Sanal Alemden Dipnotlar-76

İki melek

    İki Gezgin Melek, geceyi geçirmek için oldukça varlıklı bir ailenin evinin kapısını çalmışlar. Aile, pek kaba bir üslupla, meleklere yatacak yer olarak koca malikanenin konuk odalarından birini vermek yerine, soğuk bodrumundaki küçük bir köşeyi göstermiş. Melekler buz gibi odanın soğuk ve sert zemininde kendilerine yatacak bir yer hazırlamaya

    Çalışırken, Yaşlı Melek duvarda bir delik görmüş ve kalkıp deliği onarmaya girişmiş. Genç Melek, Yaşlı Meleğe bu hareketinin nedenini sorunca, Yaşlı Melek hafifçe gülümsemiş:

    -Herşey her zaman göründüğü gibi değildir...

    Sabah malikaneden ayrılan melekler, gece bastırınca bir kez daha kalacak yer bulmak umuduyla, bu defa çok fakir bir çiftçi ailesinin kapısını çalmışlar. Son derece misafirperver olan fakir karı koca,sofralarında ne var ne yoksa meleklerle paylaştıktan sonra, onlara rahatça uyumaları için kendi yataklarını vererek yanlarından ayrılmışlar. Sabah güneş doğduğunda, melekler zavallı karı kocayı gözyaşları içinde bulmuşlar: Yegane geçim kaynakları olan tek inek de tarlalarının ortasında cansız yatmaktaymış.

    Genç Melek bu sefer iyice öfkelenerek Yaşlı Meleğe isyan etmiş:

    -Bunun olmasına nasıl izin verebildin! O varlıklı kaba adamın herşeyi vardı ama sen kalktın ona yine de yardım ettin. Bu iyi yürekli fakir ailenin ise o tek inekten başka hiçbir şeyleri yoktu; buna rağmen onu bile paylaşmaya gönüllü oldular. Ama sen o ineği de yitirmelerine izin verdin!?

    Bunun üzerine Yaşlı Melek, Genç Meleğe dönerek şu cevabı vermiş:

    -Herşey, her zaman, göründüğü gibi değildir. O zengin malikanenin bodrumunda kaldığımız gece, duvardaki deliğin dibinde külçe külçe altın saklı olduğunu farkettim. Malikanenin sahibi bu kadar açgözlü olduğu için ve kendisine verilmiş şans sayesinde edindiği zenginliğin bir parçasını bile paylaşmaya yanaşmadığı için, ben de o deliği öyle bir kapatıp mühürledim ki artık arayıp bulsa da açamaz. Ve devam etmiş:

    -Sonra, dün gece biz çiftçi ailesinin yatağında uyurken, Ölüm Meleğinin o çiftçinin karısını almaya geldiğini gördüm. Ben de onun yerine Ölüm Meleğine ineği verdim. Yaşlı Melek, gülümseyerek bir kez daha eklemiş:

    -Herşey, her zaman, göründüğü gibi değildir.

    Bazen, işler istediğimiz gibi sonuçlanmadığında, aslında bizim de başımıza gelen tam da budur işte.

    Eğer inanıyorsanız, yapmanız gereken şey sadece, her sonucun her zaman sizin lehinize olduğuna güvenmektir. Bunun böyle olduğunu, ancak belirli bir zaman sonra öğrenebilecek olsanız bile Bazı insanlar, hayatımıza girerler ve çabucak çıkarlar.. Bazıları ise, Dostumuz olur ve bir süre orada kalırlar.. Yüreklerimizde O güzel ayak izlerini bırakarak.. Ve bu, iyi bir dost kazandığımız için, bir daha asla eskisi gibi olmayacağız demektir!

    -Dün, tarih oldu. Yarın, bir gizemdir. Bugün ise bir armağan.

    Bu yüzden İngilizcede present, hem şu an hem de armağan anlamına gelir!

    Bence bu çok özel bir şey... Her anı doyasıya yaşayın ve tadını çıkarmaya bakın...

    Hayat, bir kostümlü prova değildir! Şimdi: bu hikayeyi asla unutmayın.

    Bil ki tam şu anda;

    -Birisi seni düşünüyor.

    -Birisi sana değer veriyor.

    -Birisi seni özlüyor.

    -Birisi seninle olmak istiyor.

    -Birisi senin başının belada olmadığını umuyor.

    -Birisi ona verdiğin destek için sana minnettar.

    -Birisi senin adına herşeyin iyi sonuçlanmasını ümit ediyor.

    -Birisi senin mutlu olmanı istiyor.

    -Birisi senin başarılarını kutluyor.

    -Birisi sana bir armağan vermek istiyor.

    -Birisi senin bir armağan olduğunu düşünüyor.

    -Birisi seni seviyor.

    -Birisi senin gücüne hayranlık duyuyor.

    -Birisi seni düşünüyor ve gülümsüyor.

    BİRİSİNİN, SANA ÇOK AMA ÇOK İHTİYACI VAR.

    Kimseden umutlarını almayın. Sahip olduğu tek şey bu olabilir...

FIKRA

Evlilik kararı

    Genç bir erkeğin dört kız arkadaşı vardı ve bir türlü hangisiyle evleneceğine karar veremiyordu. En sonunda doğru kararı verebilmek için bir test yapmaya karar verdi. Her birine 1000 $ verdi ve “Bu parayı istediğiniz gibi harcayın” dedi..

    Birinci kız arkadaşı kendisine yeni elbiseler ve ayakkabılar aldı, kuaföre ve güzellik salonlarına gitti. Genç erkeğe geri geldiğinde şöyle dedi: “Senin için en güzeli ben olmak istiyorum, çünkü seni seviyorum!”

    İkinci kız arkadaşı ise genç erkeğin tuttuğu takımın iki kombine biletini, en sevdiği türden bir sürü video CD ve bir ay yetecek bira ile geri geldi ve şöyle dedi: "Bunlar senin için aldığım hediyeler, eminim seni mutlu edecektir, senin mutlu olmanla ben de mutlu olacağım."

    Üçüncü kız arkadaşı ise bu parayla iyi bir yatırım yaptı ve kısa bir süre içersinde para kendini ikiye katladı ve bu parayı da çeşitli yatırım alanlarında kullandı. Genç adama geri gelerek şöyle dedi: “Bana verdiğin parayı birlikte yaşayacağımız mutlu bir gelecek için çoğalttım, çünkü seni seviyorum!”

    Dördüncü kız arkadaşı ise bu paranın bir kısmıyla bir sürü kitap aldı, kalan kısmıyla ise fakirlere yemek dağıttı. Genç adama geri gelerek söyle dedi: “Verdiğin paranın bir kısmıyla sana layık olabilmek için bir sürü kitap aldım diğer kısmıyla ise senin adına fakirlere yemek dağıttım.”

    Genç erkek dört kız arkadaşının yaptıklarından çok etkilenmişti. Karar vermek için epey bir sure düşündü, düşündü, düşündü...

    Ve sonunda büyük göğüslü olanla evlenmeye karar verdi...

30.01.2006

Bu yazı toplam 1350 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.