Sanal Alemden Dipnotlar-54

            01.08.2005

Mutlu son

İki sevgili varmış. Hani insanın içini kıpır kıpır ettiren umut dolu bir sevgiymiş onlarınki. Evlenmeyi düşünüyorlarmış. Derken bir gün delikanlının yurt dışına gitme mecburiyeti doğmuş. Kız gözyaşları içinde kalmış. Onsuz nasıl yaşayacağını bilemiyormuş. O zaman delikanlı cebinden bir yüzük çıkartmış ve demiş ki 'Ben iki yıl sonra döneceğim. Eğer döndüğüm güne kadar parmağından bu yüzüğü hiç çıkartmazsan beni gerçekten sevdiğini anlayacağım ve hemen evlenecegiz.'

Genç kız çaresiz kabul etmiş. Çocuk gitmiş.

Kız yüzüğü hiç ama hiç çıkartmamış. Taa ki... Taa ki sevgilisini karşılamaya gittiği güne kadar. O gün rıhtımda durmuş kendisine nişanlısını getiren geminin kıyıya yanaşmasını izliyormuş heyecanla. Birden güvertede delikanlıyı görmüş. Yüreği ağzına gelmiş. Sevinç içinde kendisini göstermeye çalışmış.

Elini cebinden çıkartıp sallayayım derken "şıp" diye bir sesle irkilmiş. Yüzük parmağından düşmüş, denizin derinliklerinde kaybolup gitmiş! Ne yaptıysa, ne söylediyse delikanlıyı ikna edememiş. Çocuk kızı terk etmiş. Zaman geçmiş.

Kız bir gün hep nişanlısıyla birlikte gittikleri balıkçıya uğramış. Birde bakmış ki delikanlı orada! Hemen yanına yaklaşıp olanları anlatmaya çalışmış. Delikanlı ilk başlarda biraz soğuk davrandıysa da sonunda yelkenleri suya indirmiş. Uzun ayrılığın getirdiği özlemle birbirlerine sarılmışlar. Mutluluk yüzlerinde okunuyormuş adeta. Bu olayın şerefine hemen yemek sipariş etmişler. Bir kaç dakika sonra bir tabakta balıkları gelmiş. İştahla çatal bıçağa davranmışlar.

Balığı kestiklerinde içinden ne çıkmış dersiniz?

Yüzük dediniz değil mi?

Bilemediniz.

Kılçık!

Siz çok fazla Türk filmi seyretmişsiniz...

Kullanım Talİmatları

Bunlar çeşitli ürünlerin üzerindeki kullanma talimatlarından alınıp cümleler ve espri olsun diye değil, ciddi ciddi yazılmış..

* Saç kurutma makinesinin üzerindeki talimat: "Uyurken kullanmayın"

* Kızarmış patates torbasının üzerinde: "Kazanan siz olabilirsiniz.. Üstelik, satın almanız da şart değil.. Ayrıntılı bilgi torbanın içinde"

* Dial sabunlarının kutusunda: "Kullanım şekli: Normal sabun gibi"

* Donmuş yemek kutusunda: "Öneri: Buzunu çözün"

* Otellerde verilen duş başlığının kutusunda "İçine bir tek baş sığar."

* Hazır Tiramisu tatlısının kutusunda: "Altüst etmeyin..." (Uyarı kutunun dibinde, tatlının altında yazılı)

* Marks & Spencer'e ait bir puding kutusunda: "Ateşin üzerine koyarsanız ısınır."

* Bir uyku ilacının üzerinde. "Uyuklamaya sebep olabilir."

* Roventa ütü kutusunda: "Giysilerinizi üzerinizde ütülemeyin"

* İngiltere'nin ünlü eczane zinciri Boots'un çocuklar için hazırladığı öksürük şurubu kutusunda: "İçince araba kullanmayın"

* Çin malı Noel ağacı ışıklı süslemelerinde: "Sadece içeride ve dışarıda kullanılabilir"

* Japon malı mutfak robotunun üzerinde: "Başka amaçla kullanılmaz."

* Fındık paketinin üzerinde: "Dikkat: İçinde fındık var."

* American Airlines Şirketi'ne ait fıstık paketinin üzerinde: "Talimat: Paketi açın, fıstıkları yiyin..."

* Bir elektrikli testerenin üzerinde: "Çalışırken, elinizle durdurmaya teşebbüs etmeyin. Altı nokta körler derneği, üstü virgül sağırlar derneği"

Siyah ve Beyaz

Temel ile İdris bir gün 2 tane at almışlar. Ancak bir tane ahırları varmış iki atı da aynı ahıra koymuşlar. Temel demiş ki: - "Yav İdrus, biz ha punlari kariştiriruk. Pen penumkinin yelesini kesayum daa."

- "Ha çan temamdur" diyor İdris.

Aradan bir iki gün geçiyor. Bir de bakıyorlar iki atında yeleleri kesik. Temel hemen olaya el koyup, - "Ula uşağum baksana daa. İkusinin de yeleleri kesuktur. Pen penumkinin kuyruğunu kesayum, haçan sen kesmeyesun."

Temel kendi atının kuyruğunu kesiyor. Bir iki gün sonra yine bakıyorlar iki atında kuyrukları kesik. Temel de İdris de hayvanların bir taraflarını kesmekten bıkıyorlar sonunda Temel bir çözüm söylüyor: - "Uşağum İdrus cel piz şöle yapalum. Siyah olanı sen al beyazı da pen."

Bu yazı toplam 1207 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.