Sandıktan Kılıç çıktı

Sandıktan Kılıç çıktı

Abant İzzet Baysal Üniversitesi rektörlük seçimleri,dün saat:13.30'da Mavi Salon'da yapıldı. Seçimlere 6 rektör aday adayı katıldı. Rektörlük seçim yarışının ilk bölümünü 171 oyla Atilla Kılıç,birinci olarak bitirdi.

AİBÜ Mavi Salon'da yapılan rektörlük seçimi öncesi, adayların bazıları yaklaşık bir saat önce salonda hazır beklediler. Seçim öncesi Mavi Salon'un girişinde üst düzey güvenlik önlemleri alındı. Mavi Salon'un girişinde güvenlik görevlileri X-Ray cihazı ve tarama cihazları ile salona girenleri kontrol etti. Seçim Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı.

Saygı duruşunun ardından AİBÜ Rektörü Atilla Kılıç, seçim öncesi konuşma yaptı. Kılıç yaptığı konuşmada, “2547 sayılı yasanın gereği olarak her dört yılda bir olağan olarak yapılan rektör seçimleri için bir araya gelmiş bulunuyoruz. Ben öncelikle tüm rektör adayı arkadaşlarımıza başarılar diliyorum. Seçimlerimizin üniversitemize Bolumuza ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

SEÇİM SAKİN GEÇTİ

Seçim sakin bir atmosferde gerçekleşti. Seçimde hasta olan öğretim üyelerine oy kullanma önceliği tanındı. Seçim daha sonra rektör adaylarının oy kullanmasıyla devam etti. Seçimde yaklaşık 399 akademik personel oy kullandı. Seçim esnasında Tıp Fakültesi'nde bulunan akademisyenlerinden biri, Tıp Fakültesi'ndeki hastaları gerekçe göstererek öncelikli olarak Tıp Fakültesi'nde bulunan akademik personelin oy kullanması gerektiğini önerdi. Getirilen bu öneri salonda tansiyonu yükseltti. Seçim Divan Kurulu getirilen bu öneriyi kabul etmeyerek seçime olağan şekliyle devam etti. Yapılan oylama sonucunda Prof. Dr. Atilla Kılıç 171 oy, Prof. Dr Hayri Coşkun 129 oy, Prof. Dr Ekrem Gürel 48, Prof. Dr Cihangir Uyan 25 oy, Prof. Dr Behçet Kemal Yeşilbursa 11 oy, Prof. Dr Cavit Çöl 11 oy, boş 2, geçersiz 4. Geçersiz oylardan biri Abdullah Gül'e çıktı.HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.