Sanal Alemden Dipnotlar-38

            04.04.2005

Ah coçukluk ahhhhhhhhhhhhhhhhhhh...

ATAN ALIR SPOR:

Mahalle maçları genellikle caddelerde yahut bahçelerde yapıldığı için, topun kaçma olasılığı olan çok yer vardır. Top bir yere kaçtığında, topu kaçıran takımın karşısındaki takım hemen, "Atan alır spor" der. Top onların sahasında auta çıkmış olduğu halde, karşı takım topu almak zorunda kalır.

ELİN AVANTAJI OLMAZ:

Takımlardan biri ataktadır. Defans oyuncusu topu elle keser fakat pozisyon devam eder ve gol olur. Golü yiyen takım el var diye mızırdar. Karşı takım, "Avantaj olm" der. Hemen akabinde kaleci, "Ulan elin avantajı olmaz" diye haykırır. Bir yere varılamaz. Kısır döngüdür.

ADAMIN GOL DİYOR:

Gol atılır fakat yiyen takım saymaz. Hep bir ağızdan, "Direk ulan." Diye anırmaktadırlar. Fakat içlerinden biri, "Gol abi" der. Karşı takımdan bunu duyan biri, direk atlar ve, "Ulan adamın gol diyor" diye serzenişte bulunur. Gol sayılır, adam dövülür.

ABANMA YOK:

Genelde küçük çocuklar arasında yaygındır. Kaleciler, abanma yok derler. Aralarından yaşça büyük olanı "Lan karı mısınız" dese de abanma olmaz.

GÖNÜL ALMA:

Büyüklerle küçüklerin ortak oynadığı maçta büyüklerden biri gaza gelip küçük bir çocuğa sert girince direk penaltı olur. Nerede olursa olsun. Küçük çocuk sevilen bi simadır ve faulü yapan abidir. Penaltı kullanılır, genelde gol olmaz çünkü kalede bir ayı vardır ve penaltıyı atan küçük çocuktur.

KALECİ DEĞİŞTİN 2 PENALTI:

Herhangi bir penaltı pozisyonunda kaleye hemen forvetin etkili silahlarından biri geçmek ister, çünkü o her mevkide iyidir. Buna karşılık karşı takıma teselli olarak, ekstra bir penaltı verilir. 1+1=2.

3 KERE SEKTİRME:

Kaleci degaj kullanırken eğer yanında bir rakip forvet varsa topu 3 kere sektirir ve, "Açılsana ulan üç kere sektirdim iste" der, rakip açılır. Ne keyiflerdi bunlar be. Bak gözlerim dolu dolu oldu.

1'E 1 ATIŞ:

Çift penaltı sisteminde eğer birinci penaltı kaçarsa, ikinci şans vardır ama gol olursa, ikinci şans kullanılamaz. Bunun mantığını hala çözebilmiş değilim.

SAĞLIK ÖNLEMLERİ :

Bazen top insanın pek münasip olmayan bi tarafına gelir, herkesin reaksiyonu aynıdır: "işe işe!." Uygun araziye çiş edildikten sonra, maça devam edilir. Mahalle maçlarında her zaman saçı incetelli ve uzun olan kişiler vardır. Bunlar geriden topu alıp butun güçleriyle ileri koşarken, kafalarını ileri doğru atarlar. Amaç gol atmak, ya da rakibi çalımlamak değil, saçların rüzgarda ahenkle dans etmesini sağlamaktır. Bu kişiler büyüyünce, Ümit Davala gibi olurlar.

* * *

Kıymet bilin

Bir padişah acemi bir köle ile gemiye binmişti. Köle hiç deniz görmemiş, geminin mihnetini tatmamıştı. Ağlamaya, inlemeye başladı. Tir tir titriyordu. Avutmak için çok uğraştılar, ama bir türlü sakinleşmedi. Padişahın keyfi kaçtı. Herkes aciz bir vaziyetteyken, gemide bulunan yaşlı bir adam padişahın huzuruna çıktı, "Müsaade buyurursanız ben onu sustururum" dedi. Padişah da "Lütfetmiş olursunuz" dedi. Yaşlı adam emretti, köleyi denize attılar. Köle birkaç kere suya battı çıktı. Sonra saçından yakaladılar, gemiden tarafa çektiler. Köle gemiye yaklaşınca iki eliyle dümene asıldı, oradan gemiye çıktı, bir köşede uslu uslu oturmaya başladı. Yaşlı adamın yaptığı iş padişahı hayrete düşürdü, "Bu işteki hikmet nedir?" diye sordu. Yaşlı adam cevap verdi: "Köle evvelce suya batmayı tatmamıştı. Gemideki selâmetin kıymetini bilmiyordu. İşte huzur ve saadet de böyledir, bir felâkete duçar olmayan kimse, huzurun kıymetini bilemez."

Öksürük

Adamın biri çok kuvvetli öksürüyormuş, doktora gitmiş derdini anlatmış. Doktorda adama yanlışlıkla öksürük ilacı yerine müshil ilacı vermiş ve demiş ki: "Bir hafta boyunca yemeklerden sonra iç ve yanıma gel." Adam bir hafta sonra gelince doktor: Öksürüğün nasıl oldu deyince, adamda: "Cesaret edipte öksüremiyorum ki" demiş.

Nooo bummmmmmmmm

İdris methini çok duyduğu için Afrika'ya safariye gitmiş. Ufak ufak avlanmaya başlamışlar. Akşam safariye çıkanlar konuşuyormuş. "İşte, ben bir aslan vurdum, ben iki kaplan vurdum." Bizimkine sıra gelmiş: "Pen içi tane nobum furdum." Safariciler, herhalde bir şey vuramadı, kafadan atıyor, diye geçiştirmişler. Ertesi gün av dönüşü yine şunu vurdum, bunu vurdum diye konuşulurken İdris yine döktürmüş: "Pen içi tane daha nobum furdum."

Avcılar, bu adam yine atıyor diye düşünmüşler. Daha ertesi gün sıra bizimkine geldiğinde yine;

"Peş nobum daha furdum", deyince dayanamamışlar. Yahu kardeşim nasıl bir şeydir şu nobum?

"Valla, pen elimde tüfek ile dolaşayrum". Çalularun arasundan "Noo buumm , noo buumm diye kara kara pi şeyler pağura pağura çikayi, pen de furayrum."

Bu yazı toplam 1252 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.