Sanal Alemden Dipnotlar-83

Bir zamanlar Afrika

    Bir zamanlar Afrika'daki bir ülkede hüküm süren bir kral vardı. Kral, daha çocukluğundan itibaren arkadaş olduğu, birlikte büyüdüğü bir dostunu hiç yanından ayırmazdı. Nereye gitse onu da beraberinde götürürdü. Kralın bu arkadaşının ise değişik bir huyu vardı. İster kendi başına gelsin ister başkasının, ister iyi olsun ister kötü, her olay karşısında hep aynı şeyi söylerdi: "Bunda da bir hayır var!" Bir gün kralla arkadaşı birlikte ava çıktılar. Kralın arkadaşı tüfekleri dolduruyor, krala veriyor, kral da ateş ediyordu. Arkadaşı muhtemelen tüfeklerden birini doldururken bir yanlışlık yaptı ve kral ateş ederken tüfeği geriye doğru patladı. Kralın baş parmağı koptu. Durumu gören arkadaşı her zamanki sözünü söyledi: "Bunda da bir hayır var!" Kral acı ve öfkeyle bağırdı: "Bunda hayır filan yok! Görmüyor musun, parmağım koptu?" Ve sonra da kızgınlığı geçmediği için arkadaşını zindana attırdı. Bir yıl kadar sonra, kral insan yiyen kabilelerin yaşadığı ve aslında uzak durması gereken bir bölgede birkaç adamıyla birlikte avlanıyordu. Yamyamlar onları ele geçirdiler ve köylerine götürdüler. Ellerini, ayaklarını bağladılar ve köyün meydanına odun yığdılar. Sonra da odunların ortasına diktikleri direklere bağladılar. Tam odunları tutuşturmaya geliyorlardı ki, kralın başparmağının olmadığını farkettiler. Bu kabile, batıl inançları nedeniyle uzuvlarından biri eksik olan insanları yemiyordu. Böyle bir insanı yedikleri takdirde başlarına kötü olaylar geleceğine inanıyorlardı. Bu korkuyla, kralı çözdüler ve salıverdiler. Diğer adamları ise pişirip yediler. Sarayına döndüğünde, kurtuluşunun kopuk parmağı sayesinde gerçekleştiğini anlayan kral, onca yıllık arkadaşına reva gördüğü muameleden dolayı pişman oldu.

    Hemen zindana koştu ve zindandan çıkardığı arkadaşına başından geçenleri bir bir anlattı: "Haklıymışsın!" dedi. "Parmağımın kopmasında gerçekten de bir hayır varmış. İşte bu yüzden, seni bu kadar uzun süre zindanda tuttuğum için özür diliyorum. Yaptığım çok haksız ve kötü birşeydi."

    "Hayır" diye karşılık verdi arkadaşı.

    "Bunda da bir hayır var."

    "Ne diyorsun Allah aşkına?" diye hayretle bağırdı kral. "Bir arkadaşımı bir yıl boyunca zindanda tutmanın neresinde hayır olabilir."

    "Düşünsene, ben zindanda olmasaydım, seninle birlikte avda olurdum, değil mi?" Ve sonrasını düşünsene?

FIKRA

Saadet Abla

    Hikaye bu ya adamın biri ormanın orta yerinde bulutlara doğru yükselen bir merdiven görünce tırmanmaya başlamış. Biraz sonra kendini bir oda içinde bulmuş. Odada oldukça çirkin kadın varmış. Kadın adama "Ya benimle seviş, ya da saadete giden merdivende yoluna devam et" demiş. Adam kadına şöyle bir bakmış ve saadete giden merdivene tırmanmaya devam etmiş. Biraz sonra başka bir odaya gelmiş. Bu odada bir evvelkinden daha düzgünce bir kadın varmış. Bu kadın da adama 'Ya benimle seviş yada saadete giden yolda devam et' demiş. Adam yine saadete doğru gitmeye karar vermiş. Bir müddet sonra üçüncü odaya gelmiş. Bu odada bayağı hoş bir kadın varmış. Bu kadın da aynı lafları etmiş, adam 'Yahu bu kadınlar gitgide güzelleşiyor, ben iyisi mi saadete doğru devam edeyim' diye düşünmüş ve yoluna devam etmiş. Dördüncü odada şahane bir kadın adamı bekliyormuş. Dünya güzeli dilber, işve ile 'Canım' demiş 'Ya benimle seviş, ya da biraz yukarıya çıkıp saadeti bul.' Adamın içi gitmiş ama 'Ulan bu kadar sabrettin ve kadınlar da git gide güzelleşti. Kim bilir saadeti bulunca ne güzel bir kadın, ne kadar çok para olacak' diye düşünmüş ve yoluna devam etmiş.

    Biraz sonra da başka bir odaya gelmiş. Bu odada ben diyeyim 200 kilo siz deyin 300 kiloluk son derece çirkin, yaşlı bir kadın oturuyormuş. Adamın gözleri hemen yukarı çıkan merdiveni aramış ama merdiven filan yokmuş. O sırada şişman kadın elindeki sigarayı yere atmış, üstüne bir tükürmüş ve kalın bir sesle 'Hoş geldin yavrum' demiş 'Ben Saadet Ablan.’

03.04.2006

Bu yazı toplam 1152 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.