve bunun benzeri olayları çok net görebiliyoruz. Mesleki teknik öğretime önem veriyoruz diyenlerin projelerinde, bu kurumun öğrencilerinin ÖSS sınavlarında önlerini açamazken, ara eleman olarak ihtiyaç olan alandan da uzaklaşarak, halen eskinin, klasik sisteminde beceri kazandırılıyor olmasını görmeleri gerek.

Günümüz sanayicisi ne tür ara eleman istiyor? Bizim öğretim programımız nasıl? Ticaret, sanayi odalarımızın, esnaf derneklerimizin ele alması gereken konuları olmalı. Fuarların getireceği yeniliklerin bir ayağından da bu konularda yararlanmalıyız.

Daha iyi ve gelişmelerini görmek dileğiyle emeği geçenlere, katılanlara teşekkürler.

23.06.2006

Bu yazı toplam 711 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.