Sanal Alemden Dipnotlar-52

            18.07.2005

NEDEN? NEDEN?

*Neden bozulan otobüsün yolcuları, bizim otobüsümüze aktarıldığında, onlara mültecilermiş gibi bakarız?

* Neden her gördüğümüz haritada, hemen Türkiye'yi bulmaya çalışırız? Millet olarak Dünya'da kaybolma kompleksimiz mi vardır? :)))))))))

* Neden insanlar birbirlerine sarılınca sağ-sola sallanırlar?

*Neden öğrenciler ilköğretimin besinci sınıfına kadar öğretmene "ögretmenim" diye seslenirken altıncı sınıfta bir anda "hocam" diye seslenmeye başlarlar?

*Neden sınavlarda "4 yanlış bir doğruyu götürür" şeklinde bir uygulama ile öğrenciler cezalandırılırlar da "4 doğru bil, bir doğru da bizden" şeklinde bir kampanya başlatılıp zekaya ve riske girme cesaretine ödül verilmez?

* Neden insanlar kapalı bir alandan, yağmur yağan alana çıkınca, kafalarını eğerler? Yağmura duyulan saygıdan mıdır yoksa ondan tırstığımız için midir?

*Neden dükkanını kapatıp giden esnaf, kapıya "10 dakika sonra dönücem" yazar, ne zaman gittiğini nasıl anlarız?

*Televizyona çıkan insanlar, neden kendilerini Türkiye'deki bütün insanların izlediğini sanırlar ? Örn: "Şu anda 70 milyon kişi bizi izliyor..."

*Neden gözlerinden öperim denir? İnsan vücudunda öpülecek daha uygunsuz bir yer var mıdır? Kimse kimseyi gözünden öpmüş müdür?

*Düğünlerde neden "Dom Dom Kurşunu" ile göbek atılmaktadır. "Bir avcı vurdu beni, bin avcı beni yedi" gibi sözler eşliğinde kendinden geçen başka milletler var mıdır? (KOPTUMMMMM........:)))))))))

*Neden bazı kızlarımız şirin bir hayvancagız gördüklerinde "inanmıyorum!" derler, inanılmayacak olan nedir?

*Cumartesi ve Pazartesi'nin neden kendi isimleri yoktur?

*Dolmuşlardaki fiyat tarifesinde "en kısa mesafe" neden "indi-bindi" olarak tabir edilir? Önce inilip sonra mı binilir? Bir terslik yok mudur?

* Bir programı kurarken, neden "kabul ediyorum" ya da "kabul etmiyorum" seçenekleri vardır? O kadar parayı bayılıp bir bilgisayar programı satın aldıktan sonra "kabul etmiyorum" seçeneğini işaretleyen bir takım saf kişiler mevcut mudur?

*Bulmacalarda boru sesinin karşılığı neden hep "ti"dir? Bulmacaları hazırlayan arkadaşlar hiç "ti" diye ses çıkaran boru görmüşler midir?

*İpana 7 reklamındaki kıza "Ne zamandan beri İpana 7 kullanıyorsun?" diye soran doktor, İpana 7'nin yeni bir ürün olduğunu ve reklamdan sadece bir kaç gün önce piyasaya çıktığını bilmemekte midir?

*Neden futbol takımı olan Ajax "Ayaks" diye okunur da temizlik ürünü Ajax "Ajaks" diye okunur?

* Neden ilanlarda "doktordan temiz araba"diye yazılır? Hipokrat yemininde "arabamı temiz kullanacağım" şeklinde bir madde mi vardır?

* Neden ?

BURASI TÜRKİYE

POLIS KAYITLARINA GEÇMİŞ KAYSERİDE YAŞANMIŞ GERÇEK BİR HİKAYE

Hırsızın biri, bir evin çatısına çıkmış ve anten kablosunu kesmiş. Evin reisi de tam TV'ye dalmışken yayın kesilince, televizyonunu biraz kurcalamış, "Bozuldu herhalde" diyerek yatmış. Ertesi gün adam işe gittikten sonra, hırsız kapıyı açıp, adamın karısına, "Yenge, beni abi gönderdi, televizyon bozuk, alın da bir bakın dedi" demiş. Saf kadıncağız da televizyonu vermiş. Akşam adam eve gelince televizyonu görememiş ve karısından olayı öğrenince dumura uğramış tabii. O hafta sonu balkonda keyif yaparlarken bizim hırsız aşağıdan ıslık çala çala, onlara bakarak sokaktan geçmiş. Kadın hırsızı tanımış ve "Bak bey! Televizyonu çalan adam işte buydu!" demiş.

Adam bunu duyunca, pijamalarla adamı kovalamaya başlamış. 5 dakika sonra diğer hırsız adamın evine gelip, karısına, "Yenge, ben polisim, abi hırsızı yakaladı. Simdi karakoldalar. Pantolonuyla, cüzdanını istiyor." demiş ve kadın da vermiş normal olarak. Adam hırsızı uzun bir saat kovaladıktan sonra, kan ter içinde eve dönmüş...

VEEE yine dumur! artık adam karısını ne yapmış bilinmiyor ???...

Sevgili oğlum Temel,

Senin hızlı okuyamadığını bildiğim için, bu mektubu yavaş yavaş yazıyorum.

Artık, senin büyükşehre gittiğin sırada yaşadığımız evde yaşamıyoruz.

Baban, bir gazetede, insanların başına genellikle evlerinin 2 kilometre civarindaki bölgelerde kaza geldiğini okumuş; o yüzden taşındık. Sana yeni adresi veremiyorum çünkü yeni evimizde bizden önce oturan hemşehrilerimiz, taşınınca adresleri değişmesin diye, cadde adını ve kapı numarasını söküp götürmüşler.

Bu evde, garip bir çamaşır makinesi var.

Geçen gün içine 4 gömlek koydum, çalıştırmak için, duvardaki zinciri çektiğimden beri bir daha o gömlekleri görmedim.

Geçen hafta sadece iki kez yağmur yağdı. İlki üç gün sürdü, ikincisi ise, dört gün.

Benden istediğin yeleği postaya verdim, ancak halan, o koca düğmelerle paketin çok ağır olacağını söyledi; o yüzden düğmeleri kopartıp, yeleğin cebine koyduk. Orada bulabilirsin.

Sevgiler,

Annen

Bu yazı toplam 1111 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.