Sanal Alemden Dipnotlar-80

Bir göl olsam

Hintli bir yaşlı usta, çırağının sürekli herşeyden şikayet etmesinden bıkmıştı. Bir gün çırağını tuz almaya gönderdi. Yaşamındaki herşeyden mutsuz olan çırak döndüğünde, yaşlı usta ona, bir avuç tuzu, bir bardak suya atıp içmesini söyledi. Çırak, yaşlı adamın söylediğini yaptı ama içer içmez ağzındakileri tükürmeye başladı.

    - "Tadı nasıl?" diye soran yaşlı adama öfkeyle:

    - "Acı" diye cevap verdi.

    Usta kıkırdayarak çırağını kolundan tuttu ve dışarı çıkardı. Sessizce az ilerdeki gölün kıyısına götürdü ve çırağına bu kez de bir avuç tuzu göle atıp, gölden su içmesini söyledi. Söyleneni yapan çırak, ağzının kenarlarından akan suyu koluyla silerken aynı soruyu sordu:

    - "Tadı nasıl?"

    -"Ferahlatıcı" diye cevap verdi genç çırak.

    - "Tuzun tadını aldın mı?" diye sordu yaşlı adam, "Hayır" diye cevapladı çırağı.

    Bunun üzerine yaşlı adam, suyun yanına diz çökmüş olan çırağının yanına oturdu ve şöyle dedi:

    - "Yaşamdaki ıstıraplar tuz gibidir, ne azdır, ne de çok. Istırabın miktarı hep aynıdır. Ancak bu ıstırabın acılığı, neyin içine konulduğuna bağlıdır. Istırabın olduğunda yapman gereken tek şey ıstırap veren şeyle ilgili hislerini genişletmektir. Onun için sen de artık bardak olmayı bırak, göl olmaya çalış."

    Kayıplarımızda da hatalarımızda da , bırakın gol olun gülünecek bir şeyler bulabildiğimiz zaman onları onurlandırmış ve sinirlerimizi zorlamamış oluruz. Ağlarken gülebiliyorsak çok önemli bir mesaj almışız demektir. Bir şeyler kötü olabilir ama hiçbir şey her yönüyle kötü olamaz.

    Tıp dünyası, mizahı daha fazla dikkate almaya başladı. Yapılan araştırmalarda, yüksek dozda C vitaminiyle birlikte kullanılan kahkahanın bir bağ dokusu hastalığını iyileştirdiği ortaya çıktı. On dakikalık içten bir gülüşün ağrı kesici etkisi yaptığı ve iki saat ağrısız ve acısız uyku sağladığı da bilinmektedir.

    Denetim altına alınmamış stresle hastalıklar arasında bir ilişki bulunmaktadır. Negatif duygular hastalıklara neden oluyor, pozitif duygularsa bu hastalıkları iyileştiriyor.

    Yirmi saniye kahkahalarla gülmekle üç dakika kürek çekmek kalbi aynı oranda çalıştırmaktadır. İçten gülüşün başka yararları da vardır. Bundan yararlanmak için, aerobik egzersizlerinde olduğu gibi, özel giysiler, aletler ve uyulması gereken bir program gerekmemektedir.

    Uygulanması çok kolay olan bu egzersiz için hiçbir ücret ödemenize de gerek yok

27.02.2006

Bu yazı toplam 1112 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.